FB TW PIN NWS
BioRank 270

Esra Dermancıoğlu

Doğum tarihi : 07.Aralık.1968
Esra Dermancıoğlu kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Dizi Oyuncusu
Esra Dermancıoğlu doğum yeri : İstanbul

Esra Dermancıoğlu Biyografisi

Esra Dermancıoğlu, 7 Aralık 1968 yılında İstanbul'da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Cümbüşü icat eden Zeynel Abidin Cümbüş'ün torunudur. 13 yaşında lisanslı yüzücüydü ve Türkiye birincisi olmuştu. İstanbul Pierre Loti lisesinden mezun oldu. Ardından İsviçre’de Franklin College’de sanat tarihi okuyarak üniversite eğitimini tamamladı.
Esra Dermancıoğlu, Şahika Tekand'ın Stüdyo Oyuncuları'nda eğitim aldı. Yurt dışında katıldığı workshoplardan sonra Laçin Ceylan'dan ders aldı. Daha sonra ise Derya Alabora'nın konservatuvardaki derslerine katıldı.

Esra Dermancıoğlu, küçük yaşlarından beri hep sahnede olmak, performans sergilemek, oyunculuk yapmak istedi.

Gaye Sökmen ajansına bağlı olarak çalışmaktadır.

Gülse Birsel'in teklifiyle "Avrupa Yakası"nın 6'ncı sezonunun 163'üncü bölümünde konuk oyuncu olarak kamera karşısına geçti. Ardından Demet Akbağ'ın "Sen Harikasın" dizisinde konuk oyunculuk yaptı.

Esra Dermancıoğlu, başrollerini Beren Saat ve Engin Akyürek'in oynadığı "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisindeki rolü ile iyice tanındı.

2013 yılında senaryosunu Birol Güven’in hazırladığı, yönetmenliğini Müfit Can Saçıntı’nın yaptığı “Doksanlar” dizisinde Şükran Tuncay karakterini canlandırırken, Ümit Erdim, Erkan Köse, Deniz Oral, Renan Bilek, Esra Dermancıoğlu, Pelin Öztekin, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Beste Bereket, Atılay Uluışık, Açelya Akkoyun, Sinem Yener Ekşioğlu, Gamze Gözalan, ile birlikte rol aldı.

Esra Dermancıoğlu, 2014 yılının ocak ayında vizyona giren 'Kadın İşi-Banka Soygunu' sinema filminde; Meltem Cumbul, Özge Ulusoy, ve Filiz Ahmet ile başrolleri paylaştı.

Esra Dermancıoğlu, eşinden, oyuncu olmasına karşı çıktığı için 2010 yılında boşandı. Refia (d.2000) adında bir kızı vardır.

Esra Dermancıoğlu 20 Eylül 2014 tarihinde başlayan, yapımcılığını Tükenmezkalem Film’in üstlendiği, senaryosu Gani Müjde’ye ait ve yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu’nun yaptığı "Sil Baştan" adlı dizide, Emre Kınay, Sergen Yalçın, Murat Dalkılıç, Dilara Gönder, Belma Canciğer, Cenk Ertan, Önder Açıkbaş, Tuna Orhan ve Çiçek Dilligil ile birlikte oynadı.

2014 yılının sonlarına doğru Birol Güven'in yapımcılığı ile çekilen "Merdiven Baba" filminde rol aldı.

2015 yılının Eylül ayında yapımcı Timur Savcı’nın yapımcılığını üstlendiği, Star TV’de başlayacak olan ‘Kösem Sultan’ dizisinde Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandıracak. Kösem Sultan’ı ise Beren Saat canlandıracak. Ekin Koç'un canlandırdığı I. Ahmet'in eşi olacak olan Kösem Sultan'ın çocukluğunu ve gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou 9 bölüm canlandıracak. Esra Dermancıoğlu'da Cennet karakterine hayat verecek.

2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay'ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp'in yaptığı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı savaş filmi "Ayla: The Daughter of War" da Astsb. Süleyman'ın gençliğini İsmail Hacıoğlu canlandırırken yaşlılık halini Çetin Tekindor canlandırmıştır. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde diğer rollerde ise Taner Birsel, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Duygu Yetiş, Murat Yıldırım, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk, Chaby Han (Çabi), Nilgün Kasapbaşoğlu, Burç Kümbetlioğlu, Caner Kurtaran, Kim Seol, Kyung-jin Lee gibi oyuncular rol aldı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

2018 yılında yönetmenliğini Hilal Saral'ın yaptığı, senaryosunu Melek Gençoğlu'nun yazdığı “Şahin Tepesi” adlı dizide Zerrin Tekindor, Ebru Özkan, Murat Aygen, Boran Kuzum, Aybüke Pusat, Esra Dermancıoğlu, Kaan Taşaner, Leyla Tanlar ve Mustafa Mert Koç ile birlikte rol aldı.

Ödülleri:
2014 - 9. Uluslararası Dadaş Film Festivali - En iyi kadın oyuncu (Kadın İşi: Banka Soygunu)

Filmleri ve Dizileri :
2018 - Şahin Tepesi (Ceylan Topçu)(TV Dizisi)
2017 - Ayla: The Daughter of War (Sebahat Dilbirliği)(Sinema Filmi)
2016 - Kırgın Çiçekler (Zehra Terinci) (TV Dizisi)
2015 - Muhteşem Yüzyıl: Kösem (Cennet Hatun) (TV Dizisi)
2015 - Merdiven Baba (Süheyla)(Sinema Filmi)
2015 - Hayalet Dayı (Samet)(Sinema Filmi)
2014 - Ulan İstanbul (Aytop) (TV Dizisi)
2014 - Sil Baştan (TV Dizisi)
2014 - 9on (Ressam Mami) (Sinema Filmi)
2013 - Kadın İşi: Banka Soygunu (Dürdane)(Sinema Filmi)
2013 - Galip Derviş (Konuk Oyuncu)(TV Dizisi)
2013 - Doksanlar (Şükran Tuncay)(TV Dizisi)
2012 - Küçük Hesaplar (TV Dizisi)
2010 – 2011 - Fatmagül'ün Suçu Ne? (Mukaddes Yenge)(TV Dizisi)
2009 - Moral Bozukluğu ve 31 (Sinema Filmi)
2009 - Sen Harikasın (TV Dizisi)
2009 - Avrupa Yakası (6. Sezon) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Esra Dermancıoğlu için yapılan aramalar

Esra Dermancıoğlu, Esra Dermancıoğlu biyografi, Esra Dermancıoğlu hayatı, Esra Dermancıoğlu özgeçmişi, Esra Dermancıoğlu hakkında, Esra Dermancıoğlu doğum yeri, Esra Dermancıoğlu fotoğraf, Esra Dermancıoğlu video, Esra Dermancıoğlu resim, Esra Dermancıoğlu kimdir?, Esra Dermancıoğlu kaç yaşında?, Esra Dermancıoğlu nereli, Esra Dermancıoğlu memleketi