FB TW PIN NWS
BioRank 1518

Murat Dalkılıç

Doğum tarihi : 07.Ağustos.1983
Murat Dalkılıç kaç yaşında : 41
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Şarkıcı
Murat Dalkılıç doğum yeri : İzmir

Murat Dalkılıç Biyografisi

Murat Dalkılıç, 7 Ağustos 1983 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Babası Mehmet Sedat Dalkılıç, annesi Hanife Kural'dır. İlk ve orta öğretimini Kuşadası'nda tamamladı. O dönemde basketbolcu olmaya karar verdi. Bir yandan da müzik, resim ve basketbolun dışındaki diğer sosyal faaliyetleri de hobi olarak yapıyordu. 15 yaşında ilk müzik grubunu okulda kurdu ve grubun solistliğini üstlendi.
17 yaşında Kuşadası'nda daha lisedeyken profesyonel basketbolcu oldu. 1 yıl sonra basketbolu tamamen bırakıp müzik yapmaya karar verdi. ilk olarak cafe barlarda gitar çalarak başlayan müzik kariyerine başladı.

2008 yılında ilk albümü “Kasaba”yı çıkardı. İlk olarak 2008 yılında Murat Boz ile düet yaptığı Kasaba şarkısıyla çıkışını gerçekleştirmiştir. Şarkı pek çok listede 1 numaraya yükselmiştir.

Piyano eğitimi de alan Murat Dalkılıç, İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi oyunculuk bölümünden 2012 yılında mezun oldu. Ardından 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema – Televizyon bölümünde master eğitimi almaya başladı.

Uganda’da inşaatı gerçekleştirilecek; içeriğinde okul, hastane, aşevi ve meslek okulu olacak yapı için, Kimse yok mu? derneği ve Samanyolu Haber televizyonu tarafından başlatılan hayır kampanyası çerçevesinde, “İnsanlık Ölmedi” isimli Samanyolu Haber TV’de Ağustos 2011′de yayınlanan programda sanatçı telefonla yardım toplamıştır. Gece boyu süren; Kayahan, Seda Sayan, Ümit Sayın, Erhan Güleryüz, Murat Kekilli, İbrahim Erkal, Vatan Şaşmaz, Tolgahan Sayışman ve Erhan Ufak vd. ünlülerle beraber Dalkılıç’ın da telefonla hayırseverlerle görüştüğü kampanyada yardım toplanmıştır.

Murat Dalkılıç 20 Eylül 2014 tarihinde başlayan, yapımcılığını Tükenmezkalem Film’in üstlendiği, senaryosu Gani Müjde’ye ait ve yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu’nun yaptığı "Sil Baştan" adlı dizide, Emre Kınay, Sergen Yalçın, Dilara Gönder, Esra Dermancıoğlu, Belma Canciğer, Cenk Ertan, Önder Açıkbaş, Tuna Orhan ve Çiçek Dilligil ile birlikte oynadı.

2014 senesinde çıkardığı “Daha Derine” albümü ile başarısını bir kez daha kanıtlayan sanatçı, bu albümde birçok hite imza atmıştır. “Derine”, “Yani”, “Bu Nasıl Aşk”, “Kördüğüm”, “İki Yol” ve “Leyla” şarkıları ile müzik listelerinin en üst sıralarında yerini almıştır.

2015 yılında Emrah Karaduman'ın "Toz Duman" albümüne konuk olan sanatçı, sözü kendisine ait olan "Kırk Yılda Bir Gibisin" şarkısını seslendirmiş, şarkı ile o yıla damgasını vurmuştur.

Albümlerde yakaladığı başarıyı sunuculuk ve oyunculuk ile tamamlayan Murat Dalkılıç, televizyon ve sinemada da kendini yavaş yavaş göstermeye başlamıştır.

2014 yılında Tv8'de yayınlanan Söyle Söyleyebilirsen adlı yarışmanın sunuculuğunu yaptı.

14 Temmuz 2016 tarihinde 4. Stüdyo albümü olan ‘Epik’i piyasaya çıkarmıştır. ‘Epik’ albümünde bir şarkı hariç tüm şarkıların söz ve müziği Murat Dalkılıç imzası taşımaktadır. Albümde bulunan ‘Boya Gitsin’ şarkısında ise sanatçıya eşi Merve Boluğur eşlik etmiştir.

Murat Dalkılıç, 24 Ağustos 2015 tarihinde Merve Boluğur ile evlendi. 2017 Ağustos ayında boşanma kararı aldılar. 11 Eylül 2017 tarihinde boşandılar. 2017 yılının Aralık ayından beridir de Hande Erçel ile birlikte olan Murat Dalkılıç, 2020 yılının Haziran ayında ayrıldılar.

Ödülleri :
2009 - Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2009 - Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2009 - Boğaziçi Üniversitesi Medya ÖdülleriEn İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2010 - Pal Fm Müzik ödülleriEn İyi Canlı Sahne Performansı
2010 - Kral Tv Video Müzik ÖdülleriRadyolarda En Çok Çalınan Sarkı "Kasaba"

Albümleri :
2008 - Kasaba
2009 - Pardon
2009 - La Fontaine
2010 - Merhaba
2012 - Bir Güzellik Yap
2014 - Daha Derine
2016 - Epik
2019 - Afeta

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2018 - Ustalar Alemi (sinema filmi)

Oyuncu :
2020 - Menajerimi Ara (Murat Dalkılıç)(Tv Dizisi)
2018 - Dünya Hali (Serdar)(sinema filmi)
2017 - Doru (Wolfie)(sinema filmi)
2015 - Bizans Oyunları: Geym of Bizans (Muhteris)(sinema filmi)
2015 - Mazlum Kuzey (Doktor)(Konuk oyuncu) (sinema filmi)
2014 - Sil Baştan (Murat Dalkılıç)(Tv Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Murat Dalkılıç filmleri

Tüm Murat Dalkılıç filmleri

Murat Dalkılıç için yapılan aramalar

Murat Dalkılıç, Murat Dalkılıç biyografi, Murat Dalkılıç hayatı, Murat Dalkılıç özgeçmişi, Murat Dalkılıç hakkında, Murat Dalkılıç doğum yeri, Murat Dalkılıç fotoğraf, Murat Dalkılıç video, Murat Dalkılıç resim, Murat Dalkılıç kimdir?, Murat Dalkılıç kaç yaşında?, Murat Dalkılıç nereli, Murat Dalkılıç memleketi , Murat Dalkılıç albümleri