FB TW PIN NWS
BioRank 1599

Nedim Saban

Doğum tarihi : ??.??.1967
Nedim Saban kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Nedim Saban doğum yeri : İstanbul

Nedim Saban Biyografisi

Nedim Saban, 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Türkiye Musevilerin hahambaşı Rafael Saban'ın torunudur. Babası Avukat Rıfat Saban Türkiye Musevileri Cemaati Başkanlığı ve Hahambaşılık Müşavirleri Başkanlığı yapmış. Annesi Doli Berec- Kivi pil fabrikalarının ilk sahibinin kızıdır.

1986 yılında Robert Lisesi’ni bitirdi. 1990 yılında New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır.

New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı Jean Genet’nin “Hizmetçiler” (The Maids) ve Henrik Ibsen’in “Hortlaklar” (Ghosts) adlı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir.

1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda George Orwell’in “Hayvanlar Çiftliği” (Animal Farm) başta olmak üzere yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda rejisini yaptığı ünlü virtüöz Macide Tanır’ın başrolünü oynadığı Neil Simon’un “Müziksiz Evin Konukları” (Lost In Yonkers) ile, Avni Dilligil Özendirme Ödülünü almıştır.

Müşfik Kenter’in yönettiği “Salaklar Sofrası” (Le Diner De Cons) başta olmak üzere pek çok oyunda oynamıştır. Nedim Saban’a Türkiye’nin en prestijli Afife Jale Yılın Prodüksiyonu Ödülü’nü kazandıran “Salı Ziyaretleri” (Visiting Mr.Green), Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanından sahneye uyarlanan ve tüm prestijli oyunculuk ödüllerini kazanan “Leyla’nın Evi”, “onca Yoksulluk Varken” oyunları başta olmak üzere pek çok oyun yönetmiştir.

Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar” dizisinde Türkan Şoray ve Şener Şen ile birlikte oynadı.

TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, yine TRT’de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Bu başarılı dizi 2006 yılında tiyatro sahnesine taşınmış ve 150 kez perde açmıştır.

Televizyon yazarı olarak, Show TV’ye dönemin en popüler yarışması Saklambaç (Dating Game) ve Süper Aile (Family Feud)’u yazan Nedim Saban, 1992 yılında Energy FM’de, Türkiye’nin ilk interaktif talk show programının sunuculuğuna ve yapımcılığına imza atmıştır.

13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de yayınlanan, halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress” adlı tv. Programı çok popüler olmuştur. 2005 yılında TV 8’de danışman olarak da görev alan Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur.

Nedim Saban, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Önce Bolulu Hasan Usta'ya ortak oldu, sonra anlaşmazlığa düşüp Tatlıcı Tombak adı altında 2004 yılında kendi tatlıcı zincirini kurdu. 25 mağazalık zincir haline getirdiği Tatlıcı Tombak’ı 2013 yılında Profil Metal’in sahibi Tuğrul Tellioğlu’na satarak devretti.

Tiyatrokare’nin sunduğu “Zeki Müren Müzikali”nde oyun metin yazarlığı, yapımcı ve yönetmenlik görevlerini üstlenmiştir. Amerikan Tiyatro Tarihi’nin en uzun süreli oynanan oyunu sıfatıyla anılan, aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “Şen Makas” oyununun yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Nedim Saban, Steve Martin’in “Şerefe 20.Yüzyıl” adlı oyununu da sahneye koymuştur.

Çocuk Tiyatrosu geleneğinden gelen Saban, çocuklar için de "Eti Bir Bilmecem Var" programını sunmuştur. Nedim Saban'ın tiyatroyla ilgili yazıları https://www.minidev.com/ adresinde yayınlanmaktadır.

1993 yılından bu yana Aktüel ve Artıhaber dergilerinde haftalık yazıları yayımlanmıştır. Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerini bilen Nedim Saban, halen İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tiyatro ve oyunculuk dersleri vermektedir.

Yönettiği bazı tiyatro oyunları:
2020 - Ağaçlar Ayakta Ölür : Alejandro Casona - Tiyatrokare
2019 - Süper İyi Günler :Mark Haddon - Tiyatrokare
2018 - Şen Makas :Paul Portner - Tiyatrokare
2016 - Maske ve Ruh : Halide Edip Adıvar - İKSV Tiyatro
2016 - Ahududu : Joseph Kesselring - Tiyatrokare
2016 - Salaklar Sofrası :Francis Veber - (Çevirmen)Trabzon Devlet Tiyatrosu
2015 - Müziksiz Evin Konukları : Neil Simon - Tiyatrokare
2014 - Bal Arıları ve Hınzır Ayı : Nedim Saban (Yazar / Yönetmen) - Tiyatrokare
2015 - Hangisi Karısı :Ray Cooney - Tiyatrokare
2014 - Zübük :Aziz Nesin - Tiyatrokare
2010 - Leyla'nın Evi : Zülfü Livaneli - Tiyatrokare
2013 - Su Gelecektir : Nedim Saban (Yazar / Yönetmen) - Tiyatrokare
2012 - Aşka 103 Adım :Neil Simon - Tiyatrokare
2011 - Büyük İkramiye : Jean Marie Chevret - Tiyatrokare
2010 - Bahara Uyanış : Frank Wedekind - Tiyatrokare
2010 - Bu Da Benim Ailem : Sandberg & Firger - Tiyatrokare
2008 - Geçmişten Gelen Kadın : Roland Schimmelpfennig - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
2007 - Babamla Dans : Itzcik Weingarten - Tiyatrokare
2004 - Salı Ziyaretleri : Jeff Baron - Tiyatrokare
2000 - Şerefe 20. Yüzyıl : Steve Martin - Tiyatrokare
1997 - Bir Demet Yasemen - Tiyatrokare

Oynadığı bazı tiyatro oyunları:
2016 - Ahududu : Joseph Kesselring - Tiyatrokare
İki Oda Bir Sinan
Üç Kadın Bir Çapkın
Oscar
Profesör Enişte

Filmleri :
2019 - Çat Kapı Aşk (Sinema Filmi)
2017 - Bahtiyar Bahtı kara (Yönetmen Hayri) (Sinema Filmi)
2012 - Hayalet Dayı (Samet'in Annesi ve Babası)(Sinema Filmi)
2012 - Bana Bir Soygun Yaz (Şakir)(Sinema Filmi)
2008 - Hemşire Meri (TV Dizisi)
2008 - Anında Görüntü Show (TV Dizisi)
2006 - Yalancı Yarim (Fırıncı Nedim)(TV Dizisi)
2006 - Hayatım Sana Feda (Semih)(TV Dizisi)
2004 - En İyi Arkadaşım (TV Dizisi)
2004 - Beş Kollu Avize (TV Dizisi)
2002 - İki Oda Bir Sinan (Sinan)(TV Dizisi)
2002 - Abdülhamit Düşerken (Şehzade Mehmet Abit)(Sinema Filmi)
2001 - Nasıl Evde Kaldım (Emir)(TV Dizisi)
1999 - Sevgilim İstanbul (Sinema Filmi)
1998 - İkinci Bahar (Medet Resuloğlu)(TV Dizisi)
1997 - Yasemince (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Nedim Saban filmleri

Tüm Nedim Saban filmleri

Nedim Saban için yapılan aramalar

Nedim Saban, Nedim Saban biyografi, Nedim Saban hayatı, Nedim Saban özgeçmişi, Nedim Saban hakkında, Nedim Saban doğum yeri, Nedim Saban fotoğraf, Nedim Saban video, Nedim Saban resim, Nedim Saban kimdir?, Nedim Saban kaç yaşında?, Nedim Saban nereli, Nedim Saban memleketi