FB TW PIN NWS
BioRank 5384

Fahir Atakoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1963
Fahir Atakoğlu kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Fahir Atakoğlu doğum yeri : İstanbul

Fahir Atakoğlu Biyografisi

A.B.D., Japonya ve Avrulpa’nın da içinde bulunduğu toplam 17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üzerinde bir satış başarısı göstermiş olan Türk besteci ve piyanist.
Fahir Atakoğlu, 1963 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üzerine eğitim aldı. İlk müzik hocası olan Muzaffer Uz tarafından tanıştırıldığı Türk Beşleri grubunun üyesi olan ünlü besteci Cemal Reşit Rey’den, 1977-1979 yılları arasında ders alan Atakoğlu, İstanbul Devlet Konservatuarı’nda eğitim gördü.

İstanbul Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmasının ardından müzik eğitimi için Londra’ya giden Atakoğlu, Croydon College’de okudu. 1980-1983 yılları arasında Londra’da ikamet eden müzisyen, 1983 yılında ülkesine geri döndü.

Müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarılı bir sentezini kullanan sanatçı, Türk müzik kültürü ile dünyanın farklı yörelerindeki ezgileri başarılı bir şekilde harmanlaması ile dikkat çekti. İlk albümü olan Fahir Atakoğlu 1’i 1994 yılında piyasaya çıkartan Atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı gerçekleştirerek uluslararası bir başarı kazandı.

1996'dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 yılındaki Milano Film Festivali’nde, Büyükada’da Sürgün adlı belgesele yaptığı müziklerle birincilik ödülü kazandı. Telos-Dios-Telos adlı single çalışması, sadece Yunanistan’da 480.000 kopya sattı ve de Mega Channel tarafından En İyi Şarkı ödülünü kazandı.

Jazziz dergisi, Fahir Atakoğlu’nu gerçek anlamda küresel jazz müziği yaptığı için överken, Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün ise başarılı sanatçı için “bugün Avrupa'nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir. Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir” diye övgüyle bahsetti.

Atakoğlu, 2000 yılında Milano Film Festivali'nde 'Büyükada'da Sürgün' belgeseliyle birincilik ödülünü kazandı. Atakoğlu bunun yanı sıra 2002'de Yunanistan'da 400 binden fazla satan ve Mega Channel tarafından verilen 'En iyi Şarkı' Ödülü'nü alan 'Telos Dios Telos' ile de önemli bir çıkış yakaladı. Jazz dünyasının önemli dergilerinden Jazziz Fahir Atakoğlu'nun 'IF' albümüne beğendiklerimiz bölümünde yer verdi.

'IF' albümünü 'yüksek enerjili ve derinlemesine lirik' şeklinde özetleyen Jazziz Dergisi Fahir Atakoğlu'nun müziğine gerçek anlamda küresel jazz tanımını yakıştırdı. Jazz Times Dergisi ise 'IF' albümünde, tartışılmaz bir yetenek, geçerlilik ve özgürlüğün izleri görüldüğünü, özellikle Fahir Atakoğlu'nun yoğun, girift, perküsyon ve ritim ağrılıklı piyano- trio tarzını henüz tanımayanlar için eşsiz bir deneyim vaat ettiğini söyledi.

Fahir Atakoğlu yine tümü kendi bestelerinden oluşan, Horacio El Negro, Anthony Jackson, Mike Stern, Wayne Krantz, Bob Franceschini gibi jazz dünyasının ileri gelen isimleriyle çalıştığı yeni albümü ISTANBUL IN BLUE ile 7 dallda Grammy adaylığını yakaladı. Tüm Ulusal America radyolarında Jazz ve World Music listelerinde 2 hafta üstüste 1 nci sıraya yükseldi. Bu basarıyı takiben, kendisi gibi tüm göçmenlere ithaf ettiği FACES AND PLACES albumünde , John Pattitucci, Horacio El Negro Hernandez, Bob Mintzer, Randy Brecker, Romero Lubambo, wayne Krantz, Rogerio Boccatto ve Rene Toledo ile calıştı.

2010-2015 senelerinde Acustic Band Projesiyle Sezen Aksu ile calıştı.

2016 da studyo albümü "Interpretations " piyasaya çıktı...

Fahir Atakoğlu, tiyatrocu Tülin Atakoğlu ile evlidir. Oğulcan Atakoğlu adında bir oğlu vardır. Fahir Atakoğlu, tiyatrocu eşi Tülin Atakoğlu ve oğluyla birlikte 1988 yılından beri Amerika’nın Maryland eyaletinin Potomac şehrinde ve Washington DC eyaletinde yaşıyor. Eşi Tülin Atakoğlu, engelli çocukların eğitim gördüğü bir okulda tiyatro öğretmeni. Fahir Atakoğlu, Amerika'da Far&Here diye bir müzik şirketi kurdu.

Kaynak:Biyografi.info

Fahir Atakoğlu hakkında haberler

Tüm Fahir Atakoğlu haberleri

Fahir Atakoğlu filmleri

Tüm Fahir Atakoğlu filmleri

Fahir Atakoğlu için yapılan aramalar

Fahir Atakoğlu, Fahir Atakoğlu biyografi, Fahir Atakoğlu hayatı, Fahir Atakoğlu özgeçmişi, Fahir Atakoğlu hakkında, Fahir Atakoğlu doğum yeri, Fahir Atakoğlu fotoğraf, Fahir Atakoğlu video, Fahir Atakoğlu resim, Fahir Atakoğlu kimdir?, Fahir Atakoğlu kaç yaşında?, Fahir Atakoğlu nereli, Fahir Atakoğlu memleketi