FB TW PIN NWS
BioRank 1527

Renan Bilek

Doğum tarihi : ??.??.1968
Renan Bilek kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Renan Bilek doğum yeri : İstanbul

Renan Bilek Biyografisi

“Öyle Bir Geçer Zaman Ki” adlı dizideki Süleyman karakteri ile tanındı.

Renan Bilek, 1968 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi mezunudur. Lise yıllarında Leke adlı bir müzik grubu ile gitar ve basgitar kullanmıştır. Grup dağıldıktan sonra 1998 yılında yine Leke adında bir albüm yaptı.

Renan Bilek, Ferhan Şensoy’un kurduğu Ortaoyuncular tiyatro gurubunda tiyatro oyunculuğu yaptı. Bir dönem yayınlanan günlük Sol Gazetesi'nde "Leke" isimli başlık altında haftalık olarak köşe yazıları yazdı. Bir müddet İzmir’de yaşadıktan sonra 2005 yılında tekrar İstanbul’a gelmiştir.

Yurtsever Cephe'nin mitinglerinde ve Küba Dostluk Derneği'nin düzenlediği dostluk konserinde yaptığı gösterilerde müziğin ötesinde bir meddahlık örneği vermiştir. Renan Bilek dizi çalışmasının yanı sıra "Aramızda Kalsın" adlı tek kişilik gösterisini sergilemektedir.

Cem Karaca'nın hayatı ve eserlerinden oluşan örneklerle dolu “Ömrüm” adlı tek kişilik müzikli gösterinin yazarlığını yaptı ve 2016 yılından itibaren Aysa Prodüksiyon Tiyatrosunda sunmaya başladı.

Renan Bilek, Manolya Hanım ile evlidir. Bir çocuğu vardır.

2013 yılında senaryosunu Birol Güven’in hazırladığı, yönetmenliğini Müfit Can Saçıntı’nın yaptığı “Doksanlar” dizisinde Bekir Tuncay karakterini canlandırırken, Ümit Erdim, Erkan Köse, Deniz Oral, Renan Bilek, Esra Dermancıoğlu, Pelin Öztekin, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Beste Bereket, Atılay Uluışık, Açelya Akkoyun, Sinem Yener Ekşioğlu, Gamze Gözalan, ile birlikte rol aldı.

Renan Bilek, 14 Eylül 2010 tarihinde gösterilmeye başlayan ve 18 Haziran 2013 tarihinde biten “Öyle Bir Geçer Zaman ki” adlı dizide “Süleyman” karakterini canlandırdı. “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizi filminin senaryosunu senarist Coşkun Irmak yazdı. Dizi film İsmini Erkin Koray'ın şarkısından almıştır. Dizi filmde; Ayça Bingöl, Erkan Petekkaya, Emir Berke Zincidi, Wilma Elles, Mete Horozoğlu, Farah Zeynep Abdullah, Aras Bulut İynemli, Meral Çetinkaya gibi oyuncular oynadı.

2015 yılında yönetmenliğini Ömer Uğur’un yaptığı “Geniş Aile Yapıştır” adlı sinema filminde Ufuk Özkan, Fırat Tanış, Bülent Çolak, Bora Akkaş, Mine Teber, Tanju Tuncel ile birlikte rol aldı.

Albümleri :
1998 - Leke

Rol aldığı Bazı Tiyatro Oyunları :
2016 - Ömrüm : Renan Bilek - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu
2008 - Velev ki Tartüf... : Nazım Hikmet - Mask-Kara Tiyatrosu

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2021 - İçimizden Biri (William Willson) (TV Dizisi)
2020 - Çatı Katı Aşk (Celal Yılmaz) (TV Dizisi)
2019 - Sevgili Geçmiş (Komiser Akif) (TV Dizisi)
2019 - Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (Rasim Arda) (Sinema Filmi)
2017 -2018 - Yeni Gelin (Kamil Öztürk)(TV Dizisi)
2017 - Yaşamak Güzel Şey (Sinema Filmi)
2016 - Olanlar Oldu (Ortunç (Seans Yapan Adam))(Sinema Filmi)
2015 - Geniş Aile Yapıştır (Sinema Filmi)
2014 - 2015 - Yeşil Deniz (Hilmi Çakırlı) (TV Dizisi)
2013 - Doksanlar (Bekir Tuncay) (TV Dizisi)
2012 - Hükümet Kadın (Müfettiş Tuğrul) (Sinema Filmi)
2011 - Devrimden Sonra (Sinema Filmi)
2010 - 2012 - Öyle Bir Geçer Zaman ki (Süleyman) (TV Dizisi)
1990 - Yeşil Bir Dünya (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Renan Bilek için yapılan aramalar

Renan Bilek, Renan Bilek biyografi, Renan Bilek hayatı, Renan Bilek özgeçmişi, Renan Bilek hakkında, Renan Bilek doğum yeri, Renan Bilek fotoğraf, Renan Bilek video, Renan Bilek resim, Renan Bilek kimdir?, Renan Bilek kaç yaşında?, Renan Bilek nereli, Renan Bilek memleketi