FB TW PIN NWS
BioRank 1376

Murat Yıldırım

Doğum tarihi : 13.Nisan.1979
Murat Yıldırım kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Murat Yıldırım doğum yeri : Konya

Murat Yıldırım Biyografisi

1999 yılında, Ayrılsak da Beraberiz adlı T.V. dizisi ile oyunculuk hayatına adım atan Türk sinema ve dizi oyuncusu. Fırtına, Asi, Aşk ve Ceza gibi başarılı T.V. dizilerinin yanı sıra Araf ve Gündüz Sancısı filmlerinde de rol almış olan Yıldırım, tiyatro kökenli dizi oyuncularından birisidir ve uzun yıllar boyunca aktif olarak tiyatro oyunlarında yer almıştır.
Murat Yıldırım, 13 Nisan 1979 tarihinde, Konya’da babası öğretmenlik yaparken doğmuştur. Babası, Mehmet Salih Yıldırım, annesi Hayat Yıldırım’dır. Ailesi aslen Mardinlidir. Liseden mezun olmasının ardından üniversite eğitimi almak üzere İstanbul’a gelen Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne kayıt oldu ve 8 senede mezun oldu. Bu bölümde okuduğu sırada tiyatroya olan ilgisini değerlendirmek için okulun tiyatro topluluğuna katılan genç oyuncu, üç yıl süreyle burada amatör tiyatrocu olarak görev aldı.

Tiyatro topluluğunda bulunduğu yıllarda arkadaşlarının aracılığıyla T.V. dünyası ile tanışan Yıldırım, ilk olarak 1999 yılında, Ayrılsak da Beraberiz adlı dizide rol aldı. Bu diziyi 2003 yılında yayınlanan Patron Kim, Hayat Bilgisi ve Ölümsüz Aşk dizileri izledi.

2004 yılında Büyük Yalan ve Bütün Çocuklarım adlı dizilerde rol alan Yıldırım asıl çıkışını, 2006 yılında Kanal D’de yayınlanan ve baş rollerini Burçin Terzioğlu ile paylaştığı Fırtına ile yakaladı.

2007 yılında yayınlanmaya başlayan ve 19 Haziran 2009 tarihine kadar yayında kalan Asi adlı dizi, Yıldırım’ın ülke çapında popülerleşmesine yol açtı. Çetin Tekindor, Tuba Büyüküstün ve de Nur Sürer ile başrollerini paylaştığı Asi, Yıldırım’ın canlandırdığı Asi ve Büyüküstün’ün canlandırdığı Demir karakterleri arasındaki ilişkiyi ele alıyordu. Yıldırım’ın rol aldığı diğer T.V. dizileri ise 2009 tarihini taşıyan Ey Aşk Nerdesin ve Aşk ve Ceza oldu.

Tiyatro ve televizyon yapımlarının yanı sıra sinema filmlerinde de rol alan Yıldırım, ilk olarak 2005 tarihli Organize İşler adlı filmde kısa bir sahnede göründü. Genç oyuncunun baş rollerinde yer aldığı ilk film ise Biray Dalkıran tarafından yönetilen ve 2006 yılında vizyona giren korku filmi Araf oldu. Araf, Altın Portakal film festivalinde en iyi film olarak aday gösterildi.

Murat Yıldırım 2009 yılında vizyona giren ve başrollerini Beren Saat ile paylaştığı Güz Sancısı adlı filmde rol aldı. Yılmaz Karakoyunlu’nun aynı adı taşıyan romanından uyarlanan Güz Sancısı, 3.105.000 dolarlık gişe geliriyle yılın en başarılı yerli yapımlarından birisi olmayı başardı.

2012 yılında “Suskunlar” dizisinde başrollerinde Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver, Berk Hakman ve Pelin Akil oynadı.

Murat Yıldırım, Fırtına adlı dizide beraber rol aldığı oyuncu Burçin Terzioğlu ile 20 Haziran 2008 tarihinde evlendi. 30 haziran 2014 de boşandılar.

13 Kasım 2016 tarihinde Londra'da tanıştığı Faslı oyuncu İmane Elbani ile evlendi. 8 Ekim 2022 tarihinde çiftin kızları Miray dünyaya geldi.

2014 yılının Aralık ayında İkinci Dünya Savaşı'nda Kırım Türkleri'nin yaşadığı acıları anlatan ve Cengiz Dağcı'nın 'Korkunç Yıllar' romanından uyarlanan “Kırımlı” adlı sinema filminde Selma Ergeç, Gülçin Santırcıoğlu, Baki Davrak, Bülent Alkış, Burç Kümbetlioğlu ile birlikte oynadı.

2015 yılında senaristi Şebnem Burcuoğlu, yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı ve başrollerinde Ezgi Mola ve Murat Yıldırım’ın oynadığı “Kocan Kadar Konuş” adlı filmde Bora Akkaş, Mehmet Lütfi karakterini canlandırdı. Diğer rollerde ise Nevra Serezli, Ebru Cündübeyoğlu, Eda Ece, Şebnem Sönmez, Cem Kılıç, Burak Topaloğlu, Begüm Öner gibi oyuncular rol almıştır.

2015 yılının Ekim ayında Fransa'da çekimlerinin başlaması planlanan ve Meryem Uzerli, Murat Yıldırım ve Mehmet Aslantuğ'un başrolünde oynadığı, yönetmenliğini Taylan Biraderler'lerin yaptığı “Gecenin Kraliçesi” adlı dizinin adı ilk önce “Cesaret” olarak, sonra da “Aşkın Kokusu” olarak duyurulmuşken son olarak “Gecenin Kraliçesi” olarak değiştirildi. Daha dizi yayınlanmaya başlamadan Mehmet Aslantuğ'un diziden ayrıldığı duyuruldu.

2017 yılının şubat ayında Selçuk Yöntem "Kim Milyoner Olmak İster" yarışmasının sunuculuğundan ayrıldıktan sonra bu göreve Murat Yıldırım getirildi. 8 Eylül 2019 tarihinde Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının sunuculuğundan ayrıldığını açıkladı.

2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay'ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp'in yaptığı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı savaş filmi "Ayla: The Daughter of War" da Astsb. Süleyman'ın gençliğini İsmail Hacıoğlu canlandırırken yaşlılık halini Çetin Tekindor canlandırmıştır. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde diğer rollerde ise Taner Birsel, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Duygu Yetiş, Murat Yıldırım, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk, Chaby Han (Çabi), Nilgün Kasapbaşoğlu, Burç Kümbetlioğlu, Caner Kurtaran, Kim Seol, Kyung-jin Lee gibi oyuncular rol aldı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

Murat Yıldırım, 2017 yılında başrollerini Özge Gürel ile paylaştığı romantik komedi türündeki 'İlk Öpücük' filminde oynadı.

2023 yılında Murat Yıldırım; başrolde olarak İlker Aksum ve Şahin Kendirci ile birlikte Nefes: Yer Eksi İki adlı sinema filminde oynadı.

Filmleri ve Dizileri :
2023 - Nefes: Yer Eksi İki (Yzb. Tayfun) (Sinema Filmi)
2022–2023 - Teşkilat (Ömer Atmaca) (TV Dizisi)
2021–2022 - Aziz (Aziz Payidar) (TV Dizisi)
2021 - Mako (Murad) (Sinema Filmi)
2021 - Ariza (Aziz)(TV Dizisi)
2020 - 81 Kahraman: Denize Vurulan Kahramanlik Mührü (Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun )(Sinema Filmi)
2020-2021- Ramo (Ramazan) (TV Dizisi)
2018 - Scorpion (Yassir) (Sinema Filmi)
2017 - İlk Öpücük (Hakan) (Sinema Filmi)
2017 - Ayla: The Daughter of War (Üsteğmen Mesut)(Sinema Filmi)
2016 - Sonsuz Aşk (Can)(Sinema Filmi)
2016 - Kocan Kadar Konuş: Diriliş (Sinan) (Sinema Filmi)
2015 - Kocan Kadar Konuş: (Sinan) (Sinema Filmi)
2015 - Gecenin Kraliçesi (Kartal) (TV Dizisi)
2015 - Ahirim Sensin (Kartal)(TV Dizisi)
2014 - Kırımlı (Sinema Filmi)
2012 - Suskunlar (Ecevit) (TV Dizisi)
2012 - Bağbozumu (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 - 2011- Aşk ve Ceza (Savaş Baldar) (TV Dizisi)
2009 - Ey Aşk Nerdesin (Çetin) (TV Dizisi)
2008 - Güz Sancısı (Behçet) (Sinema Filmi)
2007 - 2008 - As i(Demir Doğan) (TV Dizisi)
2006 - Fırtına (Ali) (TV Dizisi)
2006 - Araf (Cenk) (Sinema Filmi)
2005 - Organize İşler (Tabutçu) (Sinema Filmi)
2004 - Büyük Yalan (Okan Vardarlı) ( (TV Dizisi))
2004 - Bütün Çocuklarım (Mesut Kıroğlu) (TV Dizisi)
2003 - Ölümsüz Aşk (Sedat) (TV Dizisi) (Bölüm)
2003 - Patron Kim (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2003 - Hayat Bilgisi (Yardımcı Oyuncu) (TV Dizisi)
1999 - 2003 - Ayrılsak da Beraberiz (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Murat Yıldırım filmleri

Tüm Murat Yıldırım filmleri

Murat Yıldırım için yapılan aramalar

Murat Yıldırım, Murat Yıldırım biyografi, Murat Yıldırım hayatı, Murat Yıldırım özgeçmişi, Murat Yıldırım hakkında, Murat Yıldırım doğum yeri, Murat Yıldırım fotoğraf, Murat Yıldırım video, Murat Yıldırım resim, Murat Yıldırım kimdir?, Murat Yıldırım kaç yaşında?, Murat Yıldırım nereli, Murat Yıldırım memleketi