FB TW PIN NWS
BioRank 723

Neslihan Yargıcı

Doğum tarihi : 12.Aralık.1952
Neslihan Yargıcı kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Tasarımcı, Model
Neslihan Yargıcı doğum yeri : İstanbul

Neslihan Yargıcı Biyografisi

Moda Tasarımcısı

90’lı yıllarda kariyeri kadar, düzenlediği çılgın partilerle de basının gündeminde kaldı, siyahların kadını olarak anıldı.

Neslihan Yargıcı, 12 Aralık 1952 tarihinde İstanbul, Beşiktaş’da oturan bir ailenin kocaman bahçeli bir konağında tek çocuğu olarak Zeynep Kamil Hastanesi'nde doğmuştur. Her Zeynep Kamil’de doğan kız çocuk gibi bir ismi de ‘Zeynep’ olmuştur. Tam adı Eyyübe Zeynep Neslihan Yargıcı’dır. Annesinin adı Selma Yargıcı, babasının adı Kasım Yargıcı’dır. Aslen Merzifon kökenlidir. İlkokula Barbaros İlkokulu'na başladı. Okula başladığı yıl, İstanbul Belediye Konservatuarı keman bölümüne girdi ve ilkokulu süresince 5 yıl eğitim gördü.

İlkokuldan mezun olduktan sonra Saint Benoit Fransız okulunu kazandı ve böylece Fransızca eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve Liseyi burada okuyup mezun olduktan sonra İngilizce öğrenmek için iki yıl Londra’da kaldıktan sonra babası Kasım Yargıcı’nın Milliyet Gazetesi Londra muhabiri olması nedeni ile Londra’da kalmaya devam eder. 1973 yılında Paris’de bir moda okuluna kayıt olarak Paris’e gitti.

Gençlik çağında iken anne babası boşandı. Moda eğitimimi Fransa'nın başşehri Paris’de ESMOD moda okulunda 3 yıl boyunca modelist ve stilist eğitimi aldı. Okulun ardından Türkiye’ye döndüğü bir dönemde aklı sinema ve tiyatrodaydı. Columbia Pictures yapımı Tony Curtis, Charles Bronson, Fikret Hakan, Salih Güney gibi ünlülerin yer aldığı ve Türkiye’de çekilen bir filmde minik bir rol aldı. Daha sonra Kadir İnanır ile bir başka filmde oynadı. Fakat Paris ve moda ağır basınca, Paris’te yaşamaya karar verdi.

Kısa süren modellik kariyerinin ardından moda dünyasına adım attı. Moda dünyasına profesyonel olarak adım atmadan önce Vakko, Zeki Triko, Vural Gökçaylı, defilelerine çıktı. Ayrıca kendi defilelerinde podyuma çıktı ve kendi kreasyonlarına fotomodellik yaptı. 80’li yılların sonunda popüler olan tiyatroda defile modasını başlattı. Tiyatroya olan tutkusu onu, yeni bir tarzda defile sunmaya yöneltti. Tiyatro-Miyatro Defile-Mefile Ferhan Şensoy Küçük Sahne'de, hem oynadı, hem modellerini sundu. İlk defilesi 1983 yılında Paris’te yaptığı deri ve güderi abiye giysilerden oluşmaktaydı. Paris’te ilk defa, deriden uzun elbise koleksiyonu ile dikkatleri üzerine çekti.

İstanbul’da yaptığı ilk defilesi Vizon Show organizasyonunda gerçekleştirildi. Podyumda Ramazan davulu eşliğinde gerçekleşen Vizon Show’un teması; kara çarşafın gece kıyafetine dönüşmesi gibi son derece iddialıydı ve 1 sene sonra başka bir Vizon Show organizasyonunda Neslihan Yargıcı mevlevi giysilerinden esinlenerek podyumda canlı müzik ney ve kudüm eşliğinde aynı zamanda Mevlevi giysilerinden esinlenerek bir ilke daha imza atmıştı.

Neslihan Yargıcı, 1988 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Arkadaşım Şeytan” adlı sinema filminin kostümlerini tasarladı. Haldun Dormen tarafından sahnelenen Necati Cumalı’nın “Her Evde Hır Var” adlı oyununun ve 1995 yılında Yılmaz Erdoğan'ın ilk oyunu “Oto Gargara”nın kostümlerini hazırladı. 1987 yılında Hülya Avşar’ın “Ziyaret” adlı filminde kullandığı giysi ve aksesuarlarda da onun imzası vardır.

Babasının Kasım 1989 ayındaki vefatından ardından, onun buharlı tren merakından esinlenerek, onun anısına Haydarpaşa Garı'nda hafızalara kazınan bir defile yaptı. Ve takip eden zaman içerisinde; İhracatçılar Birliği ile Türkiye’yi temsilen New York, Tokyo, Johannesburg, Atina, Tel Aviv, Bakü, Münih, Dubai, Düsseldorf ve Osaka'da defilelere katıldı.

90’lı yıllarda kariyeri kadar, düzenlediği çılgın partilerle de basının gündeminde kaldı, siyahların kadını olarak anıldı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü için sporcu kafile giysilerini hazırladı ve 1991 yılında Atina’da gerçekleşen 11. Akdeniz Olimpiyat Oyunları sporcu giysilerindeki başarısından dolayı İcra Komitesi Başkanı Tevfik Sarpkaya tarafından teşekkür belgesi verildi.

90’lı yıllarda patlayan Türk pop müzik sanatçılarına imaj danışmanlığı yaptı. Türkiye’deki ilk profesyonel imaj çalışmalarını başlatan isim olan Neslihan Yargıcı, Seden Gürel’i “Beyaz Şapkalı Kız” olarak akıllara kazıdı, çocuklar için hazırlanmış o dönemde popüler olan Seden Gürel’in söylediği “Bum Bum” adlı şarkısının klibinde çocuklara imaj ve klibin görsel yönetmenliğini yaptı.

Şarkıcı “Bendeniz” olarak bildiğimiz Deniz Çelik'e “Bendeniz” ismini vermiştir ve kendisine tasarladığı farklı kıyafetlerle “Abajur Kız” olarak tanınmasını ve akıllarda yer etmesini sağlamıştır.

Sezen Aksu'nun bir dönem stil ve imaj çalışmalarını gerçekleştiren Neslihan Yargıcı aynı zamanda birlikte hazırladıkları “Oba Show”da Harun Kolçak, Aykut Gürel, Onno Tunç, Uğur Yücel gibi döneme damgasını vuran isimlerle Türkiye’de yeni bir konsept olan şov programını gerçekleştirdiler. İzmir Mogambo’da ve daha sonra Efendi gece kulübünde beraber sahne alarak Türkiye’de ses getiren şovlara imza atmışlardır.

1992 yılında Sertab Erener’in çıkış parçası Sakin Ol’un klibinde Sezen Aksu ve Uzay Heparı ile birlikte oynadı.

Polis giysileri tasarımları, motorlu araç kullanan polislerin yani “Yunus”ların giysilerinin tasarımlarını ve Trafik Polislerinin giydiği yağmurlukların tasarımlarını yaptı. Rothmans, Malboro, Dunhill sigaraları promosyon giysileri tasarımları yaptı.

Vog Bali çorapları, Pirelli, Pereja, Mintax, Eros, Tuborg, Efes Pilsen, Milliyet gazetesi promosyon çekimi, Pierre Balmain vs. gibi markaların reklam filmlerinde oynadı.

1990 ve 1992'de Hey Girl dergisi tarafından yılın modacısı seçildi. Gelişim Yayınları'nda çalıştı. Kadınca dergisinde yurtiçi, yurt dışı çeşitli röportajlar yaptı. İlk moda dergisini çıkarttı “Kadınca Moda” Vizon dergisinde uzun zaman moda editörlüğü yaptı. Dergilerde hazırladığı baştan yarat fotoğraflarını televizyona taşıdı. Formatı kendine ait olan “Baştan Yarat” programı çok beğenildi ve yıllarca TV 'de izlenilen moda programlarının da temelini oluşturdu.

1993 yılında Kanal 6’da “Beni Baştan Yarat” isimli bir programın sunuculuğunu yaptı. Yine 1993 yılında Kanal 6’da “İşte Müzik İşte Eğlence” programında konuklarını ağırlamaya başladı, bir yandan da “Dükkan-Dükkan” adlı mağazaları oldukça sükse yaparak şubeleri İzmir, Mersin, Bursa, Antalya yayılmaya devam etti. 1996 yılında modayı bıraktığını açıkladı.

Yargıcı mağazalarının sahibi olan Emir Yargıcı kuzenidir.

1998-2012 yılları arasında AR-SE Moda Okulu'nun ortağı olarak eğitim verdi.

2006 yılında İstanbul’da yapılan Best Model of The World Yarışmasında Deniz Akkaya, Güzide Duran, Şenay Akay ve Tuğçe Güder ile Jüri heyetinde oldu.

2011 yılında Medyapım’ın TNT için hazırlıklarını sürdürdüğü sunuculuğunu Gül Gölge’nin yapacağı “Buzda Dans” yarışmasında Neslihan Yargıcı, Önder Bekensir, Yılmaz Morgül, Ceyda Ateş, Gökhan Taşkın, Eda Özerkan, Seren Serengil, Doğuş ve Çelik Erişçi gibi isimlerin yarışacakları haberinden sonra henüz ekrana gelmeden iptal edildi.

2016 yılının başında başlayacak olan 5.sezon İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasında jüri koltuğunda Neslihan Yargıcı da oturdu.

Nur Yerlitaş ve Kemal Doğulu’nun olmadığı bu yeni sezonda İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasında yine sunuculuğu Öykü Serter yaparken, jüri üyeliğini Neslihan Yargıcı, İvana Sert, Hakan Akkaya ve Uğurkan Erez yaptı.

2016 yılında 1 Ocak akşamı TV 8 ekranlarında başlayan İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına Neslihan Yargıcı'nın jüri olarak katıldığı program 5 Şubat 2016 gecesi yapılan final gecesi ile son buldu. Bu yarışmanın birincisi Gizem Özdilli olmuştur. 8 Şubat 2016 tarihinde yeni yarışmacılarla yeniden başlayan İşte Benim Stilim yarışmasında jüri kadrosunda Neslihan Yargıcı'nın yerine yeniden Nur Yerlitaş getirilmiştir.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2005 - Kapıları Açmak (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2003 - Eyvah Eski Kocam (Figen) (TV Dizisi)
1991 - Varsayalım İsmail (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
1970 - Paralı Askerler (Sinema Filmi)

Kostüm Tasarım :
1988 - Arkadaşım Şeytan (Kostüm Tasarım)(Sinema Filmi)
1987 - Ziyaret (Kostüm Tasarım)(Sinema Filmi)

Video klip:
1992 - "Sakin Ol" – Sertab Erener


Kaynak:Biyografi.info

Neslihan Yargıcı resimleri

Tüm Neslihan Yargıcı resimleri

Neslihan Yargıcı hakkında haberler

Tüm Neslihan Yargıcı haberleri

Neslihan Yargıcı için yapılan aramalar

Neslihan Yargıcı, Neslihan Yargıcı biyografi, Neslihan Yargıcı hayatı, Neslihan Yargıcı özgeçmişi, Neslihan Yargıcı hakkında, Neslihan Yargıcı doğum yeri, Neslihan Yargıcı fotoğraf, Neslihan Yargıcı video, Neslihan Yargıcı resim, Neslihan Yargıcı kimdir?, Neslihan Yargıcı kaç yaşında?, Neslihan Yargıcı nereli, Neslihan Yargıcı memleketi