FB TW PIN NWS

New York

New York
New York kenti Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük kentidir. Aynı isimli New York eyaletinde yer alır. Dünyaca önemli bir siyasi, ticaret, moda, eğlence ve finans merkezidir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi New York kentindeki binasında toplanır. İç nufusu 8,1 milyon olmasına karşılık yakın çevresindeki yerleşim bölgeleriyle birlikte New York metropolitan bölgesi 21 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık yerleşim bölgelerinden birini oluşturur. Kent 5 bölüme ayrılmıştır: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island.


New York Nasıl Kuruldu?

Amerika Birleşik Devletleri'ne 11. eyalet olarak 1788 yılında katılan New York Eyaletinin en büyük şehri New York’un kuruluşunun hikayesi gerçekten ilginçtir.

New York halen sadece Amerika'nın değil, dünyanın da en büyük ve en kalabalık şehirlerinden biridir. Doğudan batıya kapladığı alanın uzunluğu 55 kilometre, kuzey- güney doğrultusunda ise yaklaşık olarak 40 kilometredir. New York şehri, Hudson nehrindeki Manhattan Adası'nı ve nehrin ağzında bulunan Statten Adası'nı da kapsar. Durumu dolayısıyla dünyanın en büyük tabii limanı olan New York, Manhattan, Brooklyn, Queens,Bronx ve Richmond sırasıyla sayılabilecek beş bölgeyi kaplayan bir şehirdir.

Hollandalılar hesabına çalışan bir İngiliz olan Henry Hudson, batıya açılarak Hindistan'a bir yol bulmak isteyen kaşiflerden biriydi. Sonradan kendi adının verildiği nehre kadar ulaşmasına rağmen, Hindistan'a bir yol bulmayı başaramamıştı.

Hollandalılar, İngilizlerin bu bölgedeki hak ve mülkiyet iddialarına rağmen,Hudson nehrinin iki yakasındaki araziye sahip çıktılar. 1615 yılında bu çevreye yerleştiler. 1626 yılında da,Hudson nehrindeki Manhattan Adası'nı Kızılderili yerlilerden satın aldılar. Güvenilir tarihi kaynaklara göre, Manhattan Adası'nın karşılığında yerlilere sadece 24 dolar tutan kumaş, boncuk vs. vermişlerdi.

Hollandalıların yönetimindeki yerleşme merkezi, (Yeni Amsterdam)anlamına New Amsterdam diye isimlendirildi. Peter Stuyvesant adında tek bacaklı bir Hollandalı da bu şehre vali atandı. Fakat Hollandalıların buradaki yönetimi ancak 40 yıl kadar sürdü.

İngiltere Kralı II. Charles'ın egemenliği sırasında, York Dük'ü James tarafından gönderilen bir İngiliz filosu " New Amsterdam" açıklarında demirledi. Hollandalı valinin tüm çabalarına rağmen, adamları savaşmayı göze alamadılar ve şehir tek kurşun atılmaksızın İngilizlerin eline geçti.İngiltere'deki York şehrinden dolayı buraya "New York'',yani "Yeni York" adı verildi.

İngilizlerin eline geçtiği zaman şehrin nüfusu ancak 10. 000 kişiydi. 1773 yılında Hollandalılar şehri tekrar ele geçirdilerse de,buradaki egemenlikleri uzun sürmedi.

New York, 18. yüzyılın ikinci yarısından öteye, İngilizlere karşı direnmenin merkezi oldu. 4 Temmuz 1776 da Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını duyurunca, 9 Temmuz'da New York'ta İngiltere Kralı III. George'un heykeli yıkıldı. Washington 1789 da burada ilk Cumhurbaşkanı ilan edildi.