FB TW PIN NWS
BioRank 1025

Seden Gürel

Doğum tarihi : 12.Eylül.1965
Seden Gürel kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek :
Seden Gürel doğum yeri : Ankara

Seden Gürel Biyografisi

Türkiye Seden Gürel’i bembeyaz kıyafeti ve şapkasıyla "Bum bum bum, daldan hop dala uçtum" diye şarkı söylerken tanıdı.

Seden Gürel, 12 Eylül 1965 tarihinde Ankara’da Gülhane hastanesinde doğmuştur. Babası askerdir. Sedat, Semra ve Sedef adlarında bir abisi iki ablası vardır. Göbek adı babaannesinin adı olan Nadire’dir. İlkokulu İstanbul'daki Bahariye İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde okuduktan sonra 1983 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde tamamladı. Okul yıllarında müzik ile ilgilendi.

Daha ilkokul yıllarında TRT'nin açmış olduğu bir yarışmaya katılarak Semiramis Pekkan'ın "Nerdeysen" ve Rana Alagöz'ün "Aşkın Gözü Kör mü Acaba" adlı şarkılarını seslendirdi. Başarılı oldu, kayıtlar yapıldı ama program yayından kaldırıldığı için yayınlanmadı.

Kadıköy Anadolu Lisesi adına Milliyet Liselerarası Müzik Yarışmasına katıldığı sırada müzisyen Aykut Gürel ile tanıştı ve daha sonra evlendi. Üç yıl üst üste kız solist dalında okuluna birincilik kazandırdı. Bu yıllarında Garo Mafyan, Selçuk Başar ve Şerif Yüzbaşıoğlu ile tanıştı.

Üniversite yıllarında Sevingül Bahadır ile ONLAR grubunu kurdu. Onlar, Klips topluluğu ile birleşerek "Halley" şarkısı ile 1986 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katılıp birinci oldu ve Türkiye'yi Eurovision'da temsil etme hakkını kazandı. Ancak üniversite sınav dönemine denk geldiği için ve bazı sorunları nedeni ile Seden gidemedi yerine Candan Erçetin gitti. 53 puan ile 9. olup geldiler.

İstanbul Teknik Üniversitesinde okurken lise arkadaşlarından bazılarının Boğaziçi Üniversitesinde Üniversitesi’nin müzik kulübünde kurduğu Mass adlı grupla müzik yaparlarken onların daveti üzerine orada solist oldu. Liseden yarışmada tanıştığı Aykut Gürel ile tekrar tanıştı ama önce kavga ettiler, uzunca bir küslükten sonra barışıp 1989 yılında evlendiler.

2002 yılında eşi Aykut Gürel ile beraber İrem Records'u kurdu. "Maia" adlı altıncı stüdyo albümünü Keremcem ile beraber 3 Aralık 2005 tarihinde çıkardı.

Evlilikleri :
1.eşi : 26 Haziran 1989 tarihinde Aykut Gürel ile evlendi. Emre (d.1990) adında bir oğlu vardır. 23 yıl evlilikten sonra 2 Haziran 2012 tarihinde boşandı.

Albümleri:
1992 - Bir Yudum Sevgi
1994 - Aklımı Çelme
1996 - Muhtemelen
2002 - Hesaplaşma
2004 - Bir Kadın Şarkı Söylüyor
2005 - Maia (Keremcem ile, Mini Albüm
2008 - Bir Nefes


Kaynak:Biyografi.info

Seden Gürel videoları

Tüm Seden Gürel videoları

Seden Gürel için yapılan aramalar

Seden Gürel, Seden Gürel biyografi, Seden Gürel hayatı, Seden Gürel özgeçmişi, Seden Gürel hakkında, Seden Gürel doğum yeri, Seden Gürel fotoğraf, Seden Gürel video, Seden Gürel resim, Seden Gürel kimdir?, Seden Gürel kaç yaşında?, Seden Gürel nereli, Seden Gürel memleketi