FB TW PIN NWS
BioRank 1771

Doğuş

Doğum tarihi : 30.Haziran.1974
Doğuş kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Doğuş doğum yeri : Almanya

Doğuş Biyografisi

Türk pop müzik sanatçısı.
Gerçek adıyla Orhan Baltacı 30 Haziran 1974 tarihinde Almanya'da doğdu. 6 kardeşi olan ve aslen Rize İkizdereli olan Doğuş 4 yaşına kadar Almanya'da yaşadı. 4 yaşında Türkiye'ye geldi. Aile içi sorunlarından dolayı anne ve babası ayrılınca Doğuş yetiştirme yurduna veriliyor. Bir sene sonra babaanesi yanına alıyor. Daha sonra annesi gelse bile sahip çıkmayınca Doğuş da evden kaçtı ve çocuk yaşta sokakta yaşamaya, hayatın gerçekleriyle tanışmaya başladı. Cezaevleri, sokaklar, apartman boşlukları, kötü çevre, kötü arkadaşlıklar hepsini çocukken yaşadı. Bu kadar kötü koşullarda bile sigara, alkol, uyuşturucu vb. maddeleri kullanmamış DOĞUŞ bugün hala sigara, alkol, uyuşturucu vb maddeler kullanmamakla birlikte içkili bar programı yapmamaktadır.

Sokakta yaşadığı dönemde hayaller kurmaya başladı. Bu hayaller zamanla ve inancıyla hedefleri halini aldı. Hedefi Türkiye sınırları içinde bir yıldız olmaktı. Bu yolda Tanrı yeteneği sesi yanında kendi söz müziklerini yazmaya başladı. Bunları sokakta beraber yaşadığı arkadaşlarıyla paylaştı. Bu paylaşım ona yetmedi. Bu söz ve müzikleri Türkiye'ye duyurması lazımdı. İlk iş olarak yıllardır yaşadığı sokaklardan, kötü ruh halinden kurtulup yeni bir hayata başlamak için, yeniden doğmak için adını DOĞUŞ olarak değiştirdi. Çalmadığı plak şirketinin kapısı kalmadı.

En sonunda şu an "babam" dediği İskender Ulus'un yapımcılığında Ulus Müzik etiketiyle 1997 yılında kendi söz müziklerini; kendi adını taşıyan "DOĞUŞ" adlı albümle müzikseverlere sundu. Ve beklenen patlama çok geçmeden gerçekleşti. Kısa sürede milyonlara vuran bir satışla hayalleri gerçek oldu. O artık Türkiye'nin parıldayan yeni yıldızıydı. İlk albümü olmasına rağmen "Gamsız", "Uyan", "Ben sensiz ne yaparım" gibi listebaşı şarkılarla müzik dünyasına merhaba dedi.

1998 yılında "Yalancı", "Milyonda bir", "Bunun adına yürek derler" gibi hit parçaları içeren kariyerinin ikinci albümü "DOĞUŞ VE ŞARKILARI" ile rekor bir satışla Türk Pop müziğinin zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı.

1999 yılında Almanya'da yapılan kariyerinin üçüncü albümü "HADİ HIZLANDIR" ile Türkiye'yi kasıp kavurmaya devam etti."Gülüm", "Günah pazarı", "Bebişim", "Ayrılmalıyız" gibi listebaşı şarkılarla zirvede ikamet etmeye başladı.

2000 yılında yapılan kariyerinin dördüncü albümü "SEVDİM" ile her zaman ki gibi zirve yaptı. Bu albümde de "Sevdim", "Can dayanmaz" gibi şarkılarla listebaşı oldu.

2002 Temmuz ayında kariyerinin beşinci albümü "DENGE" ile müzik dünyasındaki dengeleri kökten değiştirecek bir albümle geri döndü. "40 Yılda bir", "Yemin ettim", "Virane", "İşte buna aşk derler" adlı parçalarla listebaşı oldu.

İki yıl aradan sonra 2004 Haziran ayında kariyerinin altıncı albümü "6.his" ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Albümde "Babuba" adlı parça dışında 11 parçanın söz müziği DOĞUŞ'a ait. 2004 Yılının en iyi yapımlarından biri olmaya aday "6.his" için DOĞUŞ "Onlar şarkı değil, onlar duygu.." diyor.

Doğuş’un "Hayatımın Eseri" olarak nitelendirdiği albüm tanıtım çalışmaları aynı zamanda, gönüllü olarak "Sigarayla Savaşanlar Derneği" organizasyonları ile paralel yürüyecek.

Yıllardır sadece bu sebeple bar programlarını kabul etmediğini belirten ve "Duman Avcıları" ile uzun süredir omuz omuza yürüyen sanatçıyı ve yapımcısı İskender Ulus'u dernek, 31 Mayıs Sigarayı Bırakma Günü'nde bu konu ile ilgili hassasiyetleri ve destekleri için plaketle ödüllendirmişti. Doğuş ayrıca ücretsiz olarak Vakıfın Tanıtım filmlerinde oynayacağını açıkladı.

Doğuş bir yıl içinde hayatında büyük değişikliklere imza attı. Yıllardır bir aile olduğu Ulus Müzik’ten 2005 de ayrıldı ve kendi kanatlarıyla uçmaya başladı.

Doğuş yeni firması olan “Promise Production” ile anlaştı. Bu anlaşmanın ilk meyvesi ise kariyerinin 7.albümü “ TAM DOĞUŞ” oldu. Sevenleriyle ilk olarak Grek ezgilerini içeren “Gam-Sızlar” ile buluştu. Albümünde yer alan “ Adımı Çok Anacaksın”, “Giden Gider”, “Hayat” ve sadece bağlama çalınarak seslendirdiği “Ne Çıkar” sevenleri tarafından anketlerde ilgi gören parçalardan. Bilindiği üzere Doğuş yaşamının büyük kısmını sokaklarda geçirmiş, verdiği büyük mücadeleler sonucunda sanat dünyasında kalıcı olmayı başarmıştı. Albüm sonrası konserlerinde Sokak Çocukları’yla ilgili kuruluşlara yardım çağrılarında bulunacak, standlar açılmasına ön ayak olacak, yardım kampanyalarını destekleyecek.

2006 yılında Doğuş yepyeni albümü “Bozuk” ile bizlerle oldu. 2008'de "Ten" adlı maksi teklisini çıkardı, 2009'da "Onbirde Bir" albümünü çıkardı.

2007 yılında Kanal D’de yayınlanan “Sana Mecburum” tv dizisinde oynadı.

2010'da “Kırık Hançer” albümünde Doğuş, Cankan ve Niran Ünsal ile düet yaptı. Albümün çıkış parçası olan "Gitme" isimli şarkı için İshak Paşa Sarayı'nda klip çekildi. Klibin yönetmenliğini Doğuş kendisi üstlendi.

Evlilikleri : Doğuş, 26 Temmuz 2006 da menajeri Serdar Uygun’un kızı Şeyma Uygun ile evlendi. 3 yıl sonra 08 Ekim 2009 de boşandı.
Ekim 2014 yılında Azeri Sunucu Hoşkedem Hidayetkızı (Xosqedem Baxseliyeva) ile Bakü'de bulunan Kempinski Otel'de evlendi. 7 Mayıs 2016 tarihinde Arda ve Arın adında ikiz çocukları oldu.

Doğuş,2012 Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışmasına katılmıştır. Acun Ilıcalı ve Burcu Esmersoy'un sunuculuğunu yaptığı 2012 yılında Dominik’de yapılan Survivor Türkiye 2012 - Ünlüler/Gönüllüler yarışmasında Ünlüler takımında; Nihat Altınkaya, Mustafa Topaloğlu, Doğuş, Sibel Tüzün, Merve Büyüksaraç, Alp Kırşan, Almeda Abazi ve gönüllüler takımında; Hasan Yalnızoğlu, Anıl Tetik, Ece Begüm Yücetan, Şansın Tokyay, Gülen Sezmiş, Asena Erdem, Hayim Kohen, Serhat Özcan 2 ile birlikte yarışmıştır. Bu yarışmada Nihat Altınkaya birinci olmuştur.

Doğuş, 2013 yılında Show TV'de yayınlanan “Benzemez Kimse Sana" yarışmasına yarışmacı olarak katılmıştır. 29 Mart 2013 tarihinde Show TV'de yayınlanmaya başlayan yarışmada jüride Erol Evgin, Seyfi Dursunoğlu ve Demet Akbağ görev yaparken İkinci sezonda yarışmacılar arasında Ayşin Zeren, Gamze Topuz, Ayşenur Yazıcı, Başak Akbay, Nuri Alço, Doğuş, İrfan Kangı ve Bahadır Efe yer almaktadır.

27 Ekim 2017 tarihinde Acun Ilıcalı'nın kanalı TV8‘de başlayan “Box’un Yıldızları” adlı Tv programına katıldı. Ünlülerin birbiriyle dövüşeceği bu yeni yarışma programına; Milli boksör Adem Kılıçcı, Bilgehan Demir ve Dilara Gönder sunuculuk yaparken erkek yarışmacılar Bülent Çetinaslan, Çılgın Sedat, Doğuş, Sami Levi, Şenol İpek, Ateş Fatih Uçan, Ramazan Kalyoncu, Baki Mercimek, kadın yarışmacılar Asena Onur Çakmak, Fulya Keskin, Aycan Demirci, Ayşıl Özaslan, Sahra Işık, Berna Canbeldek olacaktır.

Albümleri :
1997 -Doğuş
1998 - Doğuş ve Şarkıları
2000 - Hadi Hızlandır
2001 - Sevdim
2002 - Denge
2004 - 6.His
2005 - Tam Doğuş
2006 - Herbişeyim
2006 - Bozuk
2008 - Ten
2009 - Onbirde Bir
2010 - Kırık Hançer
2011 - Beşibiyerde (Single)
2012 - Burası Türkiye (007)
2012 - Naptın Gari Lo
2013 - Yeniden Doğuş (Single)
2014 - Sevgilerimle
2015 - Aklında Bulunsun
2017 - Yara Bere (Single)
2017 -Asla Vazgeçme (Single)
2017 - Ring (Single)
2018 - Ağla (Single)
2019 - Yanarsa Yansın (Single)
2019 - Trio (Amir ve Oğuz Kalfa ile) (Single)
2019 - Yara Bere (Sanaz Kalkhorani ile) (Single)
2019 - Darbe (Single)
2020 - 5'li (Single)
2021 - Kıyamam (Aleyna Dalveren ile) (Single)
2021 - Mevzu (Koray Güler ile) (Single)
2021 - Kuralsız (Single)
2022 - Sarı Saman (Single)
2022 - Geçmiçek (Single)

Filmleri :
2007 - Sana Mecburum (Sertan)(tv dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Doğuş kitapları

  • Bir Doğuş Bir Doğuş

    Yarın tarihi :


    Yayınevi : AN YAYINCILIK


    Kültür » Popüler Kültür

Tüm Doğuş kitapları

Doğuş filmleri

Tüm Doğuş filmleri

Doğuş için yapılan aramalar

Doğuş, Doğuş biyografi, Doğuş hayatı, Doğuş özgeçmişi, Doğuş hakkında, Doğuş doğum yeri, Doğuş fotoğraf, Doğuş video, Doğuş resim, Doğuş kimdir?, Doğuş kaç yaşında?, Doğuş nereli, Doğuş memleketi