FB TW PIN NWS
BioRank 2115

Harun Kolçak

Doğum tarihi : 15.Temmuz.1955 Ölüm tarihi : 19.Temmuz.2017
Harun Kolçak kaç yaşında öldü : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Harun Kolçak doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Harun Kolçak Biyografisi

Türk pop müziği sanatçısı.
Harun Kolçak, sanatçı bir ailenin tek çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Annesinin adı Özcan Kolçak. Babası Eşref Kolçak'ın ünlü bir sinema sanatçısı olması, sanatla içiçe büyümesine neden oldu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi'nde ortaöğrenimine devam ederken bas gitar çalmayı öğrendi.

Profesyonel müzik yaşantısına, Erkin Koray ile çalışarak başladı. Bas gitarist olarak Ferdi Özbeğen ve Zülfü Livaneli'nin studyo kayıtlarına girdi. Bir süre sonra da arkadaşlarla birlikte bir grup kurdu ve Galata Kulesi’nde çalmaya başladı. 1978 yılında Nükhet Duru ve Rıza Silahlıpoda’nın orkestrası olan Ritm 68 Orkestrasına bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğine yöneldi. Bu dönemde Aydın Esen, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan, Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışan ve deneyimini artıran sanatçı, bir çok ünlü ismin de yer aldığı Onno Tunç Orkestrası'na katıldı. Onno Tunç’un orkestrası da Sezen Aksu’ya eşlik ediyordu ve bu şekilde Sezenle tanıştı. Sonra Aşkın Nur Yengi katıldı orkestraya. Burada, yedi yıl boyunca bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yaptı. Orkestranın dağılmasının ardından bir süre vokalist olarak çalıştı. Bu arada, 1987 yılında katıldığı ve birinci olduğu yerel bir şarkı yarışmasında yaptığı düet ile büyük beğeni topladı.

Harun Kolçak'ın çıkış yapması 1991 yılında Onno Tunç ile ortak yaptıkları "Gir Kanıma" isimli albümle oldu. Bu büyük çıkıştan sonra müzik tarihine adını onaylamasına neden olan ikinci albüm "En Büyük Aşk" takip etti. Onno Tunç'un vefatından sonra İskender Paydaş ile çalışmaya başlayan sanatçı "En Büyük Aşk", "Derman Olayım", "İnsan Gülerken Ağlar" gibi bir çok parçada beraber çalıştı. Daha sonra 1995 yılında "Yanımda Kal" adını taşıyan üçüncü albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde çoğunun söz ve müziği Harun Kolçak'a ait on şarkı yer aldı. Düzenlemelerini İskender Paydaş'ın yaptığı albümden iki şarkının söz ve müzikleri Adnan Ergil imzasını taşıyordu. "Korkuyorum", "Dualarım Yoluna" ve "Yanımda Kal" gibi şarkılar unutulmaz Harun Kolçak şarkıları arasında yerini aldı.

Harun Kolçak, üç yıl sonra 1998 yılunda çıkardığı dördüncü albümünde bambaşka bir görünümle çıktı. "Teslim Oldum" adını taşıyan albümde, kendi çizgisinin yanı sıra pop-rock tarzının öne çıktığı dikkatleri çekti. Albümde yine kendi söz ve besteleri ağırlıkta olmakla birlikte İskender Paydaş, Eda Özülkü, Metin Özülkü, Eser Taşkıran, Günay Çoban gibi isimler de yer aldı. "Günahım Boynuna" albümün çıkış parçası olurken, sözlerini Sezen Aksu'nun, bestesini Uğur Başar'ın yaptığı "Yeniden" adlı parçayı Aşkın Nur Yengi ile birlikte seslendirdi.

2000 yılına gelindiğinde Harun Kolçak'ın "Yaşasın" adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Sanatçı bu albümde eser düzenlemeler için Emre Irmak ile çalışırken kendi bestelerinin dışında diğer parçalarda da Şehrazat (müzisyen), Günay Çoban, Ümit Sayın, Ercüment Vural gibi değerli insanlarla beraber çalıştı. Bu albümde "Yaşasın", "Kal Benimle", "Derbeder Sevdalı" ve "Rüyalar" öne çıkan parçalar oldu.

Harun Kolçak'ın, ulusal düzeyde kazandığı birçok ödülün yanı sıra bir de yurtdışı başarısı bulunuyor. 1996 yılında Litvanya'da 13 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen "Müzikos Festivalis Nerinos Vasara 96" yarışmasında ülkesini başarıyla temsil ederek En İyi İkinci Şarkıcı seçildi. Müziğe bir süre ara veren sanatçı 2006 yılında "Müzisyen" adlı albümü ile müzik dünyasına iddialı bir dönüş yaptı.

Harun Kolçak, vejeteryan, hayvansever ve doğa tutkunu biri olarak tanınmakta. İnsanları duyarlı hale getirmek misyonunu üstlenen sanatçı, aktif olarak pek çok faaliyetin de içinde bulunuyor. Aynı zamanda Kolçak, meditasyon, parapsikoloji ve zen-budizm ile de yakından ilgilenmektedir.

2013 yılının Ekim ayında "Harun Kolçak ve Rock Off" isimli grup kurmuştur.

2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat oldu. 22 Haziran 2016 tarihinde hastalığı yeniden nüksetti ve yeni bir ameliyat geçirdi. Aylardır hastanede prostat kanseri tedavisi gören Harun Kolçak, 11 Eylül 2016 günü taburcu oldu.

Bir süredir prostat kanseri tedavisi gören Harun Kolçak 19 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul'da Maslak Acıbadem hastanesinde 62 yaşında vefat etti.

Albümleri :
1991 - Beni Affet
1993 - En Büyük Aşk
1995 - Yanımda Kal
1998 - Teslim Oldum
2000 - Yaşasın
2006 - Müzisyen
2012 - Yeniden Doğuyorum

Tekli :
1994 - Biz (Bendeniz ve Harun Kolçak)
2007 - Aşk Beni Hep Değiştirecek

Filmleri :
Oyuncu :
1999 - Aile Bağları (TV Dizisi)
2006 - Yalancı Yabancı (TV Filmi)
2002 - Reyting Hamdi (TV Dizisi)
2002 - Kurşun Asker (TV Dizisi)
2008 - İçimdeki Yabancı - Seni Seviyom (TV Filmi)
2012-2013 - Pis Yedili - ( Hurşit Van Beenhoven)(TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Harun Kolçak hakkında haberler

  • Harun Kolçak vefat etti. 19 Temmuz 2017 Harun Kolçak vefat etti.

    Harun Kolçak vefat etti. Bir süredir prostat kanseri tedavisi gören Harun Kolçak 19 Temmuz 2017 tarihinde İstanb...

Tüm Harun Kolçak haberleri

Harun Kolçak kitapları

Tüm Harun Kolçak kitapları

Harun Kolçak için yapılan aramalar

Harun Kolçak, Harun Kolçak biyografi, Harun Kolçak hayatı, Harun Kolçak özgeçmişi, Harun Kolçak hakkında, Harun Kolçak doğum yeri, Harun Kolçak fotoğraf, Harun Kolçak video, Harun Kolçak resim, Harun Kolçak kimdir?, Harun Kolçak kaç yaşında?, Harun Kolçak nereli, Harun Kolçak memleketi , Harun Kolçak albümleri