FB TW PIN NWS
BioRank 4740

Aykut Gürel

Doğum tarihi : 29.Nisan.1963
Aykut Gürel kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Müzisyen, Besteci
Aykut Gürel doğum yeri : Şişli, İstanbul

Aykut Gürel Biyografisi

Aykut Gürel, 29 Nisan 1963 tarihinde İstanbul'da Şişli’de doğmuştur. Tam adı Uğur Aykut Gürel’dir. Annesi Şükriye Hanım Erzurumlu, Malatyalı babası Fehmi Bey öğretmendir. İmre adında abisi ve İnci adında ablası vardır. 5 yaşında iken yapılan zeka testleri yüksek çıkında ve okuma yazmayı da önceden öğrendiğinden doğrudan ikinci sınıftan okula başladı. 9 yaşında gitar çalmasını öğrendi.
Kabataş Kolejinden 16 yaşında mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinde Makina Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi.

Lise 2. Sınıfta iken Etap Marmara Oteli’nde çalan Topkapı Orkestrası’ndan gelen teklif ile onlara katıldı ve orkestrada gitar çalmaya başladı. Sonra da Timur Selçuk’un okuluna gidip orada Neşet Ruacan’dan müzik teorisi dersleri aldı.

Üniversitedeyken ve Boğaziçi Üniversitesi’nin müzik kulübünde kurduğu Mass adlı grupla müzik yaptı. Türkiye’de ilk defa slap çalan basçı oldu. Topkapı Orkestrası’ndan gelen teklif ile onlarla çalıştı. 5 ay sonra da Kenan Doğulu’nun orkestrası olan Turanlar orkestrasına geçti. Her gün üç saat gazinoda, beş saat gece kulübünde çaldı. O ekiple bir ses kaydı yapmak isterler. İstanbul Ses Kayıt Stüdyosu’nun görevlilerinden İhsan Apçı, Aykut’un çok iyi bas çaldığını fark eder ve onu stüdyo müzisyenliğine yönlendirir. Çeşitli albümlere çalmaya başlar.

Bütün bu yoğunluğunun arasına Ermeni-Rum camiasının çıkardığı bir gazetede müzik muhabiri olarak görev yapar. Bu sayede basın kartı olur ve Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması’nı rahatlıkla izler. O yarışmaların birinde Kadıköy Anadolu Lisesi adına yarışmaya katılan turunculu bir kız dikkatini çeker. Adı Seden olan bu kıza elindeki üç-dört film makarasını harcar. Boğaziçi’nde Mass ile müzik yaptıkları dönemde bir soliste ihtiyaç duyduklarında aklına hemen bu turunculu kız gelir. Seden Kutlubay’a onlarla şarkı söylemesi için hemen haber uçurulur. Yıl 1983’tür. Seden Kutlubay bir cumartesi günü Boğaziçi’ne gelir. Seden’e fena halde kafayı takar. Ama Seden’e grup arkadaşları da kafayı takmıştır.

O yıllar, Melih Kibar’ın da asistanlığını yapmaya başlayan Aykut Gürel, grubun solistliğinin yanı sıra jingle söylemek üzere Seden’i Melih’in ekibine alır. Bir de Seden’le birlikte olabilse her şey daha güzel olacaktır. Ama Seden, Mass grubundan başka bir çocukla çıkmaya başlamış ve Aykut’un tepesini attırmıştır. Aykut, bir bahane bularak Seden’le kavga eder ve küser.

Aynı dönemde sahnede birlikte çalıştığı Özdemir Erdoğan ile albümünü birlikte yaptılar. Sonrasında Garo Mafyan ve Selçuk Başar'la tanıştı. İstanbul Gelişim Orkestrasında ikinci keyboard olarak çalıştı. 20' li yaşlarda Eurovision Türkiye elemelerinde birkaç kez orkestra şefi olarak görev aldı.

O esnada hayatına başka bir kadın girer ve bu evlilikten kızı İrem dünyaya gelir. Ama bu, kurgusu yanlış bir evliliktir ve bir yılın sonunda da biter. Seden’le ise Melih Kibar’ın stüdyosunda beraber çalışsa da hala barışmamıştır.

Sonunda bir gün stüdyoda Seden’le barıştırılır. Aykut Gürel, Nilüfer’in yeni orkestrasında çalarken vokalist kadrosunda da Seden oldu. Daha sonra da Aykut Gürel, İlhan İrem orkestrasının şefi oldu.

1990 yılında Ajda Pekkan’ın ‘Yaz Yaz Yaz’ albümünün misklerini hazırladı. Onno Tunç’un teklifi ile Sezen Aksu’nun basçısı oldu. Onno Tunç ile çalışması ona çok şeyler katar. Sezen Aksu’nun orkestra şefliğini yaptı. . Birkaç sene sonra Sezen Aksu’nun yanında ayrıldı.

Bu arada kariyerine, Aşkın Nur Yengi’nin Hesap Ver, Emel Müftüoğlu’nun Faka Bastın, Yonca Evcimik’in Kendine Gel albümlerinin prodüktörlüğü de ekledi. Sonra yine Sezen Aksu ile çalışmaya başladı. 2000 yılına kadar ekibe katılan Ozan Doğulu ile Murat Yeter ile beraber çalıştı.

2002 yılında eşi Seden Gürel (Kutlubay) ile beraber İrem Records'u kurdu.

Evlilikleri :
1.eşi :1986 yılında evlendiği eşinden İrem (d.1987) adında bir kızı vardır. Bir yılın sonunda 1987 yılında boşandılar.
2.eşi : Aykut Gürel, 26 Haziran 1989 tarihinde Seden Gürel ile evlendi. 23 yıl evlilikten sonra 2 Haziran 2012 tarihinde boşandı. Emre (d.1990) adında bir oğlu vardır.


Kaynak:Biyografi.info

Aykut Gürel için yapılan aramalar

Aykut Gürel, Aykut Gürel biyografi, Aykut Gürel hayatı, Aykut Gürel özgeçmişi, Aykut Gürel hakkında, Aykut Gürel doğum yeri, Aykut Gürel fotoğraf, Aykut Gürel video, Aykut Gürel resim, Aykut Gürel kimdir?, Aykut Gürel kaç yaşında?, Aykut Gürel nereli, Aykut Gürel memleketi