FB TW PIN NWS
BioRank 818

Çelik Erişçi

Doğum tarihi : 12.Mayıs.1966
Çelik Erişçi kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Çelik Erişçi doğum yeri : Silahtar, İstanbul

Çelik Erişçi Biyografisi

Türk pop müziği sanatçısı.
Çelik Erişçi, 12 Mayıs 1966 tarihinde İstanbul, Silahtar’da doğmuştur. Argun Erişçi adında bir kardeşi vardır. Anne tarafı Sinop, Ayancık'dır. Arnavut kökenli olan babasının mesleği terzilik iken, işleri kötü gittiğinden, o zaman Sütlüce’de olan Arçelik fabrikasında iş bulmuş. Fabrikanın onlara uğur getirdiğine inandıkları için adını “Çelik” koymuşlar. İlköğrenimini Pendik Süreyya Paşa İlkokulu'nda, ortaokulu ve liseyi Pendik Lisesi'nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü'nü kazandı ama devam etmedi. 1985 yılında Konservatuar sınavlarına girerek kazandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Müzik yaşamına İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikîsi Devlet Konservatuar'ında başladı. Ardından İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisansını tamamladı.

Taksim- Maksim gazino sahnesinde, Elma Kabarede Müjdat Gezen, Rahmetli Cenk Koray, Ayşen Gruda gibi çok büyük isimlerle çalışma imkanı buldu.

1991 yılında Ercan Saatçi ve İzel Çeliköz’le biraraya gelerek "İzel, Çelik, Ercan" adını verdikleri toplulukla "Özledim" adlı başarılı bir albüme imza attılar. Kariyerine tek başına devam etmeye karar veren Çelik, gruptan ayrılarak solo albümünün çalışmalarına başladı. İki yıllık uzun ve bir çalışmanın ardından 1994 yılında "Ateşteyim" isimli ilk albümünü çıkardı. 11 parçanın yer aldığı albüm, tüm müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü ve başta "Ateşteyim", "Güle Güle", "Meyhaneci" olmak üzere hemen her parçası hit haline geldi. Albümün ulaştığı yüksek satış rakamları Çelik’in solo kariyeri tercih etmesindeki haklılığı ortaya koyuyordu.

Sanatçı, kısa bir aranın ardından 1995’te ikinci albümü "Benimle Kal" ile başarısını sürdürdü. Bir önceki albümünde olduğu gibi "Benimle Kal"daki tüm şarkıların da söz ve müziğini yazarak, düzenlemeler yaparak müziğin tüm aşamalarında yetenekli olduğunu gösterdi. Nitekim artık bir "klasik" haline gelen ve sanatçıyla bütünleşen "Hercai" adlı şarkısı, 1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Beste’ ödülüne layık görüldü. "Sevemem" adlı parçasıyla Makedonya’da aldığı ödülü başka birçok ödül izledi. Erişçi, bu albümde yer verdiği "Atam" adlı şarkısıyla başlayarak Mustafa Kemal ATATÜRK'e ithaf ettiği şarkılar bir gelenek halini aldı.

1996 yılında piyasaya sürülen "Yaman Sevda" albümünde, alışılagelen Çelik müziğinden farklı olarak rock etkileri göze çarptı. Supervizör'lüğünü yine Ahmet Özden'in yaptığı albümde Şebnem Ferah, Gür Akad gibi kalburüstü sanatçıların eşlik ettiği birbirinden güzel on parça yer aldı. "Yaman Sevda", "Bu Şehirde" başta olmak üzere üçüncü albümüyle hayranlarının gönüllerindeki yeri sağlamlaştırdı.

1997 yılında, özverili bir çalışmanın ardından "Sevdan Gözümün Bebeği" albümünü yayınladı. Akdeniz ezgilerinin olduğu "Ayrılık Deme Bana", "Sevdan Gözümün Bebeği" gibi parçalarla aşk, özlem, ayrılık gibi duyguları dile getirdi.

Dört yılda çıkardığı dört albümden seçtiği hit parçaları "Sevgilerimle" adını verdiği bir ‘Best of’ albümle 1998 yılında müzikseverlere sundu.

1998 yılı Çelik için bir "yenilenme yılı" olurken, hem görüntüsü hem de "O’nu Düşünürken" adlı yeni çalışmasındaki müzikal yaklaşımıyla daha olgun bir görünüm sergiledi. "Veda Etmem" adlı slow parçayla listelere giren albüm, sanatçının en olgun çalışması olarak değerlendirildi. "Benimle Evlenir Misin" adlı parçasının güzel görüntülerle bezenmiş klibiyle profesyonel bir çalışma ortaya koyan Erişçi, "O’nu Düşünürken" adlı parçasına yaptığı ‘caz versiyonu’yla da müzik vizyonunun çeşitliliğini gözler önüne serdi.

2000 yılında çıkardığı "Unutamam" adlı albümünde Erkin Koray'ın "Öyle Bir Geçer Zaman Ki" şarkısını yeniden düzenleyerek hayranlarına sundu. Ayrıca bu albümünde kendi adına bir ilki de gerçekleştiren Erişçi, ilk kez, cover bir parçaya albümünde yer verdi. "Nothing Hill" filminin müziği, "Aint No Sunshine", Çelik'in yazdığı sözler ve yorumuyla albümde yer aldı. Bu albümünden sonra 2001 yılında "Sekizinci" adlı albümünü çıkaran sanatçı, bu albümünde de Fikret Kızılok'un Türk pop müziğinin klasikleri arasında yerini alan "Bu Kalp Seni Unutur mu?" isimli şarkısını hayranlarına sundu.

Çelik 2002 yılında "Yol" albümü ile hayranlarıyla buluşurken "Affet" adlı albümü ertesi sene müzik marketlerde yerini aldı.

2002 yılında Müjdat Gezen'in Efendy Show Theatre için hazırladığı "Kabare Tri Peypırs"da Müjdat Gezen, Nükhet Duru, Ayşen Gruda, İlhan Daner, Ateşböceği Ercan Bostancıoğlu gibi birçok usta sanatçıyla sahne aldı.

2004 yılında yayınlanmış “Yumuşakçalar ve Diplomasi” isimli bir kitabı var. Yeniçağ gazetesinde köşe yazıları yazdı.

"Gariban" adlı albümü 2005 senesinde çıkan sanatçı, 2 yıllık süreçte en güzel parçalarını sevenleri için hazırladı.

Sırasıyla 1994 Ateşteyim, 1995 Benimle kal, 1996 Yaman sevda, 1997 Sevdan gözümün bebeği, 1998 Sevgilerimle, 1999 Onu düşünürken, 2000 Unutamam, 2001 Sekizinci - 8 İnci, 2002 Yol, 2003 Affet, 2005 Gariban, 2006 Kod adı aşk, 2011 Kalp gözü, 2012 yılında Milat ve 2013 yılında Best Of Çelik olmak üzere toplam 16 albüme imza attı.

İki kez evlendi ve boşandı. İkinci evliliğini Buket Saygı ile yaptı. Çelik Erişçi, 2002 yılında eski mankenlerden Buket Saygı ile evlendi. Atilla Ata adında bir erkek çocuk sahibidir. 2005 yılında boşandılar.

Kitapları :
2004 - Yumuşakçalar ve Diplomasi

Albümleri :
1994 - Ateşteyim,
1995 - Benimle kal,
1996 - Yaman sevda,
1997 - Sevdan gözümün bebeği,
1998 - Sevgilerimle,
1999 - Onu düşünürken,
2000 - Unutamam,
2001 - Sekizinci - 8 İnci,
2002 - Yol,
2003 - Affet,
2005 - Gariban,
2006 - Kod adı aşk,
2011 - Kalp gözü,
2012 - Milat
2013 - Best Of Çelik


Kaynak:Biyografi.info

Çelik Erişçi kitapları

  • Yumuşakçalar ve Diplomasi Yumuşakçalar ve Diplomasi

    Yarın tarihi : 2004-05-11


    Yayınevi : TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM YAYINLARI


    Siyaset » Uluslararası Siyaset
    Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Tüm Çelik Erişçi kitapları

Çelik Erişçi için yapılan aramalar

Çelik Erişçi, Çelik Erişçi biyografi, Çelik Erişçi hayatı, Çelik Erişçi özgeçmişi, Çelik Erişçi hakkında, Çelik Erişçi doğum yeri, Çelik Erişçi fotoğraf, Çelik Erişçi video, Çelik Erişçi resim, Çelik Erişçi kimdir?, Çelik Erişçi kaç yaşında?, Çelik Erişçi nereli, Çelik Erişçi memleketi , Çelik Erişçi albümleri