FB TW PIN NWS
BioRank 4506

Cengiz Çandar

Doğum tarihi : 21.Eylül.1948
Cengiz Çandar kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Gazeteci
Cengiz Çandar doğum yeri : Ankara

Cengiz Çandar Biyografisi

Cengiz Çandar, Radikal gazetesinde yazılarına devam etmektedir.

Cengiz Çandar, 21 Eylül 1948 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Osman Cengiz Çandar’dır. Çandarlı ailesinin kökeni Ankara'nın Nallıhan ilçesinin Cendere köyüne uzanmaktadır. Annesi Saffet Hanım, babası İhsan Çandar’dır. Cengiz Çandar, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in kayınpederi Şeyh Edebali ile bacanak olan ve I. Murat'ın sadrazamlığını yapan Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa'nın torunudur. Çandarlı ailesi'nin bir ferdi olan Cengiz Çandar, Sadrazam Çandarlı Halil Paşa'nın torunudur. Volkan Çandar adında kardeşi vardır.

Cengiz Çandar, İlkokulu Ankara’da Namık Kemal İlkokulu'nda okudu. Kayseri – Talas Amerikan Okulunda ortaokulu ve Tarsus’da 1963 yılında başladığı liseyi Amerikan Koleji'nde okudu. 1966 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümünden 1970 yılında mezun oldu. Kısa bir süre ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde asistan olarak görev yaptı.

1970 yılının sonları ile 1971 yılının başları arasında birkaç aylık sürede Çandar, Doğu Perinçek'in de bulunduğu grubun çıkardığı Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Zaman içinde Aydınlık ile yollarını ayırmış olan ve Doğu Perinçek liderliğindeki Maocu/Aydınlık Hareketi içinde yer alanlar arasında Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Halil Berktay, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Ethem Sancak ve Büşra Ersanlı gibi isimler vardır. Cengiz Çandar’ın hayattaki tek pişmanlığım dediği ve 1971’in Aralık’ında ayrıldığı bu Aydınlık Hareketi’nde olması imiş.

Üniversitede Mahir Çayan'ın başkanı olduğu Sosyalist Fikir Kulübüne üye oldu. 68 kuşağı gençlik hareketindeki eylemciliğinden ve (SBF) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı olarak faaliyetlerinden ötürü 1971 12 Mart Muhtırası'nda askeri müdahalesinin ertesinde başı belaya girdi. 1971 yılının Temmuz ayında yurtdışına kaçtı. Filistin direnişi çerçevesinde kısa bir süre Şam’da, uzunca bir süre Beyrut’ta kaldığı sürede Celal Talabani ile tanışmıştır. Daha sonra kısa sürelerle sırasıyla 1973 Nisan ayında gittiği Cenevre, Paris ve Amsterdam’da yaşadı. Amsterdam'da da bir üniversitede burs bularak master çalışmasına başladı. Amsterdam Belediyesinin Türk çocuklarına yönelik verdiği Türkçe derslerinde Osman Öğretmen olarak görev yaptı. Türkiye'de de 1974 genel affı yürürlüğe girince Ekim 1974 ayında Türkiye’ye döndü.

1975 yılında Çanakkale'de kısa dönem (4 ay) askerlik görevini yaptı. Yurt dışından döndükten sonra iki yıl işsiz dolaştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı olarak bulunduğu yıllarda Deniz Gezmiş ile de tanışıklığı vardır.

1976 yılında Vatan Gazetesi’nde dış haberler şefi ve dış politika yorumcusu olarak gazeteciliğe başladı. Gazeteciliğe, Türk Haberler Ajansı, 1979'da Cumhuriyet, Hürriyet, 1989- 1991 yılları arasında da Asil Nadir'in çıkardığı Güneş gazetesinde çalıştı. 1991 – 1993 yılları Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın özel danışmanı olarak görev yaptı.

Aynı zamanda 1991 Haziran'ında Sabah'ta 2000 yılına kadar gazeteciliğe devam etti. Sonra da Yeni Şafak ve Referans ile devam etti. Gazeteciliğe başladıktan kısa süre içinde Ortadoğu uzmanı, Savaş Muhabiri gibi sıfatlarla anılır oldu.

1 Eylül 2008'den sonra Radikal gazetesinde yazılarına devam etti.

80’li yılların ilk yarısının önemli bir bölümünü Lübnan’da, defalarca gittiği İran ve Ortadoğu’nun diğer merkezlerinde geçirdi. 80’li yılların ikinci yarısında Doğu Avrupa’ya ve eski Sovyetler Birliği’ne yöneldi. 1991 ile 1993’teki ölümüne dek Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın özel danışmanı olarak görev yaptı.

Cengiz Çandar, 1993-1995 Bosna-Hersek başta olmak üzere Balkanlar’a yöneldi. Aynı yıllarda Yeni Demokrasi Hareketi kurucu üyeliği yaptı. Yeni Demokrasi Hareketi; 22 Aralık 1994'te işadamı Cem Boyner'in liderliğinde Asaf Savaş Akat, Cengiz Çandar, Can Paker, Etyen Mahçupyan, Kemal Anadol, Mehmet Altan, Kemal Derviş, Kenan Yılmaz gibi sanayici, işadamı, yazar ve akademisyenin katılımıyla kuruldu.

1995 yılında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü'nü aldı. 1997-1999 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Orta Doğu tarihi ve Orta Doğu politikası dersleri verdi. 1999-2000 yıllarını Washington’da ABD’nin önemli araştırma merkezlerinde “21.Yüzyıl Türkiye’si” üzerine çalışma yapmaya Türkiye’den davet edilen ilk kişi olarak geçirdi.

Cengiz Çandar, Fenerbahçe Spor Kulübü üyesidir. Ayrıca Uluslararası Balkan Konferanslarının örgütleyicilerindendir.

Cengiz Çandar, 1970 yılında Tuba Çandar ile nişanlandı. Ancak türlü sebeplerle evlenemediler. İkisi de başka biri ile bir evlilik yaparlar. Daha sonra ikisi de boşandıktan sonra 1986 yılında evlenirler. Defne Ayas adında bir kızı vardır.

Cengiz Çandar, Radikal gazetesinde yazılarına devam etmektedir.

IŞİD'le savaşırken ölen Ayşe Deniz Karacagil hakkında 30 Mayıs 2017 tarihinde 'suçu ve suçluyu övmek' gerekçesiyle sarf ettiği sözler nedeniyle 19 Ocak 2021'de hakkında yakalama kararı çıkarıldı

CengizÇandar, Mayıs 2016 yılından beri Stockholm Üniversitesi İsveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde Kıdemli Orta Doğu Uzmanı olarak Türkiye Çalışmaları Merkezi'nde kıdemli ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmaktadır.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde HDP yönetiminden gelen teklifi kabul ederek Yeşil Sol Parti listesinden Diyarbakır'dan milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi.

Ödülleri :
1995 - Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Hoşgörü Ödülü
çeşitli gazetecilik ve haber başarı ödülleri

Kitapları:
1976 - Direnen Filistin
1981 - Dünden Yarına İran
1983 - Ortadoğu Çıkmazı
1983 - Tarihle Randevu
1987 - Güneşin Yedi Rengi
1999 - Benim şehirlerim
2012 - Mezopotamya Ekspres


Kaynak:Biyografi.info

Cengiz Çandar kitapları

Tüm Cengiz Çandar kitapları

Cengiz Çandar için yapılan aramalar

Cengiz Çandar, Cengiz Çandar biyografi, Cengiz Çandar hayatı, Cengiz Çandar özgeçmişi, Cengiz Çandar hakkında, Cengiz Çandar doğum yeri, Cengiz Çandar fotoğraf, Cengiz Çandar video, Cengiz Çandar resim, Cengiz Çandar kimdir?, Cengiz Çandar kaç yaşında?, Cengiz Çandar nereli, Cengiz Çandar memleketi