FB TW PIN NWS
BioRank 4164

Mehmet Altan

Doğum tarihi : 11.Ocak.1953
Mehmet Altan kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Gazeteci, Yazar
Mehmet Altan doğum yeri : Ankara

Mehmet Altan Biyografisi

Liberal düşüncenin en önemli temsilcilerinden Mehmet Altan, Türkiye’de İkinci Cumhuriyet kavramıyla tanındı. Mehmet Altan, akademisyenliği ve köşe yazarlığını 30 yıl boyunca birlikte yürüttü.

Mehmet Altan, 11 Ocak 1953 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Hasan Altan’dır. Annesi Kerime Hanım, babası ise yazar Çetin Altan’dır. Gazeteci yazar Ahmet Altan ise abisidir. Babasının tedrisinden geçti. Genç yaşta Marksizm ile tanıştı. İlköğretim bittikten sonra İstanbul’da yatılı olarak okuduğu Saint Joseph Fransız Lisesi'nden son sınıfta ayrılıp geçtiği Bakırköy Lisesi'nden mezun oldu. Mehmet Altan, liseyi bitirmeden 1971 yılında evlendi. 1979 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

Üniversitede okurken bir yandan da Tam Sigorta şirketinde çalıştı. 1979 yılında kazandığı bir bursla Lisansüstü ve doktora eğitimi için Fransa'ya giderek doktora çalışmalarına başladı. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-İMF ilişkileri konusundaki çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu.

Fransa’da Üniversitede doktora eğitimi sırasında İstanbul’daki abisi Ahmet Altan, Hürriyet Gazetesi dış haberler şefiydi, ona Fransa'dan Hürriyet'e yazılar göndermeye başladı. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi'nin Paris muhabiri olarak da görev yaptı. 1984 yılında Türkiye’ye döndükten Cumhuriyet Gazetesine kabul edilmedi ve sonra Güneş gazetesinde çalışmaya başladı aynı zamanda Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’de planlama uzmanı olarak bir buçuk yıl çalıştı.

Güneş gazetesinden sonra Söz ve uzun bir süre Sabah gazetesinde çalıştı. Star gazetesinin başyazarı oldu. Ancak Star’daki yazı hayatı bir süre önce sona erdi.

1986 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak girdi. 1987 yılında doçent, 1993 yılında profesör oldu.

Mehmet Altan, yazdığı birçok kitabın dışında aynı zamanda İkinci cumhuriyetçiliğin fikir babasıdır.

1987 yılından 2006 yılı Kasım ayına kadar Sabah Gazetesi’nde, o tarihten 2012 Ocak ayına kadar Star Gazetesinde başyazar olarak köşe yazılarını yazdı. Infomag, aylık dergi ve Businessweek, haftalık dergi’de sürekli yazıları çıkmaktadır.

Mehmet Altan, İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalında akademisyen olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Altan, 1971 yılında Ümit Moran Adli ile evlendi. Ömer adında bir oğlu vardır.

Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr.Mehmet Altan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından FETÖ operasyonu kapsamında 10 Eylül 2016 sabah saatlerinde gözaltına alındı. 22 Eylül 2016 tarihinde Mehmet Altan 'Darbeye teşebbüs ve 'FETÖ'ye üye olmak' suçlarından tutuklandı. Abisi Ahmet Altan 12 gün sonra 22 Eylül 2016 tarihinde şartlı serbest kaldıktan sonra aynı gün ikinci kez gözaltına alınarak 'Darbeye teşebbüs ve 'FETÖ'ye üye olmak' suçlarından 22 Eylül 2016 tarihinde tutuklandı.

11 Ocak 2018 tarihinde AYM, "Hak ihlali var" deyip tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tahliyesine karar verdi. Ancak mahkemelerinin görüldüğü 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Mehmet Altan'ın ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Şahin Alpay'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme ret kararına gerekçe olarak, AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmaması ve AYM'nin gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmamış olmasını gösterdi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Anayasayı ihlal” suçundan 16 Şubat 2018 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

27 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına ilişkin istinaf başvurularını inceledi. Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı nitelikteki olduğu da belirtildi. Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan'ın tahliye edilmesine karar verildiği belirtildi. Sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken, 21 Eylül tarihine duruşma günü verildi. Ayrıca tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında “silahlı terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme” suçundan verilen beraat kararı onandı.

2 Ekim 2018 tarihinde İstinaf Mahkemesi; Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığa, yerel mahkemece verilen, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

5 Temmuz 2019 tarihinde ise Yargıtay, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu. Yargıtay, FETÖ'nün darbe çağrışımı davasında Mehmet Altan'ın, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verilmesine hükmederken, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın anayasayı ihlal değil FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu işlediklerine karar verdi.

Karar sonrası dosya yeniden yargılamayı yapan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. Ağır ceza mahkemesinde yenilenecek yargılamada Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Mehmet Altan'ın tüm suçlardan beraatine karar verilecek, ayrıca Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ise darbe suçundan ağırlaştırılmış hapis yerine örgüte yardım suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin bozma kararının ardından 4 Kasım 2019 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülen davanın ikinci duruşmasında "FETÖ terör örgütüne yardım etmek" suçundan Ahmet Altan, 10 yıl 6 ay hapisle, Nazlı Ilıcak 8 yıl 9 ay hapisle cezalandırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliyelerine karar verildi. Mehmet Altan ise delil elde edilemediğinden dolayı beraatine hükmedildi.

Kitapları :
1985 - Kanatlı Karınca
1986 - Süperler ve Türkiye
1989 - Marks'tan Sevgilerle
1990 - Darbelerin Ekonomisi
1992 - Matadorun Ölümü
2001 - Darbelerin Ekonomisi, İyi Adam Yayınları
2001 - Köylüler Ne Zaman Manşet Olur
2008 - İkinci Cumhuriyet'in Yol Hikayesi
2008 - Hrant Dink Cinayeti, Profil
2008 - Milliyetçilik Ve Çeteler
2010 - Kent Dindarlığı
2012 - Cami Kışla Parantezinde Türkiye
2013 - Uluslararası Ekonomi Politik, Anadolu Üniversitesi
2014 - Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda
2014 - Paralel Paranoya
2014 - Uzun adamın En Uzun Günü: 17 Aralık


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Altan hakkında haberler

Tüm Mehmet Altan haberleri

Mehmet Altan kitapları

Tüm Mehmet Altan kitapları

Mehmet Altan için yapılan aramalar

Mehmet Altan, Mehmet Altan biyografi, Mehmet Altan hayatı, Mehmet Altan özgeçmişi, Mehmet Altan hakkında, Mehmet Altan doğum yeri, Mehmet Altan fotoğraf, Mehmet Altan video, Mehmet Altan resim, Mehmet Altan kimdir?, Mehmet Altan kaç yaşında?, Mehmet Altan nereli, Mehmet Altan memleketi