FB TW PIN NWS
BioRank 974

Cem Boyner

Doğum tarihi : 23.Eylül.1955
Cem Boyner kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : İş adamı
Cem Boyner doğum yeri : İstanbul

Cem Boyner Biyografisi

Boyner mağazalar zinciri sahibi, Yeni Demokrasi Hareketi Genel Başkanı ve kurucusu, dalgıç ve amatör sualtı fotoğrafçısıdır. Boyner; Altınyıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı, TÜSİAD başkan yardımcılığı ve TÜSİAD başkanlığı (1989-1991) görevlerinde bulunmuştur.

Cem Boyner, 1955 doğumlu İstanbullu işadamı. Bir ara politikayla da uğraşan Boyner, hobileriyle de ilgi çekiyor. İki kişisel sergisi bulunuyor. Şu anda önemli markaların yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.


Cem Boyner, 23 Eylül 1955'te Tosyalı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdu. Tam adı Hasan Cem Boyner'dir. Annesi Ayten Boyner, Babası Ali Osman Boyner’dir. Neylan Dinler adında kız kardeşi vardır. Robert Kolej'de eğitim gören Boyner, lisans derecesini 1978 yılında mezun olduğu Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden aldı.

İki kez evlendi. İlk eşi Bilgün Sazak'tan Emine, ve ikiz olan Elif ve Ayşe adlarında üç kızı, ikinci eşi Ümit Boyner'den bir çocuğu oldu. 1978 yılında aile şirketleri Altınyıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 1989 - 1990'da TÜSİAD başkanlığı yaptı.

Boyner, 1990larda politikayla uğraşmaya başladı. İlk evliliğinden bir süre sonra Yeni Demokrasi Hareketi ile politikaya giriş yapan işadamı, liberal eğilimli bu partinin genel başkanlığını yaptı. 1995 yılı Genel Seçimleri'ne katıldı. Ancak kısa bir süre sonra, 1996'da politikayı bıraktı.

Boyner, Çarşı Mağazaları'nın başındaydı. Grup içi değişikliğinden sonra zincir mağazaların adı 'Boyner' oldu. İşadamı, Boyner Holding'in ve Beymen'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ve Benetton markasının Türkiye ortaklığını aldı. Mısır, Rusya gibi ülkelerde de mağazalar açarak dünya pazarına girmeye çalıştı.

Çarşı’nın sektöre kazandırdığı en büyük yenilik “mağaza kartına taksit yapan” Çarşı Kart uygulamasıydı. 1998 yılında Advantage Card adını alacak bu girişim Çarşı müşterilerinin peşin fiyatına taksitli alışveriş yapmasına olanak sağlıyordu. Müşterilerin alım gücünü bir anda artıran Advantage Kart, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın ilk taksitli kredi kartı oldu. İki yıl gibi kısa bir süre içerisinde 1 milyon üyeye ulaşan Advantage Card, 2002 yılında HSBC’ye satıldı.

Boyner, Advantage Card ile birlikte Advantage Insurance adıyla bilinen sigorta işini de devretmek zorunda kaldı. Çok hızlı büyüyen bu işi kapatmak istemeyen Boyner, tüm ekibi yanına çağırarak işi nasıl evriltebileceklerini sordu ve onlardan gelen parlak bir öneri ile Back-up’u kurdu. “Kimi arayacağınızı bilmediğinizde bizi arayın” sloganı ile yola çıkan Back-up, kişisel asistans hizmetinde sektörün ilki oldu.

Cem Boyner’in öncülüğünde hayata geçen yaratıcı projelerden biri de T-Box’tı. T-box projesi 2003 yılında Boyner Holding bünyesinde finansmandan üretime, satıştan pazarlamaya kadar farklı alanlarda çalışan 20 kişilik bir ekibin Cem Boyner başkanlığında bir araya gelmesi ile doğdu. Amaç Türkiye’den çıkan, global olarak kabul görebilecek esnekliğe ve “dünya görüşüne” sahip, herkes tarafından anlaşılabilecek ve rahat yaklaşılabilecek bir tekstil markası yaratmaktı. T-box öncelikle preslenmiş (sıkıştırılmış) tişörtle hayatına başladı. Kısa ve kolay okunan, hatırlanan marka ismi “kutuda tişört” fikrinden ortaya çıkıp kısa sürede büyük başarı yakaladı.

Cem Boyner, 2012 yılında “12 yıllık hayalimdi” dediği YKM satın almasını gerçekleştirerek Boyner Büyük Mağazacılık ile YKM’yi birleştirdi. Boyner & YKM birlikte şu an Türkiye’nin 38 İlinde 119 mağaza ile hizmet veriyor.

Boyner Grup’un e-ticaret sektöründeki oyuncusu Morhipo.com’u kurarken Cem Boyner’in girişimci kimliği bir kez daha ortaya çıktı. Tüm e-ticaret siteleri kampanyalı (%90’a varan indirim kurgusu ile) çıkış yapmışken Morhipo.com hem sezon hem kampanya ürünlerini bir arada sunan ilk site oldu.

2015 yılında “Perakendenin yeni icadı” adını verdiği Hopi’yi tanıtan Cem Boyner, dijital dönüşüme büyük önem veriyor. Hopi ile hem müşterinin hem de markaların kazanacağı bir iş modeli kuran Boyner, Hopi ile perakendenin geleceğini şekillendirmeyi hedefliyor.

Kurum içi girişimciliğe büyük önem veren Cem Boyner, Boyner Grup’un DNA’sında yaratıcılık, cesaret ve yenilikçiliğin yer alması için şirket içerisindeki misyonunun “Chief Courage Officer (Cesaret Veren Yönetici)” olduğunu belirtiyor.

Boyner, iş dünyasındaki başarılarından olduğu kadar hobileriyle de kendinden söz ettirdi. Lise yıllarında amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen Boyner, 1996'da politikayı bıraktıktan hemen sonra çıktığı Endonezya gezisinde sualtı fotoğrafçılığına merak sardı. Türkiye'ye döndüğünde ise lisanslı bir dalgıç oldu. Fethiye, Bodrum, Datça, Filipinler, Kızıldeniz, Maldivler ve Endonezya gibi çok çeşitli sularda çektiği fotoğrafları 1999 yılındaki ilk kişisel sergisi 'Sualtı'nda sergiledi.

Boyner, fotoğraf merakını gerçeğe dönüştürdüğü, 2 bölümden oluşan 'Yakındaki Uzak/Uzaktaki Yakın' adlı sergisini 2005 yılında Darphane-i Amire Binaları'nda açtı. Bu, Boyner'in 2. kişisel sergisiydi. Serginin 'Uzaktaki Yakın' bölümü, çoğu Afrika'da çekilen, insanların her türlü halini yakalamaya çalışan 77 fotoğraftan oluşuyordu. 'Yakındaki Uzak' ise stüdyoya çekilmiş 49 portreden oluşan bir çalışmaydı. Boyner'in altı yıllık çalışmasının ürünü bu sergide toplanmıştı. Boyner, bu fotoğraflardaki insanların ona 'hayata karşı duruşları, savunmasız ama cesur bakışlarıyla' bambaşka bir deneyim yaşattığını düşünüyordu.

Boyner, 25 ünlü kadın tarafından 'Türkiye'nin en çekici erkeği' seçildi. Dalgıçlık ve fotoğrafçılık dışında kick-boxla da uğraşan Boyner'in çocuklarının da dalgıçlık lisansları bulunuyor. Tatillerini ailesiyle Endonezya, Filipinler, Fethiye gibi yerlerde geçiriyor. İngilizce ve Almanca bilen Boyner, aynı zamanda değişik pazarlama stratejisiyle göze çarpan 'T Box' markasının da yaratıcısı.

Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş., YKM’nin yüzde 63 oranındaki hissesini Şubat 2012’de satın almıştı, geri kalan yüzde 37’lik hissesini de 2013 yılında bünyesine katarak Yeni Karamürsel Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi AŞ (YKM) hisselerinin tek sahibi oldu.

Boyner Grup 2008’den bu yana her yıl 8 Mart’ta kadınların toplumsal ve iş hayatında eşit şekilde temsili için kampanyalar yürütüyor.

Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri (Women’s Empowerment Principles) kapsamında yapılan “Cinsiyet Eşitliği ve Küresel İşsizlik Sorunu” konulu toplantıda, “Dünya Liderlik Ödülü” ile onurlandırıldı. Cem Boyner, işyerindeki demokrasi uygulamaları ve kamuoyunda cinsiyet eşitliği bilincini artıran çalışmalarıyla bu ödüle layık görüldü.

Cem Boyner, 2013 yılında da Dubai’de düzenlenen 5. Ortadoğu ve Afrika Kadın Liderlik Forumu’nda (Women in Leadership WIL Forum) Değişimin Erkek Savunucusu (Male Champion of Change) ödülünü aldı.

Cem Boyner ayrıca moda ve perakende sektörünün gelişimine yaptığı katkılardan ötürü sektörün önde gelen 500 isminin belirlendiği “Business of Fashion 500” listesinde 2015-2018 yılları arasında her yıl Türkiye’yi temsil eden isim olarak yer alıyor.

Evlilikleri :
1.evliliği: Bilgün Sazak ile evlendi. Emine (d.16 Mart 1989), Elif ve Ayşe (d.6 Mart 1985) adında üç kız çocuğu var
2.evliliği: Ümit Boyner (Nazlı Alpay) (d.1963) ile 1994 yılında evlendi. Murat (d.14 Şubat 1996) adında bir oğlu var
Yazdığı Kitapları :
Demokrasinin İçyüzü (1975)
Yakındaki Uzak Uzaktaki Yakın


Kaynak:Biyografi.info

Cem Boyner hakkında haberler

  • Überseksüel Türkler belirlendi 06 Eylül 2006 Überseksüel Türkler belirlendi

    Dünyanın en önemli 5 trend analizcisinden biri olarak kabul edilen, “Metroseksüel” ve “Überseksüel” kavram...

Tüm Cem Boyner haberleri

Cem Boyner için yapılan aramalar

Cem Boyner, Cem Boyner biyografi, Cem Boyner hayatı, Cem Boyner özgeçmişi, Cem Boyner hakkında, Cem Boyner doğum yeri, Cem Boyner fotoğraf, Cem Boyner video, Cem Boyner resim, Cem Boyner kimdir?, Cem Boyner kaç yaşında?, Cem Boyner nereli, Cem Boyner memleketi