FB TW PIN NWS

Amsterdam

Amsterdam, Hollanda'nın başkentidir.


12. Yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın, kişi sayısı bakımından en büyük, külturel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742,209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur.


Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en tarihsel kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel evlerin bir bölümü bugün ev olarak, gerisi de kamu ya da özel işyerleri olarak kullanılır.


Müzeleriyle tanınan kentte, Rijksmuseum ("Devlet müzesi"), Van Gogh müzesi, Stedelijk ("Belediye") müzesi gibi önemli müzeler vardır. Bunların yanısıra Rembrandt evi, Anne Frank evi gibi daha çok gezginlere seslenen yerler de bulunur.


Amsterdam aynı zamanda, tanınmış Concertgebouworkest senfoni orkestrasını da barındırır.


Genelevlerin olduğu "Kırmızı Işıklar" bölgesi ("Red Light District") ile daha çok tütünle karıştırılarak içilen esrarın satıldığı "kahvehane"ler ("Coffee shop") kente gelenlerin ilgisini çeken yerler arasındadır.