FB TW PIN NWS
BioRank 477

Turgut Özal

Doğum tarihi : 13.Ekim.1927 Ölüm tarihi : 17.Nisan.1993
Turgut Özal kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Turgut Özal doğum yeri : Malatya
Ölüm yeri : Ankara

Turgut Özal Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 19. Başbakanı ve 8. Cumhurbaşkanıdır.
Turgut Özal, 13 Ekim 1927 tarihindeMalatya'da doğdu. Babası Malatya/Çırmıktılı Ünlüoğulları'ndan banka memuru Mehmet Sıddık Özal, annesi ise Tunceli Çemişgezekli, ilkokul öğretmeni Hafize Hanımdır. Korkut Özal ve Yusuf Bozkurt Özal adlarında iki kardeşi vardır. 4 yaşındayken ailesi Bilecik'in Söğüt ilçesine taşındı ve ilköğrenim hayatına burada başladı. Babasının görevi nedeniyle sık sık il değiştirdi. Ortaokulu Mardin'de bitirdi. Mardin'de lise olmaması nedeniyle, Konya Lisesi'nde eğitimine devam etti. Kayseri Lisesi'nde lise eğitimini bitirdi. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ni Elektrik Mühendisi olarak bitirdi. 1952 yılında A.B.D'ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı'na atandı.

1959 yılında Ankara Ordonat Okulu'nda yedek subay olarak askerliğini yaptı.

1961-1962 yıllarında askerlik hizmetinin sonrasında, Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971-1973 yıllarında Dünya Bankası'nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan Hükümete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye'nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

31 Ekim 1989'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 gününde bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 gününde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.

1952 yılında Ayhan İnal ile evlendi. Kısa sürede boşandı.

31 Mayıs 1954 tarihinde Semra Yeyinmen ile evlendi. Bu evlilikten sonra Ahmet Özal (d. 1955), Zeynep Özal (d. 1956) ve Efe Özal (d. 1967) adında üç çocuğu oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Turgut Özal hakkında haberler

Tüm Turgut Özal haberleri

Turgut Özal kitapları

  • Tarih ve Miras Tarih ve Miras

    Yarın tarihi : 2013-09-09


    Yayınevi : YAKIN PLAN YAYINLARI


    Tarih » İnceleme-Araştırma

Tüm Turgut Özal kitapları

Turgut Özal için yapılan aramalar

Turgut Özal, Turgut Özal biyografi, Turgut Özal hayatı, Turgut Özal özgeçmişi, Turgut Özal hakkında, Turgut Özal doğum yeri, Turgut Özal fotoğraf, Turgut Özal video, Turgut Özal resim, Turgut Özal kimdir?, Turgut Özal kaç yaşında?, Turgut Özal nereli, Turgut Özal memleketi