FB TW PIN NWS
BioRank 7074

Şahin Alpay

Doğum tarihi : 18.Nisan.1944
Şahin Alpay kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Şahin Alpay doğum yeri : Ayvalık, Balıkesir

Şahin Alpay Biyografisi

2002 yılından beri Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Şahin Alpay, 18 Nisan 1944 tarihinde Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Ayvalıklı bir aile olan Sabiha ve Ahmet Alpay’ın oğlu olarak doğmuştur. 1923 yılında ailesi Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadele ile Türkiye’ye gelmiştir. Şahin Alpay, İlkokulu Nişantaşı (15. İlkokul'da) Nilüfer Hatun İlkokulu'nda 1950- 1955 yılları arasında okudu, ortaokul ve liseyi ise önce İngiliz Erkek Lisesinde sonra Robert Kolej'de okuyarak mezun oldu. Lisenin son senesinde AFS bursu ile bir sene ABD'de okudu.

Üniversiteyi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu. İsveç'te Stockholm Üniversitesi’nde doktorasını 1981 yılında tamamladı. İngilizce ve İsveçce bilmektedir.

Gençlik yıllarında Doğu Perinçek liderliğindeki, Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’nde yer aldı. 1971 yılı sonuna kadar 4 yıl Aydınlık Hareketi içinde bulundu. Zaman içinde Aydınlık ile yollarını ayırmış olan ve Doğu Perinçek liderliğindeki Maocu/Aydınlık Hareketi içinde yer alanlar arasında Şahin Alpay, Cengiz Çandar, Halil Berktay, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Ethem Sancak ve Büşra Ersanlı gibi isimler vardır. Şahin Alpay, 1971 yılında 12 Mart Muhtırası darbesinden sonra Filistin’de gerilla eğitimi aldı, İsveç’e sığınmak zorunda kaldı.

İsveç’de siyasi mülteci olarak bulunduğu yıllarda Stockholm Üniversitesi’nde devlet bursu kazanarak doktora çalışması yaptı. Parasal ihtiyaçlarını karşılamak içinde dondurma fabrikasında işçi olarak çalıştı, fabrikalarda temizlik işçiliği, park bekçiliği gibi işler de çalıştı akşamları İsveçlilere Türkçe öğretti. Türkiye'de de 1974 genel affı yürürlüğe girince Ekim 1974 ayında Türkiye’ye döndü. 1975 yılında Çanakkale'de kısa dönem (4 ay) askerlik görevini yaptı.

Bir süre o sıra moda olan ansiklopedi yazımı işlerinde çalıştı. 1982 yılında Hasan Cemal’in daveti ile Cumhuriyet Gazetesinde işe başladı.

1982 - 1992 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesinde çalıştı. Alpay bir süre basın dışında kalır. Erdal İnönü'nün öncülüğüyle kurulan ve kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın (TÜSES) direktörü oldu. 1992 - 1993 yılları arasında bir süre TÜSES genel sekreterliği yaptı. 1993 - 1994 yılları arasında Sabah gazetesinde çalıştı. 1994 yılı Mayısında ATV'de Güneri Civaoğlu ile birlikte "Bilinmeyen Refah" adlı belgesel için çalıştı.

1994 - 2001 yılları arasında Milliyet gazetesinde ve Entelektüel Bakış sayfasında editörlük ve yazarlık yaptı. 1993 yılında bir süre Deniz Baykal'ın daveti ile CHP grup danışmanlığı yaptı. 1999 - 2002 yılları arasında CNN Türk’te Entellektüel Bakış adlı haftalık programı yönetti.

Şahin Alpay, 2001 yılından sonra Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve 2002 yılından beri Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

2006 yılında Mehtap TV'de Akıl Defteri adlı programı sunmaya başladı.

Şahin Alpay, 1965 yılından beri Fatma Hanım’la evlidir ve Elvan Alpay adında kızı ve Acar Alpay adında bir oğlu vardır. Eşi Fatma Alpay 6 Ekim 2018 tarihinde geçirdiği bir bayin kanaması sonucunda vefat etti.

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. 31 Temmuz 2016'da, "FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla tutuklandı.

11 Ocak 2018 tarihinde AYM, "Hak ihlali var" deyip tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tahliyesine karar verdi. Ancak mahkemelerinin görüldüğü 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Mehmet Altan'ın ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Şahin Alpay'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme ret kararına gerekçe olarak, AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmaması ve AYM'nin gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmamış olmasını gösterdi.

16 Mart 2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nin ikinci kez 'hak ihlali kararı' vermesinin ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, ev hapsi kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere oy birliğiyle tahliye edildi.

Alpay hakkında 10 Nisan 2017 tarihinde hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY üyesi olmak suçundan 15 yıla kadar , Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ihlal, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan 3 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

31 Temmuz 2016 tarihinden 16 Mart 2018 tarihine kadar yaklaşık 20 aydır tutuklu bulunduğu Silivri cezaevinde bulunduğu sırada işitmek kaybının yüzde 30'dan 60'a çıktığı, anjiyo olduğu ve stent takıldığı, cilt hastalıkları yaşadığını belirtildi.

Kitapları :
1991 - 2020 yılında Türkiye
2002 - Türkiye'nin Tanıkları: Dışarıdan Bakanlar
2003 - Türkiye'nin Tanıkları: İçeriden Bakanlar


Kaynak:Biyografi.info

Şahin Alpay kitapları

Tüm Şahin Alpay kitapları

Şahin Alpay için yapılan aramalar

Şahin Alpay, Şahin Alpay biyografi, Şahin Alpay hayatı, Şahin Alpay özgeçmişi, Şahin Alpay hakkında, Şahin Alpay doğum yeri, Şahin Alpay fotoğraf, Şahin Alpay video, Şahin Alpay resim, Şahin Alpay kimdir?, Şahin Alpay kaç yaşında?, Şahin Alpay nereli, Şahin Alpay memleketi