FB TW PIN NWS
Çıktık Açık Alınla / 28 Şubat Postmodern Da

Çıktık Açık Alınla / 28 Şubat Postmodern Darbe Geçidi'nde (1996-2000)

Yazar :
Yayıncı : TİMAŞ YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9753625774
Sayfa sayısı : 272 sayfa
Kategori : Siyaset » Aktüel Siyaset
Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Konusu

Ülkemiz açısından yüzyıl sonuna damgasını vuran olay, hiç şüphe yokki 28 Şubat süreci... "Postmodern darbe" tanımlamasıyla 28 Şubat'ın isim babalığını yapan " Andıçzede" Cengiz Çandar, toplumsal hafızanın diril tutulmasına önemli bir katkı sağlayacak " Çıktık Açık Alınla" adlı kitabıyla Timaş Yayınları arasında okuyucularla buluşuyor.

Ülkeyi siyasi ve ekonomik darboğaza sürükleyen 28 Şubat sürecinin simgesi haline dönüşen 10. Yıl Marşı'nın ilk üç sözcüğünün kitaba isim olarak seçilmesi aynı ironiyi yansıtıyor. "Bu postmodern darbeden ' çıktık açık alınla' diyebilme rahatlığına sahibiz" sözleriyle Cengiz Çandar bu süreçteki vicdan muhasebesini yaparken, ekonomik ve siyasi çürümüşlüğün dibe vurduğu şu günlerde medya-asker-siyaset üçgeninde işbirliği yapanların 10. Yıl Marşı ile verilen mesajla ne kadar çeliştikleri vurgulanıyor.

Bu yazıları birarada bir "Türkiye otopsisi" olarak görmek de mümkün. Bu yönüyle bir "yüzyıl sonu-yüzyıl başı belgeseli" diye de nitelenebilirler. Bir başka yönüyle, Türkiye'in gelecekteki demokrasi mücadelesi için ipuçları; Türkiye'nin temel çelişkilerinin , ülkeyi ve toplumu iki büklüm eden siyasi spazmların, hatta krizlerin teşhisleri.

Kısacası Cengiz Çandar, geçmişten geleceğe uzanan çizgide demokrasi ile yüzleştiriyor herkesi... Sonuçta 28 Şubat konusunda önemli bir başvuru eseri koyuyor ortaya....

Yazarı kimdir?