FB TW PIN NWS
BioRank 1586

Kemal Derviş

Doğum tarihi : 10.Ocak.1949 Ölüm tarihi : 08.Mayıs.2023
Kemal Derviş kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Kemal Derviş doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : ABD

Kemal Derviş Biyografisi

Türk siyasetçi ve iktisatçı.
Kemal Derviş, Türk baba ve Alman annenin çocukları olarak 10 Ocak 1949'da İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Rıza Derviş, annesi Alman Büyükelçiliği'nde büyükelçi Franz von Papen'in sekreteri Gerti Jeathke'dir. Zeynep Derviş adında bir kız kardeşi vardır. Çocukluk yılları Büyükada'da geçti. Büyükada İlkokulu'nu bitirdikten sonra orta öğretimini Paris ve Cenevre'de tamamladı. 'Ana' dili Almanca olan Kemal Derviş, Fransızca'yı Paris'te, İngilizce'yi ise Londra'da öğrendi.

Lisans ve Lisansüstü eğitimini 1969'da London School of Economics and Political Science'da üniversiteyi bitirdi. Ardından ABD'de Princeton Üniversitesi'nde doktora eğitimine başladı. 1973 yılında tamamladı. Doktorasını 1973'te tamamlayan Derviş, Türkiye'ye dönerek önce Hacettepe'de, sonra ODTÜ'nün İktisat Bölümü'nde hocalığa başladı. Bir süre sonra da üç dil bilen bir ekonomist olarak, 1973-1976 yılları arasında Başbakan Bülent Ecevit'in hem ekonomi hem de uluslararası ilişkiler danışmanı oldu.

O yıllarda şiddet olaylarının artması üzerine Türkiye'yi terk ederek yurtdışına yerleşti.

1978 yılında Dünya Bankası'nın araştırma bölümünde çalışmaya başladı. 1982 yılında Global Endüstri Bölümü Endüstri Stratejileri ve Politikası Dairesi Başkanlığı'na atandı. 1986´ya kadar bu görevde kaldı. Daha sonra, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomi Uzmanları Başkanlığı görevini yürüttü.

Meslek kariyerinde ve Dünya Bankası bünyesinde hızla yükselen Derviş, Doğu Bloku´nun yıkılmasından sonra Orta ve Doğu Avrupa masalarının başkanlığına getirildi. Bu ülkelerin, pazar ekonomisine geçmesine büyük katkı sağlayan Derviş, ayni zamanda Dünya Bankası ve Avrupa Birliği´nin Bosna Hersek'in yeniden imarı programlarını da yönetti.

1996 yılında Orta Avrupa ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Dünya Bankası'nın Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinden sorumlu başkan yardımcılığı yapan Derviş, Atilla Karaosmanoğlu'ndan sonra bu görevi üstlenen ikinci Türk ünvanına da sahip oldu. Dünya Bankası Orta Avrupa Dairesi Başkanlığını yürütürken, Başkan James Wolfensohn'un yardımcılıgına getirildi.

Dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından Türkiye'ye davet edilen Derviş, 3 Mart 2001'de Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirildi. Derviş, seçim kararının alınmasından sonra 2002 yılının Ağustos başlarında istifa etti. Bir süre YTP ile CHP arasında solda birlik çalışmalarını sürdüren Derviş, buna DSP'yi de dahil etmek istedi. Ancak başarılı olamayınca sonunda CHP'ye katılma kararı aldı. Derviş, 23 Ağustos 2002 günü düzenlenen törenle CHP rozeti taktı. 3 Kasım 2002'de yapılan seçimlerde CHP'den İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na seçilmesinin ardından, 9 Mayıs 2005’de milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. Kofi Annan'ın önerisiyle UNDP başkanlığına getirilen Derviş, 15 ağustos 2005 tarihinde dört yıl sürecek görevine başladı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelenda'nın eski başbakanı Helen Clark'a devretti.

Kemal Derviş’in ilk eşi tiyatro sanatçısı Turgut Boralı’nın kızı Neslihan Boralı' ile 1968 yılında Amerika'da evlenip 6 yıl evli kaldı. Bu evliliğinden Amerika'da yaşayan Erdal Derviş (d.1971) ve Erol Derviş (d.1974) 2 oğlu vardır. Kemal Derviş, ikinci eşi olan Polonya asıllı Amerikalı Catherine Derviş (Stachnıak) ile 1997 yılında Amerika'da evlendi.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürüttü.

Uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Kemal Derviş, 8 Mayıs 2023 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde 74 yaşında öldü.

Kitapları :
2006 - Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy ( Krizden kurtulma ve çağdaş sosyal demokrasi)
2005 - For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme)
1982 - General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri) (Jaime De Melo ile beraber)
[[[

Kaynak:Biyografi.info

Kemal Derviş hakkında haberler

Tüm Kemal Derviş haberleri

Kemal Derviş kitapları

Tüm Kemal Derviş kitapları

Kemal Derviş için yapılan aramalar

Kemal Derviş, Kemal Derviş biyografi, Kemal Derviş hayatı, Kemal Derviş özgeçmişi, Kemal Derviş hakkında, Kemal Derviş doğum yeri, Kemal Derviş fotoğraf, Kemal Derviş video, Kemal Derviş resim, Kemal Derviş kimdir?, Kemal Derviş kaç yaşında?, Kemal Derviş nereli, Kemal Derviş memleketi