FB TW PIN NWS
BioRank 371

Haluk Bilginer

Doğum tarihi : 05.Haziran.1954
Haluk Bilginer kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Haluk Bilginer doğum yeri : İzmir

Haluk Bilginer Biyografisi

Haluk Bilginer, 1954 doğumlu sinema ve tiyatro oyuncusu. Ulusal ve Uluslararası Sinema ve Tiyatro Ödülü’nün sahibi usta aktör, aynı zamanda başarılı bir televizyon oyuncusu ve dublaj sanatçısı.
Haluk Bilginer, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak, 5 Haziran 1954’te İzmir’de dünyaya geldi. Tam adı Nihat Haluk Bilginer'dir. Annesi ev hanımı Bedriye Hanım, babası İzmirli sigortacı Tahsin Bilginer'dir. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Demokrat İzmir Gazetesi'nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır'ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak çalıştı.

Lise öğrenimini bitirmesinin ardından, 1972 yılında, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi ve 1977’de mezun oldu. Devlet konservatuarından mezun olduğu yıl İngiltere’ye giden Bilginer, Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde (LAMDA) bir yıl boyunca ileri tiyatro öğrenimi gördü.

1980 ve 1993 yılları arasında İngiltere’de yaşayan ve aynı zamanda İngiltere vatandaşlığı da bulunan Haluk Bilginer, burada bulunduğu yıllar boyunca birçok tiyatro oyununda, müzikalde, televizyon dizisinde ve filmde rol aldı. 'Eastenders' dizisinde 250 bölüm canlandırdığı Kıbrıslı Mehmet Osman rolüyle ün kazandı. Macbeth, My Fair Lady, Pal Joey, Kafkas Tebeşir Dairesi ve Phantom of the Opera gibi çeşitli tiyatro ve müzikallerde; Eastenders, Memories of Midnight, Bergerac, Glory Boys, The Bill ve Murder of a Moderate Man gibi televizyon dizilerinde ve Children's Crusade, Half Moon Street, Ishtar, Buffalo Soldiers, Spooks ve She's Gone filmlerinde görev alan ünlü aktör İngiltere’deki kariyerinin ardından Türkiye’ye döndü.

1987 yılında ilk defa Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için ilk defa İstanbul'a geldi ve bu filmin setinde 1992'de evleneceği okul arkadaşı Zuhal Olcay ile tanıştı. Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü.

1992'de evlendikten sonra çift, Hollywood'da 'Indiana Jones' dizisinde ve Türkiye'de de Yavuz Özkan'ın 'İki Kadın' filminde birlikte rol aldı. Çeşitli televizyon programları sayesinde ünlendi.

Haluk Bilginer, 1990 yılında İsmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları arasında yer aldı ve Aldatma (Herold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi. Bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması'nı kiralayıp inşaata başladı ancak 1996'da çıkan yangınla bütün emekler boşa gitti.

Gecenin Öteki Yüzü adlı televizyon dizisiyle Türkiye’de tanınan bir oyuncu haline gelen Haluk Bilginer; 1996'da Tomris Giritlioğlu'nun 80. Adım filminde, ardından 'İstanbul Kanatlarımın Altında', 'Usta Beni Öldürsene', 'Masumiyet' gibi ödüllü filmlerde rol aldı.

Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Borsa, Son Söz Sevginin, Gülşen Abi, Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü, Tatlı Hayat, Karanlıkta Koşanlar, Cesur Kuşku, Yine de Aşığım, Sayın Bakanım ve Hayat İşte gibi birçok televizyon yapımında rol aldı. Haluk Bilginer kendisiyle yapılan bir röportajda, televizyon oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğu arasındaki farklara ilişkin bir soruya şu cevabı vermişti:

“Oyuncunun er meydanı tiyatro sahnesidir. Tiyatro sahnesinde arada hiçbir aracı olmadan seyirciyle baş başa kaldığı yerde aktör, aktör müdür değil midir anlaşılır. Sinemada televizyonda pek anlaşılmaz ve televizyonda da oyunculuk öğrenilmez. Dizilerde oynarsınız, ama oyuncu olamazsınız.”

Bilginer, Türkiye’deki sinema kariyerine 1987 yapımı Kara Sevdalı Bulut adlı filmle başladı. 17.yüzyılda, uçmaya teşebbüs eden ilk kişi olarak dünya tarihine adını yazdıran Hezarfen Ahmet Çelebi’nin yaşam öyküsünün anlatıldığı, İstanbul Kanatlarımın Altında (1995) adlı başarılı filmde Evliya Çelebi’yi canlandırdı. 1997 yapımı Masumiyet adlı filmdeki performansıyla büyük başarı elde eden ünlü aktör, aynı yıl Derviş Zaim’in yönetmenliğini yaptığı, Sanem Çelik ve Uğur Polat gibi isimlerin de görev aldığı Filler ve Çimen adlı filmde rol aldı.

2003 yılında Ezel Akay’ın yönetmenliğini üstlendiği, ve birçok ünlü ismin kadrosunda yer aldığı Neredesin Firuze adlı yapımda oynadı. Bu filmde canlandırdığı başarısız müzik yapımcısı Hayri karakteriyle bir kez daha izleyenleri kendisine hayran bırakan Haluk Bilginer, daha sonra 2004 yapımı Hırsız Var, 2005 yapımı Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ve Kısık Ateşte 15 Dakika adlı sinema filmlerinde rol aldı.

Haluk Bilginer 1999 yılında oyuncu eşi Zuhal Olcay’la birlikte Oyun Atölyesi’ni kurdu. İkili büyük yatırımlarla oluşturdukları tiyatro sahnesinde, Dolu Düşün Boş Konuş (Steven Berkoff, 1999), Ayrılış (Tom Kempinsky, 2000), Ermişler ya da Günahkarlar (Anthony Horowıtz, 2002), Cimri (Moliere, 2004), Jeanne D'arc’ın Öteki Ölümü ve Atinalı Timon adlı oyunları oynadı.

Haluk Bilginer oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödüle layık bulundu:

Afife Tiyatro Ödülleri, En iyi erkek oyuncu, Histeri; Ankara Sanat Kurumu, En iyi çevirmen, Aldatma; 1997 yılında ÇASOD, En İyi Oyuncu, Masumiyet ve 34. Antalya Film Şenliği, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet; 1998 yılında Ankara Film Festivali, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet; Adana Altın Koza, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet ve Nihavent Mucize; Angers (Fransa) Film Festivali, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet; 2004 yılında 9. Sadri Alışık Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu, Neredesin Firuze.

Haluk Bilginer, 1987 yılında tanışıp 1992’de evlendiği Zuhal Olcay ile 14 Aralık 2004’te ayrıldı. Ardından bir süredir birlikte olduğu pop şarkıcısı ve dizi oyuncusu Aşkın Nur Yengi ile 6 haziran 2006’da kardeşinin Urla’daki evinin bahçesinde evlendi. Kızı Nazlı 30 Kasım 2006 tarihinde doğdu. 2012 yılında boşandılar.

Gençliğinde hamallık, tezgahtarlık, garsonluk gibi birçok işte çalışan Haluk Bilginer aynı zamanda koyu bir Galatasaray taraftarı.

2010 yılında Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazıp yönettiği “New York'ta Beş Minare” adlı sinema filminde başrollerde Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Mahsun Kırmızıgül, Robert Patrick, Gina Gershon, Danny Glover rol almıştır.

2017 yılında vizyona giren Haluk Bilginer’in Khalil Bey rolünde, Selçuk Yöntem’in Melih Paşa rolünde olduğu Hollywood yapımı “The Ottoman Lieutenant” (Osmanlı Subayı) sinema filminde Alinur Velidedeoğlu yapımcılık yapmıştır. Filmin başrollerinde Ben Kingsley, Josh Hartnett, Michiel Huisman, Hera Hilmar oynamıştır.

Haluk Bilginer ve Aşkın Nur Yengi çifti, 5 yıl aranın ardından sonra 10 Temmuz 2017 tarihinde ABD, Miami'de yeniden evlendi.

2018'in Nisan ayında Puhutv’de yayınlanmaya başlayan senaryosunu Hakan Günday'ın yazdığı ‘Şahsiyet’ dizisinin yönetmenliğini Onur Saylak yaparken, başrollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Hümeyra, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur paylaştı.

Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisindeki performansıyla 25 kasım 2019 tarihinde Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

2021 yılında senaryosunu Berkun Oya ve Taylan Biraderler'in yazdığı, Taylan Biraderler'in yönettiği Azizler adlı filmde başrolde Engin Günaydın oynarken, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, İrem Sak, Fatih Artman, Gülçin Santırcıoğlu, İlker Aksum, Hülya Duyar, Bergüzar Gökçe Korel, Halit Ergenç, Okan Yalabık da filmde rol aldı.

Soprano Maria Callas'ın hayatı, 2023 yılının sonlarında çekimlerine başlanacak olan "Maria" adlı filmde Haluk Bilginer ve Angelina Jolie başrolü paylaşacak. Filmin yönetmenliği koltuğunda ise Leydi Diana Spencer biyografisi "Spencer"la ün kazanan Pablo Larrain oturacak.

Ödülleri :
2019 - 47. Uluslararası Emmy Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Şahsiyet dizisi)
2015 - 47. Siyad Türk Sineması Ödülleri - En iyi Erkek Oyuncu (Kış Uykusu)
2010 - 37.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (Cuma'ya Kalsa)
2007 - 18.Ankara Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Polis)
2006 - 17. Ankara Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?)
2004 - 9. Sadri Alışık Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Neredesin Firuze)
1998 - 20.Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1998 - 10. Ankara Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1998 - 10.Angers Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1997 - 11.Adana Altın Koza Film Şenliği - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1997 - 34. Antalya Film Şenliği - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Masumiyet)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2023 - Maria (Sinema Filmi)
2023 - The Veil / Duvak (Tv Dizisi)
2023 - The Turkish Detective (Çetin İ)(TV Dizisi)
2022 - Baba (Emin Saruhanlı)(TV Dizisi)
2022 - Hot Skull (Haluk)(TV Dizisi)
2022 - Uysallar (Berhudar)(TV Dizisi)
2021 - Şeref Bey (Şeref)(TV Dizisi)
2021 - Azizler (Erbil) (Sinema Filmi)
2020 - 9 Kere Leyla (Adem)(Sinema Filmi)
2020 - Alex Rider (Dr. Greif) (TV Dizisi)
2020 - Nuh Tepesi (İbrahim)(Sinema Filmi)
2018 - Şahsiyet (Agah Beyoğlu)(TV Dizisi)
2018 - Halloween /Cadılar Bayramı (Sartain)(Sinema Filmi)
2017 - Shelter /Refuge (Ahmet)(Sinema Filmi)
2017 - Trendy (Hasan) (Sinema Filmi)
2017 - The Odd Couple/Eski Kocam(ız) (Nick) (Sinema Filmi)
2017 - Masum (Em. Komiser Cevdet) (TV Dizisi)
2017 - Kara Yazı (Oğuz Karahan) (TV Dizisi)
2017 - Cingöz Recai (Mehmet Rıza) (Sinema Filmi)
2017 - The Ottoman Lieutenant /Osmanlı Subayı (Khalil Bey)(Sinema Filmi)
2016 - Buz Devri: Büyük Çarpışma (Türkçe seslendirme)(Sinema Filmi)
2016 - New Blood (John Malik) (TV Dizisi)
2016 - Ben-Hur (Simonides) (Sinema Filmi)
2015 - Kırık Kalpler Bankası (Yusuf Yağmur) (Sinema Filmi)
2015 - Komedi Türkiye (Jüri) (Tv Programı)
2014 - Rosewater (Baba Akbar) (Sinema Filmi)
2013 - The Reluctant Fundamentalist /Zoraki Kral (Nazmi Kemal) (Sinema Filmi)
2013 - Kış Uykusu (Aydın) (Sinema Filmi)
2013 - 2014 - Kaçak (Ustura Faysal) (TV Dizisi)
2012 - Çanakkale Çocukları (Kasım) (Sinema Filmi)
2012 - Hayatımın Rolü (Müşfik) (TV Dizisi)
2012 - Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu (Evliya Çelebi/Seslendirme) (Sinema Filmi)
2012 - Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor (Diego Seslendirme) (Sinema Filmi)
2012 - Acayip Hikayeler (Sinan) (TV Dizisi)
2011 - İstanbul'un Altınları (Reşat Altın) (TV Dizisi)
2011 - W.E. (Mohamed Al Fayed)(Sinema Filmi)
2010 - Newyork'ta Beş Minare (Hacı Gümüş) (Sinema Filmi)
2010 - Cuma'ya Kalsa (Cuma) (TV Dizisi)
2010 - Ezel 2. Sezon (Kenan Birkan) (TV Dizisi)
2009 - International /Uluslararası (Ahmet Sunay) (Sinema Filmi)
2009 - Sıkı Dostlar (Hikmet) (TV Dizisi)
2009 - Suluboya (Sinema Filmi)
2009 - Buz Devri 3 : Dinozorların Şaf... (Diego (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2009 - 7 Kocalı Hürmüz (Kuşçu Cebrail) (Sinema Filmi)
2008 - Nerede Kalmıştık (Ateş) (TV Dizisi)
2008 - Güneşin Oğlu (Alper Canan) (Sinema Filmi) -
2008 - Devrim Arabaları (Necip) (Sinema Filmi) -
2008 - Anında Görüntü Show (Kendisi) (TV Dizisi) -
2007 - Sihirli Oyuncakçı (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2007 - Sevgili Dünürüm (Ahmet) (TV Dizisi)
2006 - Polis (Musa Rami) (Sinema Filmi)
2006 - Kısık Ateşte 15 Dakika (Muhtar) (Sinema Filmi)
2006 - Buz Devri 2: Erime Başlıyor (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2005 - Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü (Karagöz) (Sinema Filmi)
2004 - Spook (Emre Çelenk)(Konuk oyuncu) (TV Dizisi)
2004 - Sayın Bakanım (Müsteşar Samim Bayraktar) (TV Dizisi)
2004 - Hırsız Var! (Seçkin Doruk) (Sinema Filmi)
2004 - She's Gone (Inspector Yılmaz) (Sinema Filmi)
2002 - Hititler (III. Hattuşili) (Sinema Filmi)
2002 - Buz Devri (Diego Seslendirme) (Sinema Filmi)
2001 - Tatlı Hayat (İhsan Yıldırım) (TV Dizisi)
2001 - Karanlıkta Koşanlar (Ali) (TV Dizisi)
2001 - Cesur Kuşku (Cesur) (TV Dizisi)
2001 - Buffalo Soldiers / Acemi Askerler (The Turk) (Sinema Filmi)
2000 - Filler ve Çimen (Sabit Üzücü) (Sinema Filmi)
2000 - Eyvah Kızım Büyüdü (Sedat) (TV Dizisi)
2000 - Borsa ( ) (TV Dizisi)
1999 - The Bill (Olly) (TV Dizisi)
1999 - Oyuncak Hikayesi 2 (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1999 - Harem Suare (Abdülhamit) (Sinema Filmi)
1999 - Güle Güle (Kasap) (Sinema Filmi)
1998 - Eyvah Babam (Sedat) (TV Dizisi)
1997 - Nihavend Mucize (Erol Alemdaroğlu) (Sinema Filmi)
1997 - Medeni Haller (Haydar) (TV Dizisi)
1997 - Masumiyet (Bekir) (Sinema Filmi)
1997 - Kördüğüm (TV Dizisi)
1996 - İstanbul Kanatlarımın Altında (Evliya Çelebi) (Sinema Filmi)
1996 - Usta Beni Öldürsene (Aaron) (Sinema Filmi)
1996 - 80. Adım (Savcı) (Sinema Filmi)
1995 - Oyuncak Hikayesi (Tükçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1994 - Gülşen Abi (Abidin Özbidin / Gülşen Abla ) (TV Dizisi)
1993 - Son Söz Sevginin (Tahsin) (TV Dizisi)
1993 - The Young Indiana Jones Chronicles (Colonel İsmet Bey) (TV Dizisi)
1992 - İki Kadın (Metin) (Sinema Filmi)
1992 - The Adventures of Young indiana jones (İsmet Bey) (Sinema Filmi)
1991 - Ölür Ayak (Ömer) (Sinema Filmi)
1991 - Safiyedir Kızın Adı (TV Dizisi)
1991 - Memories of Midnight (Dino Mattusi)(Sinema Filmi)
1991 - Laf Lafı Açıyor (Kendisi)
1987 - Lionheart (Tüccar Merchant) (Sinema Filmi)
1987 - Kara Sevdalı Bulut (Atilla) (Sinema Filmi)
1987 - Ishtar (Gerilla Lideri) (Sinema Filmi)
1987 - Gecenin Öteki Yüzü (TV Dizisi)
1987 - Ateşten Günler (Ahmet Rıfkı) (TV Dizisi)
1986 - Half Moon Street (1. Arap) (Sinema Filmi)
1985 - Bergerac (Ahmet ) (TV Dizisi)
1985 - Murder of a Moderate Man (Sason) (TV Dizisi)
1985 - EastEnders (Mehmet Osman) (TV Dizisi)
1984 - The Glory Boys (taksi şoförü) (TV Dizisi)
1981 - Bergerac (Ahmed) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Haluk Bilginer hakkında haberler

Tüm Haluk Bilginer haberleri

Haluk Bilginer filmleri

Tüm Haluk Bilginer filmleri

Haluk Bilginer için yapılan aramalar

Haluk Bilginer, Haluk Bilginer biyografi, Haluk Bilginer hayatı, Haluk Bilginer özgeçmişi, Haluk Bilginer hakkında, Haluk Bilginer doğum yeri, Haluk Bilginer fotoğraf, Haluk Bilginer video, Haluk Bilginer resim, Haluk Bilginer kimdir?, Haluk Bilginer kaç yaşında?, Haluk Bilginer nereli, Haluk Bilginer memleketi