FB TW PIN NWS
BioRank 2415

Taylan Biraderler

Doğum tarihi : -
Taylan Biraderler kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yönetmen
Taylan Biraderler doğum yeri :

Taylan Biraderler Biyografisi

Taylan Biraderler olarak tanınan sinema ve dizi film yönetmeni olan kardeşlerdir.
Yağmur Taylan, 1966 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası avukattır. Bir kız kardeşi vardır. 1990 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1 yıl Gümüşhane'de mecburi hizmet yaptıktan sonra 1991-1995 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde psikiyatri bölümünde uzmanlık eğitimi alarak psikiyatri uzmanı oldu.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri bölümünde çalıştığı yıllarda arkadaşlarıyla birlikte Şizofrengi dergisini çıkarttı. O yıllarda Zeki Demirkubuz ile oda arkadaşlığı yaptı. Onun yardımlarıyla Zeki Ökten'in yönettiği bir Kemal Sunal dizisinde prodüksiyon asistanı olarak işe başladı. İhtisası bitirdi, askere gitti.

1997 yılında tıp doktorluğundan ayrılarak kardeşiyle birlikte yönetmenlik ve yapımcılık yapmaya başladı. O günden bu yana birçok televizyon dizisi, reklam filmi ve sinema filminin yönetmenliği yaptı. 1999 yılında kardeşi Durul Taylan’la birlikte 'Sır Dosyası' dizisiyle yönetmenliğe başladı.

Durul Taylan; 1969 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası avukattır. Bir kız kardeşi vardır. 1991 yılında İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1991 - 1993 yıllarında Antrakt, Sinema Gazetesi, İzlenim, Yeni Gündem gibi gazete ve dergilerde sinema yazarlığı yaptı. 1995 - 1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi Radyo-TV Bölümünde yüksek lisans yaptı. 1999 yılında abisi Yağmur Taylan’la birlikte 'Sır Dosyası' dizisiyle yönetmenliğe başladı.

1999 yılında gösterime giren “Sır Dosyası” adlı ilk dizi filmlerinde Taner Birsel, Mehmet Günsür, Ayça Bingöl, Zafer Ergin rol aldı.

Senaryosunu yazıp yönetmenliğini Taylan Biraderlerin yaptığı, yapımcısı Sinan Çetin olan “Yıldız Tepe” adlı ilk sinema filmlerinde Özge Özberk, Uğur Polat, Ozan Güven, Ayla Algan başrollerde oynadı.

2003 yılında ikinci sinema filmleri olan “Okul” filminde yine Sinan Çetin yapımcı olurken baş rollerde Nehir Erdoğan, Berk Hakman, Sinem Kobal, Cem Kılıç, Melisa Sözen, Burak Altay, Halit Ergenç, Deniz Akkaya, Hamdi Alkan, Ali Sunal, Emre Kınay, Ragga Oktay rol aldı.

2006 yılında üçüncü sinema filmleri olan “Küçük Kıyamet” filminde Cansel Elçin, Başak Köklükaya, İlker Aksum, Binnur Kaya rol almışlardır.

2009 yılında dördüncü sinema filmleri olan “Vavien” filminde Senarist Engin Günaydın olurken oyuncular ise Engin Günaydın, Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen, Serra Yılmaz, Binnaz Ekren, İlker Aksum gibi isimler olmuştur.

2011 - 2014 yılları arasında Yönetmenliğini Taylan Biraderler'in yaptığı, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, senaryosunu Meral Okay ve Meral Okay’ın ölümünden sonra Yılmaz Şahin’in yaptığı “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde; Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Vahide Gördüm, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Burak Özçivit, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Pelin Karahan, Merve Boluğur, Engin Öztürk, Aras Bulut İynemli, Berrak Tüzünataç, Deniz Çakır, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya gibi oyuncular rol almıştır.

2015 yılının Ekim ayında Fransa'da çekimlerinin başlaması planlanan ve Meryem Uzerli, Murat Yıldırım ve Mehmet Aslantuğ'un başrolünde oynadığı, yönetmenliğini Taylan Biraderler'lerin yaptığı “Gecenin Kraliçesi” adlı dizinin adı ilk önce “Cesaret” olarak, sonra da “Aşkın Kokusu” olarak duyurulmuşken son olarak “Gecenin Kraliçesi” olarak değiştirildi.

2016 yılında Ekim ayında Kanal D’de yayınlanan Vatanım Sensin dizisinin yönetmenliğini Taylan Biraderler yaparken baş rollerde Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Onur Saylak, Baki Davrak, Senan Kara, Hakan Salınmış, Şebnem Hassanisoughi oynamıştır.

2021 yılında senaryosunu Berkun Oya ve Taylan Biraderler'in yazdığı, Taylan Biraderler'in yönettiği Azizler adlı filmde başrolde Engin Günaydın oynarken, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, İrem Sak, Fatih Artman, Gülçin Santırcıoğlu, İlker Aksum, Hülya Duyar, Bergüzar Gökçe Korel, Halit Ergenç, Okan Yalabık da filmde rol aldı.

Ödülleri :
2010 - 29.İstanbul Film Festivali - En İyi Film (Vavien)
2005 - 1.Beyaz İnci TV Ödülleri - En İyi Yönetmen (Komedi) (Yabancı Damat)

Yönetmenlik Yaptıkları Film Ve Diziler :
2021 - Azizler (Sinema Filmi)
2016 - Vatanım Sensin (TV Dizisi)
2015 - Gecenin Kraliçesi (TV Dizisi)
2011 - 2014 - Muhteşem Yüzyıl (TV Dizisi)
2009 - Vavien (Sinema Filmi)
2008 - Ayışığı (TV Dizisi)
2007 - Kara Yılan (TV Dizisi)
2006 - Küçük Kıyamet (Sinema Filmi)
2004 - Yabancı Damat (TV Dizisi)
2003 - Okul (Sinema Filmi)
2003 - Baba (TV Dizisi)
2003 - Alacakaranlık (TV Dizisi)
2002 - Vaka-i Zaptiye (TV Dizisi)
2002 - Beşik Kertmesi (TV Dizisi)
2001 - Cinlerle Periler (TV Dizisi)
2000 - Yıldız Tepe (Sinema Filmi)
2000 - Kerem (TV Filmi)
1999 - Çarli (TV Dizisi)
1999 - 5 Maymun Çetesi (TV Dizisi)
1999 - Sır Dosyası (TV Dizisi)

Senaryo :
2000 - Yıldız Tepe (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1999 - Kerem (TV Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Taylan Biraderler için yapılan aramalar

Taylan Biraderler, Taylan Biraderler biyografi, Taylan Biraderler hayatı, Taylan Biraderler özgeçmişi, Taylan Biraderler hakkında, Taylan Biraderler doğum yeri, Taylan Biraderler fotoğraf, Taylan Biraderler video, Taylan Biraderler resim, Taylan Biraderler kimdir?, Taylan Biraderler kaç yaşında?, Taylan Biraderler nereli, Taylan Biraderler memleketi