FB TW PIN NWS
The Ottoman Lieutenant

The Ottoman Lieutenant (2017)

Türkçe adı : Osmanlı Subayı
Yönetmen : Joseph Ruben
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Alinur Velidedeoğlu, Güneş Çelikcan, Stephen Brown
Oyuncular : Josh Hartnett, Michiel Huisman, Hera Hilmar, Ben Kingsley, Haluk Bilginer, Selçuk Yöntem
Gösterim tarihi :
Türü : Tarihi / Romantik / Dram
Süre : 1s 46dk
Ülke : ABD
Websitesi :

I. Dünya Savaşı yıllarında geçen film, idealist bir Amerikalı hemşire ile bir Türk subayının aşkını konu alıyor. Hemşire Lillie,Van'da tanıştığı Osmanlı subayı Jude ile tanışıp, altmış gün süren zorlu bir yolculuk ile önce İstanbul'a ardından Doğu Anadolu'ya gider. Melih Paşa onu İstanbul'dan yanında Türk Subay İsmail ile birlikte Doğu'ya yollar.

Film Özeti

Sevdiği adam Jude'un (Josh Hartnett) yanında olabilmek için Amerika Birleşik Devletleri'nden kalkıp İstanbul'a gelen Lillie (Hera Hilmar) bütün itirazlara ve zorluklara rağmen başladığı işi bitirerek Jude'un yanına, Van'daki Amerikan tıbbi misyonuna gider. Burada hemşirelik yapmaya başlayan Lillie ile ona İstanbul'dan Van'a dek eşlik etmiş olan Osmanlı subayı İsmail (Michiel Huisman) arasında bir aşk filizlenir. İki aşk arasında kalan Lillie ve oradaki herkes için yaklaşan büyük savaş, işleri iyice zorlaştıracaktır.

1. Dünya Savaşı'nın hemen öncesindeki dönemde geçen Osmanlı Subayı, Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve Prag'da çekildi.

Filmde, ABD'li doktor Garrett Woodruff'u Oscar Ödüllü 73 yaşındaki İngiliz oyuncu Ben Kingsley oynarken, Türk oyuncular Haluk Bilginer "Halil Bey" ve Selçuk Yöntem de yüksek rütbeli bir Osmanlı askeri "Melih Paşa" karakterinde rol alıyor.

1 saat 40 dakika süren filmin yapımcılığını Stephen Brown, Alinur Velidedeoğlu, Güneş Çelikcan ve Merve Zorlu'nun yaptığı filmin yönetmenliğini Joseph Ruben yaptı.

The Ottoman Lieutenant fragmanı

Filme ait fragman, trailer ve özet videolarını izleyebilirsiniz :

Ziyaretçi yorumları