FB TW PIN NWS
BioRank 1526

Hakan Günday

Doğum tarihi : 29.Mayıs.1976
Hakan Günday kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Yazar
Hakan Günday doğum yeri : Rodos, Yunanistan

Hakan Günday Biyografisi

Ülkemizde yeraltı edebiyatı denince akla ilk gelen yazarlarından biridir.

Hakan Günday, 29 Mayıs 1976 tarihinde Rodos, Yunanistan’da doğmuştur. Eski milletvekillerinden Faik Günday'ın torunudur. İlköğrenimini Brüksel'de Athenee Royale de Berkendael okulunda bitirdi. Ankara'daki Tevfik Fikret Lisesi'ni 1994 yılında bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünde üniversite eğitimine başladı. Ertesi yıl Üniversite Libre de Bruxelles'in siyasal bilimler bölümüne geçti. Daha sonra öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Kamu Yönetimi Bölümüne geçerek devam etti.

Hakan Günday, ilk romanı Kinyas ve Kayra'yı 2000 yılında o dönemde Om Yayınevi'nin editörü Nevzat Çelik'in desteği ile yayımladı. Kinyas ve Kayra, iki Türk gencinin Afrika’dan Amerika’ya, oradan Türkiye’ye uzanan ve pek de akıl almayan serüvenlerini sert bir dille anlatıyordu.

2002’de yayımladığı ikinci romanı, yer altı edebiyatı türündeki Zargana’dır. Hakan Günday bu kitapta 12 yaşında evlatlık olduğunu öğrenince evden kaçan, dört kişinin tecavüzüne uğrayan ve tüm duygularını kaybeden Zargana adlı bir çocuğun öyküsünü anlatmaktadır.

2013 yılının Ekim ayında Daha adlı romanını yayınlanmıştır.

Hakan Günday, 2005 yılında yazdığı çoğunlukla Ermenice kelimelerden oluşan kuyumcu argosunun ağırlıklı olarak kullanıldığı “Malafa” adlı romanını 2010 yılında oyunlaştırması ile birlikte Murat Daltaban'ın yönetmenliğinde DOT tiyatrosu tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir. İlk oyunu olan Malafa, 2010 yılı Mayıs ayında 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterime girmiştir.

Hakan Günday'ın aynı adlı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Onur Saylak'ın yaptığı “Daha” adlı filmde, Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Turgut Tunçalp rol almıştır.

2018'in Nisan ayında Puhutv’de yayınlanmaya başlayan senaryosunu Hakan Günday'ın yazdığı ‘Şahsiyet’ dizisinin yönetmenliğini Onur Saylak yaparken, başrollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur paylaştı.

Ödülleri :
2015 - Médicis Yabancı Yazarlar Ödülü - En İyi Yabancı Roman Ödülü kazandı (Daha)
2014 - 26 Kasım 2014 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü "Ziyan" isimli romanıyla almıştır.

Kitapları :
Roman :
2013 - Daha
2011 - Az
2009 - Ziyan
2007 - Azil
2005 - Malafa
2003 - Piç
2002 - Zargana
2000 - Kinyas ve Kayra

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2018 - Şahsiyet (TV Dizisi)
2018 - Müslüm (Sinema Filmi)
2015 - Orman (Kısa Film)
2013 - Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası(Kısa Film)

Eser :
2018 - Şahsiyet (TV Dizisi)
2017 - Daha Sinema Filmi


Kaynak:Biyografi.info

Hakan Günday hakkında haberler

Tüm Hakan Günday haberleri

Hakan Günday videoları

Tüm Hakan Günday videoları

Hakan Günday kitapları

 • Daha Daha

  Yarın tarihi : 2013-10-23


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • Kar İzleri Örttü Kar İzleri Örttü

  Yarın tarihi : 2012-12-14


  Yayınevi : KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ


  Edebiyat » Polisiye

 • Az Az

  Yarın tarihi : 2014-05-09


  Yayınevi : DOĞAN KİTAP


  Edebiyat » Roman (yerli)

Tüm Hakan Günday kitapları

Hakan Günday filmleri

Tüm Hakan Günday filmleri

Hakan Günday için yapılan aramalar

Hakan Günday, Hakan Günday biyografi, Hakan Günday hayatı, Hakan Günday özgeçmişi, Hakan Günday hakkında, Hakan Günday doğum yeri, Hakan Günday fotoğraf, Hakan Günday video, Hakan Günday resim, Hakan Günday kimdir?, Hakan Günday kaç yaşında?, Hakan Günday nereli, Hakan Günday memleketi