FB TW PIN NWS
BioRank 522

Erol Mütercimler

Doğum tarihi : ??.??.1954
Erol Mütercimler kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu :
Erol Mütercimler doğum yeri : Kars

Erol Mütercimler Biyografisi

Yazar, Araştırmacı, Akademisyen

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Çok çeşitli kentlerde dolaştıktan sonra babası İstanbul’a tayin edildi. İstanbul’da büyüyüp Tüm okulları İstanbul’da okumuştur. İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lise'sinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde “Çok kültürlülük” konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı.

1978 yılında Deniz Kuvvetleri'ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980'te Deniz Kuvvetleri'nde teğmen idi. Deniz Kuvvetleri’nde Deniz Astsubay Okulu'nda 16 yıl Fizik öğretmenliği yaptı. Binbaşı iken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya’ya gitti, orada Avustralya'da yayın yapmakta olan bir radyo istasyonu SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Orada ‘Avustralya News’ diye bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Avustralya'dan döndükten sonra Türkiye’ye dönüşünde çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60’üstünde kısa radyo oyunları yazdı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Strateji ve Devrim Tarihi dersleri verdi.

Erol Mütercimler, 1 Temmuz 2008 tarihinde Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Sorgusu yapıldıktan sonra serbest bırakıldı. 5 Ağustos 2013 günü karara bağlanan davada ’Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay ceza aldı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi Nisan 2016 yılında 275 sanıklı Ergenekon Davası'nda verilen kararı bozdu.

Habertürk kanalında Aynanın Arkası adlı haber programı yaptı. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü yaptı. Cem TV'de Aynanın Arkası ve Komplo Teorileri adlı haber programını yaptı.

Halk TV'de Gürkan Hacır ile birlikte "Şimdiki Zaman-Pazar" adlı haber programını yaptı.

2007 yılında “Suna” adlı sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynadı.

Erol Mütercimler, 2013 yılının Şubat ayında yayımladığı “Kumpas Ergenekon” adlı kitabında düzmece delillerle verilen haksız cezalar sonucunda bir yargı faciası olarak hukuk tarihine damga vuran Ergenekon sürecini en ince detayına kadar anlatılıp işin içyüzü belgelerle ortaya koydu.

Erol Mütercimler okurlarına kitabını şöyle tanıtıyor:

"Asrın davası mı? Yüzyılın iftirası mı?
Bu bir hukuk davası değil, siyasi bir davadır.
Kulak tanığı olduğum Ergenekon bu değil.

26 Nisan 1988 tarihinde bir emekli generalden öğrendiğim Gladyo’nun Türkiye’deki adı olan ERGENEKON’un varlığını, ilk ve son kez 1997 yılında, açıkladım. Ben bir kulak tanığıydım. Bildiklerim yalnızca duyduklarımdı. Sonra sustum. General’den, Türkiye’deki Gladyo hakkında duyduklarımın tamamını, eksiksiz olarak, ilk kez 31 Ocak 2012 tarihinde Silivri mahkemesinde anlattım.

Artık kulak tanığı olarak bilgim olan, ama ilgim olmayan ERGENEKON davası mahkeme süreci tamamlandı. Cezalar yağdırıldı.

Bu bir hukuk davası değildi, siyasi davaydı. Topluma olan borcumu bu kitapla ödemeye karar verdim.

CIA ve Pentagon, Türk ordusuna karşı büyük bir komplo kurdu. Bu büyük tertibi başlatması için emir verilen kişi sözde gazeteci Tuncay Güney 2001’de düğmeye bastı. Aynı kişi bu çirkin tertibi 2013 yılında, TRT 2’de yaptığı programla ve daha sonra Hürriyet gazetesine verdiği röportajla bitirdi.

1991 yılından itibaren ABD, Türk ordusunu değiştirmeye, dönüştürmeye karar verdi. Türk Genelkurmay’ı bunu hiç farketmedi! Sonunda, 275 sanıklı ERGENEKON tertibi üretildi.

Bu kitap, ABD’li uzmanların raporları, konferansları, televizyon konuşmalarıyla, kurguladıkları komplonun ana kaynaklarını ortaya koyuyor. Aynı zamanda medyadaki “kuş yumurtası” gazetecilerini açığa çıkarıyor. TSK’nın içindeki “hainlerin” kimler olduğu hususunda adres gösteriyor.

Mahkeme sürecini, hem kahkahalarla hem de dişinizi sıkarak okuyacağınız anılarla anlatıyor. İddianamelerin nasıl dayanaktan yoksun olduğunu ortaya koyan savunma metinlerini, demokrasi ve hukuk tarihimize ibret belgeleri olarak sunuyor.

Bu bir SAVUNMA kitabı değildir; öç alma duygusuyla yazılmamıştır. Yalnızca, sistemle hesaplaşmadır. Kumpaslara karşı uyanık kalınması uyarısıdır.

‘BÜYÜK KUMPAS, ERGENEKON’ konusunda kafası karışmış olanlara bir yol haritasıdır. Siyaset, strateji ve hukuk tarihi yazarlarına dokümanıdır. Türkiye’nin politika yapıcılarına ve karar vericilerine bir strateji belgesidir."

Halen üç ayrı üniversitede (Haliç Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi) Strateji ve Devrim Tarihi dersleri vermektedir. Haliç Üniversitesinden 2020 Eylül ayında istifa etti.

Kitapları :
1987 - Destanlaşan Gemiler - Hamidiye, Yavuz, Nusrat, Alemdar
1990 - Kıbrıs Barış Harekatının bilinmeyen yönleri
1991 - Sultan Osman
1993 - Ertuğrul faciası ve 21. yüzyıla doğru Türk-Japon ilişkisi
1997 - 21. Yüzyıl ve Türkiye - Yüksek Strateji
2000 - 21. Yüzyıl ve Türkiye
2003 - İmparatorluğun Çöküşüne Denizden Bakış: Çöküşün Son On Yılı (1912 - 1922)
2004 - Düşler ve Entrikalar / Demokrat Parti Dönemi Türk
2004 - Kadınlar, Gemiler, Otomobiller
2004 - Kurtuluş Savaşı´na Denizden Gelen Destek ve Kuvayı Milliye Donanması
2004 - Bu Vatan Böyle Kurtuldu / Onlar Bizim İçin Öldüler
2005 - Komplo Teorileri
2006 - Yüksek Stratejiden Etki Odaklı Harekata Geleceği Yönetmek
2008 - Akıl Oyunu / Komplo Teorileri 2
2009 - Bilinmeyen Yönleriyle Kıbrıs Barış Harekatı
2009 - Gelibolu 1915 Korkak Abdul'den Jolly Türk'e
2009 - Satılık Ada Kıbrıs / Kıbrıs Barış Harekatının Bilinmeyen Yönleri
2009 - Stratejik Düşünme & Geleceği Yönetmek ve Kazanmak İçin
2010 - Aynadaki Tarih & Komplolar, Suikastler, Provakasyonlar, İsyanlar
2010 - Ertugrul Faciası ve 21.Yüzyıla Doğru Türk - Japon İlişkileri
2013 - 1922 Mudanya Mütarekesi Diplomasi Savaşı
2013 - Gençler İçin Fikrimizin Rehberi Gazi Mustafa Kemal
2014 - Büyük Kumpas Ergenekon
2014 - Fikrimizin Rehberi Gazi Mustafa Kemal
2014 - Komplo Teorileri & Aynanın Ardında Kalan Gerçekler
2016 - İsyanlar, darbeler, ihtilâller
2016 - Akıl oyunu: aynanın arkası'nda kalan gerçekler
2016 - Komplo Teorileri 3 - Aynadaki Tarih: Komplolar, Suikastler, Provokasyonlar, Isyanlar
2017 - Geleceği Yönetmek ve Kazanmak İçin Stratejik Düsünme
2018 - Siyasal Cinayetler

Filmleri :
2007 - Suna (Selim) (sinema filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Erol Mütercimler kitapları

Tüm Erol Mütercimler kitapları

Erol Mütercimler için yapılan aramalar

Erol Mütercimler, Erol Mütercimler biyografi, Erol Mütercimler hayatı, Erol Mütercimler özgeçmişi, Erol Mütercimler hakkında, Erol Mütercimler doğum yeri, Erol Mütercimler fotoğraf, Erol Mütercimler video, Erol Mütercimler resim, Erol Mütercimler kimdir?, Erol Mütercimler kaç yaşında?, Erol Mütercimler nereli, Erol Mütercimler memleketi