FB TW PIN NWS

HollywoodHollywood, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles kentinin bir bölgesidir. Kent merkezinin kuzeybatısında yer alır. Sinema stüdyolarının ve film yıldızlarının oturduğu evlerin bu bölgede yoğunlaşmasından dolayı Amerikan sinema endüstrisiyle özdeşleşmiştir.


ABD'de yapılan ilk filmler New York kenti civarında çekilmişti. 1900 yıllarına doğru Kaliforniya'da ilk filmler yapılmaya başlandı. Kaliforniya'nın tercih nedeni daha güzel bir havaya ve açık alanlara sahip olmasıydı. Ayrıca bir diğer nedeni de ünlü buluşçu Thomas Alva Edison'a sinema konusundaki patentlerinden dolayı ödeme yapmaktan kaçınmaktı. Thomas Alva Edison sinema dalındaki birçok patent haklarını elinde bulunduruyordu. New York bölgesinde Edison'un avukatlarına ödeme yapmamak mümkün değildi. Kaliforniya'da Edison'un avukatlarının etkisi azdı ve gerekirse Hollywood'un Meksika sınırına yakınlığından dolayı polisten kaçarak Meksika'da saklanmak mümkündü.


Eğlence sektörünün sözlük anlamı Hollywood, TCL Chinese Theatre ve yıldız geçidi Şöhretler Kaldırımı sayesinde turistlerle dolup taşar. Ünlü yerleri arasında, Hollywood Bowl gibi tarihi müzik mekanları, Paramount Pictures ve Oscar Ödülleri'ne ev sahipliği yapan Dolby Theater yer alır. Sahne sanatları tutkunları, doğaçlama komedi kulüplerine, retro barlara ve içeri girmesi pek kolay olmayan gece kulüplerine gidebilirler. Yakınlardaki Thai Town restoranları, yerel halkın tercih ettiği yemek yerlerindendir.


Hollywood’ın en ünlü yerleri Beverly Hills, Sunset Bulvarı, West Hollywood ve Hollywood Bulvarı’dır. Hollywood’da yürürken birçok sinema yıldızına denk gelebilirsiniz. Ziyaretçiler buraya genellikle Universal Stüdyoları’nı görmek veHollywood Bulvarı’nda yıldız desenlerinin içine ünlü oyuncuların adının yazıldığı, Walk of Fame denilen kaldırımlar da yürümek için gelmektedir.


Hollywood'un tarihçesi

Los Angeles denilince akla ilk gelen “Hollywood" tabelası oluyor... 9 harften oluşan bir ikon ancak ardında acı bir sır var. "H" harfinin üzerine çıkan bir aktör, aşağı atlayarak yaşamına son verdi.

1923’te geçici bir reklam tabelasından fazlası değildi... Emlak şirketlerinin yeni bir yerleşim bölgesi oluşturmak istedikleri sırada bölgeden geçen insanların ilgisini çekmek amacıyla 50 fit yüksekliğinde 30 fit genişliğinde tahtadan ve metalden yapılmıştı ve her bir harf 4 bin ampulle aydınlatılıyordu.

Tabela Lee Dağı’nın güney yamacında 1.578 fit yükseklikte bulunuyor. 16 Eylül 1932’de “H” harfi aktrist Peggy Entwistle tarafından intihar ederken kullandı. Entwistle Hollywood'da istediği başarıyı elde edemediği için intihar etmişti. "13 Kadın" adlı filmin çekiminden kısa süre sonra ailesine eczaneye gideceğini söyleyen Entwistle “H” harfine tırmandı, düşen Entwistle leğen kemiğini kırdı ve cesedi 2 gün sonra bulunabildi. Entwistle’ın çantasında bir intihar notu bulundu.

1949 yılında Hollywood Ticaret Odası tabelayı koruma kararı aldı ancak “land” kısmını kaldırma kararı aldı. 1970lerde bazı harfler hasar gördü ve düştü. Bakıma alınmak zorunda kaldı... 1978 yılında bir ünlü ise kalıcı olan ve hasar görmesi daha zor olan metalden yapılan harfler için 250 bin dolar bağışta bulundu. Bağışta bulunan ünlü ise ünlü rock yıldızı Alice Cooper idi. "O" harfi için bağışta bulunan Cooper bunu Groucho Marx'a ithaf etmişti.

2005 yılında bakım çalışması yapıldı ve harfler boyandı renk tabii ki "Hollywood Beyazı" idi.