FB TW PIN NWS
BioRank 594

Engin Günaydın

Doğum tarihi : 29.Ocak.1972
Engin Günaydın kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Engin Günaydın doğum yeri : Tokat

Engin Günaydın Biyografisi

1972 doğumlu ünlü tiyatro oyuncusu. "Bir Demet Tiyatro"da zabıta İrfan karakteri ile kendisini izleyicilere sevdirmiş ancak şüphesiz büyük çıkışını "Avrupa Yakası"nda Burhan Altıntop rolüyle yakalamıştır.
Engin Günaydın, 29 Ocak 1972'de Tokat'da doğdu.

Lisede, her sene yapılan okullar arası tiyatro yarışmasında aldığı ödül sonrası, jüri üyelerinin Günaydın'ı konservatuara gitmesi yönündeki ısrarlarıyla oyunculuk hayatının ilk tohumları atılmış oldu.

Hacettepe Üniversitesi Konservatuar bölümüne girdi. 1992 senesinde, okulun 2. yılında Mimar Sinan Üniversitesi konservatuar bölümüne geçiş yapmasıyla İstanbul'a geldi.

İstanbul'a ilk geldiğimde gözümde çok korkutucuydu. Uzun süre evden çıkamadım. Korkuyla ilgili değil ama çıkmak istemiyordum. Sonra geze geze, sevgilin ola ola alışıyorsun ve öğreniyorsun İstanbul'u. Benim en büyük mücadelem burada, evimi aramak oldu. Burası bana ait diyemedim hiç. 14 senedir burada yaşıyorum, 12. evim.

1997 yılında, "Otogargara"nın setinde komiklik yaparken, şans eseri aldığı teklifle "Bir Demet Tiyatro" dizisinde rol alma şansı yakaladı. Uzunca bir süre, seyircilerin izlemekten zevk aldığı, bir çok eleştirmen tarafından da beğenilen zabıta İrfan karakterini canlandırdı. 2001'de Zeki Demirkubuz'un yönettiği "Yazgı" filminde Necati rolündeydi.

2003 yılında "Hadi Uç Bakalım" ve "Alacakaranlık" dizilerinde oynadı. 2004 yılında Okan Bayülgen'in şov programı olan Zaga ekibine girdi. Aynı sene "Size Baba Diyebilir miyim?" adlı dizide rol almasının yanı sıra, "Yazı Tura" filminde Sencer karakterini canlandırıyordu.

Tolga Çevik, Erkan Can, Settar Tanrıöğen çocuk sahibi ve üçüde bunun çok güzel bir duygu olduğunu söylüyor. Ben çocuk istemiyorum. Tamamıyla o dünyaya girmek demek, çalışmamak demek. Tiyatronun çöküşü beni çok üzüyor ve ben ölmeden tiyatroyu düzeltmek istiyorum. 'Hücreler' benim en parlak projem olacak. Tiyatro dünyasını canlandırmak benim gizli hedefim. Sinemayla ilgili çalışmalar yapmam lazım. 45-50 yaşına kadar çalışmam gerek. Anneme de bahsettim bundan. O da '15 yaşına geri döndün. Yaş olarak büyümüyorsun, küçülüyorsun' diyor.

2005 senesinde, Gülse Birsel'in kendisini farketmesiyle, asıl çıkışını yapacağı "Avrupa Yakası" dizisi ekibine katıldı. Peker Açıkalın ve Günaydın'ın diziye katılmasından sonra katlanarak artan reytingler, bir çok sinema eleştirmeninin şu soruyu sormasına sebep oluyordu: "Avrupa Yakası" mı bu ikiliyi meşhur etmişti, yoksa onlar mı diziyi?

"O hikayedeki mal benim" adlı stand up şovu sahneledi. İstanbul Plus dergisinin Temmuz 2006 sayısına verdiği röpörtajda; Boğazda dolaşmayı, ormanda yürüyüş yapmayı, kişilikli binalara bakmayı, denizi yakından yada uzaktan seyretmeyi, Cihangir'de Symrna ve Porte'de yemek yemeyi sevdiğini söylüyor.

2021 yılında senaryosunu Berkun Oya ve Taylan Biraderler'in yazdığı, Taylan Biraderler'in yönettiği Azizler adlı filmde başrolde Engin Günaydın oynarken, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, İrem Sak, Fatih Artman, Gülçin Santırcıoğlu, İlker Aksum, Hülya Duyar, Bergüzar Gökçe Korel, Halit Ergenç, Okan Yalabık da filmde rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
2021 - Andropoz (TV Dizisi)
2020-2021 - 10 Bin Adim (Memet) (TV Dizisi)
2021 - Azizler (Aziz) (Sinema Filmi)
2017 - Aile Arasında (Fiko) (Sinema Filmi)
2015 - İçimdeki Ses (Selim) (Sinema Filmi)
2013-2014 - Galip Derviş (Galip Derviş) (TV Dizisi)
2011-2012 - Muhteşem Yüzyıl (Gül Ağa) (TV Dizisi)
2012 - Yeraltı (Muharrem) (Sinema Filmi)
2009 - Vavien (Celal) (Sinema Filmi)
2006-2009 - Avrupa Yakası (Burhan Altıntop) (TV Dizisi)
2006 - Takva (Erol) (Sinema Filmi)
2004 - G.O.R.A. (Magazine Editor) (Sinema Filmi)
2004 - Yazı Tura (Sencer) (Sinema Filmi)
2003 - Hadi uç bakalım (Senayi) (TV Dizisi)
2003 - Alacakaranlık (TV Series) (TV Dizisi)
2001 - Aşkım aşkım (TV Dizisi)
2001 - Yazgı (Necati) (Sinema Filmi)
1995 - Bir Demet Tiyatro (Zabıta İrfan) (TV Dizisi)

Senaryo :
2020-2021 - 10 Bin Adım (TV Dizisi)
2015 - İçimdeki Ses (Sinema Filmi)
2009 - Vavien (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Engin Günaydın filmleri

Tüm Engin Günaydın filmleri

Engin Günaydın için yapılan aramalar

Engin Günaydın, Engin Günaydın biyografi, Engin Günaydın hayatı, Engin Günaydın özgeçmişi, Engin Günaydın hakkında, Engin Günaydın doğum yeri, Engin Günaydın fotoğraf, Engin Günaydın video, Engin Günaydın resim, Engin Günaydın kimdir?, Engin Günaydın kaç yaşında?, Engin Günaydın nereli, Engin Günaydın memleketi