FB TW PIN NWS

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD New York'ta Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı.

2019-09-24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD New York'ta Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD, New York'ta Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ve Nisan ayında dünyayı dolaşmaya başlayan Ara Güler Fotoğraf Sergisi; Londra, Paris ve Kyoto’nun ardından dördüncü durağı New York’ta sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ara Güler barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insandı. Onun hatırasını yaşatmak için düzenlenen bu serginin BM Genel Kurulu dönemine denk gelmesi de ayrıca bir anlam taşıyor" dedi.

Ara Güler Fotoğraf Sergisi, tüm dünyanın dikkatlerinin ABD’ye odaklandığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile aynı dönemde New York’ta açıldı.

Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alexander Hamilton ABD Gümrük Binası'nda Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı ve Fahir Atakoğlu müzik dinletisine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fahir Atakoğlu ve programa katılan Prof. Dr. Aziz Sancar'a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Serginin daha önce Kyoto, Londra ve Paris'te büyük bir teveccühle karşılandığını belirtti, bu kez New York'taki sanatseverlerin ve Amerikalı dostların beğenisine sunulduğunu söyledi. Konuşmanın ardından Erdoğan, beraberindekilerle kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Erdoğan, daha sonra sergiyi gezdi ve eserlerle ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Ara Güler sergisinin açılışı için New York gibi bir kültür şehrinde sizlerle beraber bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Gerek Aziz Sancar Hocamıza gerek Fahir Atakoğlu'na, huzurlarınızda şükranlarımı ifade ediyorum.

Bu sergi daha evvel Kyoto, Londra ve Paris'te büyük bir teveccühle karşılanmıştı. Sergiyi bu defa New York'ta siz kıymetli sanatseverlerin ve Amerikalıların beğenisine sunuyoruz."

"Ara Güler, barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insandı. Onun hatırasını yaşatmak için düzenlenen bu serginin, BM Genel Kurulu dönemine denk gelmesi de ayrıca bir anlam taşıyor."

Kültür ve sanat toplumlar arasındaki ilişkinin geliştirilmesinde evrensel köprü vazifesi görüyor. Bu anlayışla mesleğinde gerçekten anlam yüklü bir dünya markası olan Ara Güler'in eserlerinin dünyanın dört bir yanından New York'a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşmasını özellikle temenni ediyorum.

Geçen yıl aramızdan ayrılan 'Master Of Leica' unvanına sahip fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler fotoğraf sanatı alanında Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük değerlerden birisidir.

Ara Güler kendini tarihi makinesiyle yazan bir foto muhabiri diye tanımlıyordu. Son nefesine kadar fotoğraf makinesinin deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmaya devam etmişti.

Evime gelip resimlerimi çektiği zaman çok farklı bir anı bırakmıştı. Özellikle torunlarımla beraber de çektiği resimlerin pozisyonlarını ayarlarken gerçekten farklı bir anıyı unutamıyorum ve o anı o fotoğraf karelerinin içerisinde her an bizimle beraber yaşıyor.

Büyük sanatçılar vefatlarından sonra da geride bıraktığı eserlerle yaşamaya devam eder. Büyük usta Ara Güler de objektifiyle tarih yazmış, dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında eserleri yer almış, hayata dair fotoğraflarıyla milyonlarca kişiye ulaşmıştır.

Kıymetli misafirler, bu akşam aramızda dünyaca ünlü piyanistimiz Fahir Atakoğlu'da bulunuyor. Kendilerine teşekkür ediyorum.
Sözlerimi bitirmeden önce değerli sanatçımız Ara Güler'i tekrar saygıyla yad ediyorum."


Öte yandan programda Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 2017-2019 Dönemi Başkanı John Bailey de bir konuşma yaptı. Fahir Atakoğlu’nun konuşmalardan önce müzik dinletisi sunduğu programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar da katıldı.

Londra ve Paris etaplarında The Times, Daily Mail, Le Figaro gibi önde gelen medya kuruluşlarının gündemine yansıyan; Londra’da gidilecek en iyi 10 etkinlik arasında seçilen Ara Güler Fotoğraf Sergisi, 23 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında Wall Street’in kalbinde, Smithsonian NMAI içindeki Alexander Hamilton U.S. Custom House’da sanatseverler ile buluşacak. Serginin, BM için dünyanın dört bir yanından New York’a gelmiş farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

Ana eksenini, Ara Güler’in 1950’lere dayanan İstanbul fotoğraflarının oluşturduğu sergide; Dustin Hoffman’dan Federico Fellini’ye, Pablo Picasso’dan Salvador Dalí’ye, Brigitte Bardot’dan Sophia Loren’e uzanan portreler seçkisi de yer alıyor.

Sergi kapsamında Ara Güler Üzerine Kültürlerarası Sohbet başlıklı bir de panel gerçekleştirilecek. Panele Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 2017-2019 dönemi Başkanı John Bailey, Phillips Fotoğrafçılık Başkan Yardımcısı Chrsitopher Mahoney, siyah-beyaz kent fotoğraflarıyla ünlü fotoğraf sanatçısı Alexey Titarenko ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç konuşmacı olarak katılacaklar.