FB TW PIN NWS
BioRank 867

Evangeline Lilly

Doğum tarihi : 03.Ağustos.1979
Evangeline Lilly kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Dizi Oyuncusu
Evangeline Lilly doğum yeri : Alberta, Kanada

Evangeline Lilly Biyografisi

Evangeline Lilly, 1979 doğumlu Kanada’lı aktris. Lilly, 2004 yılında yayınlanmaya başlayan Lost adlı dizide Katherine ‘Kate’ Austen karakterini canlandırdı.
Nicole Evangeline Lilly, 3 ağustos 1979’da ev ekonomisi öğretmeni bir baba ile güzellik uzmanı bir annenin iki kızından ilki olarak Alberta, Kanada’nın Fort Saskatchewan kasabasında dünyaya geldi. Koyu Hıristiyan inanca sahip olan ailesinin o küçükken televizyonları yoktu.

14 yaşına kadar çeşitli çocuk projelerinde gönüllü olarak çalışan Lilly, British Columbia Üniversitesi’nde uluslar arası ilişkiler bölümünde okurken bir dünya kalkınması ve insan hakları komitesi kurdu ve yürüttü. 18 yaşındayken kısa bir süre Filipinler’de misyonerlik yapan Lilly, bu sırada otlardan yapılmış bir kulübede yaşadı.

Lilly, Ford Modellik Ajansı tarafından İngiliz Kolombiyası’nda Kelowna caddelerinde keşfedildi. Modellik yapmak istemediğinden önceleri bu fikre sıcak bakmasa da daha sonra üniversite masraflarını karşılamak için Ford’un oyunculukla ilgilenen bir koluyla anlaştı.

Birçok LiveLinks Chatline televizyon reklamında oynadı, G4 kanalında yayınlanan vidyo oyunları programı Judgment Day’de yeraldı. 2003 yapımı Freddy vs. Jason’da liseli bir kız olarak göründü. Smallville’in bir bölümünde havuz sahnesinde ve 2004’de ABC’de yayınlanan korku dizisi Kingdom Hospital’de göründü. Lilly, konuştuğu ilk rolü Lost dizisinde yakaladı.

Lost dizisinde oynaması kararlaştırıldığında uzun süre çalışma vizesi alamadığı için Amerika’ya giremeyen Lilly, başka bir oyuncu düşünülmeye başlandığı sırada bu problemi aştı ve 1 gün gecikmeyle çekimlere katılmayı başardı. Lost dizisinden 2004 yılında 80.000 dolar kazanan Lilly, Entartainment Weekly tarafından 2004’ün çıkış yapan yıldızı seçildi. Çekimleri Havaii’de yapılan dizide önceleri yüzme bilmeyen Lilly, şunları söylemişti:

Eskiden sudan korkardım. Bu yüzden yüzme dersleri aldım ve şimdi gerçekten okyanusu çok seviyorum. Okyanus çok sıcak, barışçıl ve misafirperver. Artık okyanusta olmadığım her gün benim için eksik bir gün.

J.J. Abrams'ın dizisi Lost'da Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Elizabeth Mitchell, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Naveen Andrews, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Emilie De Ravin, Michelle Rodriguez gibi oyuncular rol aldı.

2006’da FHM Dergisi’nin En Seksi 100 Kadın listesinde 8. sırada yeraldı ve 2005’de 2. olduğu Maxim’in Hot 100 listesinde 2006’da 67.sıraya düştü. Evangeline, kendisine yöneltilen bir soruya cevap olarak seks ve çıplaklık içeren sahnelerde yer almayacağını söyledi.

Ağaçlara kolayca tırmanmasından dolayı Lost’daki oyuncu arkadaşları tarafından Monkey, ve Eva diye çağrılan Lilly, aynı zamanda da Hıristiyan inancıyla tanınıyor. Bir röportajında bununla ilgili bir soruyu şöyle cevaplamıştı:

popular kültürle iç içiçe değilim, televizyonum yok ve televizyon seyretmiyorum.

Lost’un 1. ile 2. sezon arasındaki dönemde Ruanda’daki yoksullara yardım etmek için oraya giden Lilly, aynı zamanda genç kızları tecavüzcülere karşı kendilerini savunmaları için eğiten Just Yell Fire adlı bir vidyonun promosyonuna yardım etti.

Bir zamanlar uçuş görevlisi olan ve çok iyi Fransızca konuşabilen Evangeline, Kanadalı hokey oyuncusu Murray Hone ile 2003–2004 yılları arası evliydi. Lilly’nin bir süredir birliktelik yaşadığı Lost dizisindeki rol arkadaşı Dominic Monaghan ile nişanlandı ve 2004-2009 yılları arasında birlikte yaşadılar.

2010 yılında Norman Kali ile evlendi. Kahekili (d.2011) adında bir oğlu vardır. Ekim 2015'de bir kız çocuğu doğurdu.

Kitapları :
2013 - Squickerwonkers

Filmleri ve Dizileri :
2022 - Happy Life (Allison Beck)(Sinema Filmi)
2022 - Ant-Man and the Wasp: Quantumania (Hope van Dyne / Wasp) (Sinema Filmi)
2021 - Ölümüne (Annie) (Sinema Filmi)
2021 - Rüya Ülkesi (Claire Reimann) (Sinema Filmi)
2019 - Avengers: Damage Control (Hope Van Dyne / Wasp) (Video oyunu)
2019 - Avengers: Endgame (Hope Van Dyne / Wasp) (Sinema Filmi)
2018 - Call of Duty: Black Ops 4 (Savannah Mason) (Video oyunu)
2018 - Ant-Man and the Wasp (Hope van Dyne / Wasp) (Sinema Filmi)
2017 - Little Evil (Samantha) (Sinema Filmi)
2015 - Ant-Man (Hope) (Sinema Filmi)
2014 - Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Tauriel) (Sinema Filmi)
2013 - The Hobbit : The Desolation of Smaug / Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları (Tauriel ) (Sinema Filmi)
2012 - Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Tauriel) (Sinema Filmi)
2011 - Çelik Yumruklar (Bailey Tallet) (Sinema Filmi)
2008 - The 60th Primetime Emmy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 - Afterwards (Claire) (Sinema Filmi)
2008 - Ölümcül Tuzak (Connie James) (Sinema Filmi)
2005 - Çılgın Haftasonu (Simone) (Sinema Filmi)
2004 - İki fıstık (Party Guest) (Sinema Filmi)
2004 - Kingdom Hospital (Benton's Girlfriend) (TV Dizisi)
2004 - 2010 - Lost (Kate Austen ) (TV Dizisi)
2003 - Tru Calling (Party Guest) (TV Dizisi)
2003 - Freddy Jason'a karşı (öğrenci) (Sinema Filmi)
2003 - The Lizzie McGuire Movie (Polis) (Sinema Filmi)
2003 - Stealing Sinatra (Sinema Filmi)
2002-2004 - Smallville (öğrenci) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Evangeline Lilly filmleri

Tüm Evangeline Lilly filmleri

Evangeline Lilly için yapılan aramalar

Evangeline Lilly, Evangeline Lilly biyografi, Evangeline Lilly hayatı, Evangeline Lilly özgeçmişi, Evangeline Lilly hakkında, Evangeline Lilly doğum yeri, Evangeline Lilly fotoğraf, Evangeline Lilly video, Evangeline Lilly resim, Evangeline Lilly kimdir?, Evangeline Lilly kaç yaşında?, Evangeline Lilly nereli, Evangeline Lilly memleketi