FB TW PIN NWS
BioRank 4870

Peter Jackson

Doğum tarihi : 31.Ekim.1961
Peter Jackson kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Peter Jackson doğum yeri : Pukerua Bay, Wellington, Yeni Zelanda

Peter Jackson Biyografisi

Yüzüklerin efendisi film serisinin yönetmenidir.

Peter Jackson, 31 Ekim 1961 tarihinde Yeni Zelanda, Wellington’da küçük bir sahil kasabası olan Pukerua Bay’da William Jackson, Joan Ruck çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Anne babası İngiltere’den Yeni Zelanda’ya göç etmiştir. Babası muhasebeci, annesi ise fabrikada işçi idi. Henüz 8 yaşındayken, ailesinin bir Noel'de satın aldığı 8 mm. kameraya el koyarak arkadaşlarıyla birlikte ilk kısa filmlerini çekmeye başlamıştı. Dokuz yaşındayken, sahip olduğu stop-motion modelleri kullanarak King Kong'u yeniden çevirdi.

Gençlik yıllarında amatörce yaptığı kısa filmler ile çocuk filmlerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yerel bir yarışmaya bile katıldı. On beş yaşındayken arkadaşlarıyla The Valley isimli 20 dakikalık kısa bir film çekti. Ancak bir derece elde edemedi. Jackson, film yapımı için ciddi bir eğitime sahip değildi. Ama kurgulama, özel efekt ve makyaj gibi konuları çoğunlukla kendi deneme yanılma yöntemleriyle öğrendi.

Peter Jackson, lise bittikten sonra Wellington'daki Evening Post gazetesinde fotoğraf rötuşçusu olarak çalışmaya başladı. 22 yaşında bir gün işten eve dönerken bir dükkânın vitrinindeki Bolex marka olan 16 mm bir kameraya rastladı ve biriktirmiş olduğu parasıyla 2500 dolar değerindeki bu kamerayı satın aldı. Deneme amaçlı olarak arkadaşları ile çekmeye başladıkları film uzadıkça; adı Giles' Big Day (Giles'in Büyük Günü) olması düşündüğü film yerine Bad Taste adlı ilk filmi ortaya 4 yılda çıktı.

1987 yılında ilk filmi Bad Taste'i bitirdi. Bu film de, Jackson’un diğer filmleri gibi amatör ruhla çekilmiş düşük bütçeli bir filmdi. Jackson’un arkadaşları ve yöreden insanların rol aldığı filmin hemen herşeyini Jackson kendisi üstlenmişti: Filmin hem yönetmenliğini, hem de yapımcılığını üstlenmiş, ayrıca birkaç karakteri de kendisi canlandırmıştı. Çekimlerin hepsi 250 dolarlık elden düşme bir el kamerasında gerçekleştirildi. Filmi tamamlamak, Jackson ve arkadaşlarının tam dört yılını aldı. Arkadaşlar arasında bir şakayla başlayan film, ileride bir kült-klasiği haline gelecekti. Jackson’un film endüstrisinde çalışan bir arkadaşı, filmin ticari boyutuna dikkat çekerek onun Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi için Jackson’u ikna etti. Film Cannes’da pek çok olumlu eleştiri ve birkaç da ödül aldı. Kısa zamanda da, tuhaf mizah anlayışı ve özel efektleriyle bir hit haline geldi.

“Bad Taste”in sağladığı başarı, Peter Jackson’un sinema dünyasında tanınmasını sağlayarak yolunu açtı. Daha önce yerel bir fotoğrafçı dükkanında çalışan Jackson, bu işini bırakarak kendini tamamıyla sinemaya verdi.

1989 yılında komedi/müzikal türünde bir çalışma olan “Meet the Feebles”yı yaptıktan sonra, 1992 yılında çektiği ilk profesyonel filmi “Braindead” ile korku filmleri alanına adım attı. Peter Jackson ve arkadaşları, Braindead filminin çekimlerine başlamadan önce Robert McKee'den senaryo dersi aldı.

Peter Jackson, 1993 yılında Cennetin Yaratıkları filminin dijital özel efektleri için Richard Taylor ve Jamie Selkirk ile işbirliği yaparak Weta Digital şirketini kurdu. Daha sonra da şirketinin bölümleri olan Weta Workshop, Weta Productions, Weta Collectibles ve Park Road Post Production’ı kurdu. 27 Eylül 2007 tarihinde Microsoft Game Studios ile ortaklık kurarak Wingnut Interactive adlı yeni bir oyun stüdyosu kurdu.

1994 yılında “Jack Brown Genious”un senaryosunu Tony Hills ile birlikte yazan Peter Jackson, aynı yıl, bir ulusu dehşete düşüren bir cinayeti konu alan “Heavenly Creatures” filminin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendi. Cennet Yaratıkları (Heavenly Creatures) ilk olarak Venedik Film Festivali'nde gösterildi. Jackson'ın yönetimi, oyunculuklar ve özel efektler büyük övgü aldı. Jackson, bu film ile Venedik Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldı.

1996 yılında Costa Botes ile birlikte yazıp yönettikleri komedi filmi “Forgotten Silver”ın yanı sıra, Michael J. Fox’un başrolde yer aldığı korku/komedi filmi (Sevimli Hayaletler) “The Frighteners”a da imza attı. Peter Jackson, bu filmlerin ardından uzunca bir süre sessiz kaldı. Bu sessizliğin ardında çok kapsamlı bir çalışma vardı. John Ronald Reuel Tolkien’in dünyaca ünlü romanı “Yüzüklerin Efendisi”nin beyaz perdeye aktarılması görevini üstlenen Jackson, üçlemenin ilk filmi “ Yüzük Kardeşliği ”nde sadece yönetmen olarak yer alırken, ikinci ve üçüncü filmin senaryo yazımında da rol aldı. (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü).

1 Aralık 2003 tarihinde gösterime giren “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” adlı film dünya çapında toplamda 1,119,110,941 Amerikan doları kazanırken, en İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Orijinal Beste, Şarkı, Görsel Efekt, Sanat Yönetimi, Kostüm, Makyaj, Ses Miksajı ve Film Kurgusu dallarında Akademi Ödülü adayı oldu ve film aday olduğu bütün kategorileri kazandı. Böylece Baba II (The Godfather Part II, 1974) filminden sonra En İyi Film ödülünü kazanan ikinci devam filmi oldu.

2005 yılında özel efektlerini kendi firması Weta Digital hazırladığı 1933 yapımı King Kong filminin yeniden çekilmesini üstlendi. 200 milyon Amerikan dolarından daha fazla bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında toplamda 550,517,357 Amerikan doları elde etti. En İyi Görsel Efekt, Ses Miksajı, Ses Kurgusu ve Sanat Yönetimi dallarında Akademi Ödülü'ne aday olan King Kong, Sanat Yönetimi dışında aday olduğu bütün kategorileri kazandı.

2011 yılında yapımına başlanan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk 2012, Hobbit: Smaug'un Viranesi 2013, Hobbit: Beş Ordunun Savaşı 2014 yılında biterek gösterime girdi.

Peter Jackson, kendi filmlerinde ve arkadaşlarının filmlerinde bazı küçük rollerde yer aldı. Örneğin Braindead'te cenaze kaldırıcısının yardımcısını, Cennet Yaratıkları'nda Juliet Hulme tarafından öpülen sokak serserisini, Sevimli Hayaletler filminde Michael J. Fox'un canlandırdığı Frank Bannister'a çarpan adamı oynadı. Yüzük Kardeşliği'nde havuç yiyen sarhoş Bree vatandaşı Albert Dreary'yi canlandırdı. Devam filmi İki Kule'de mızrak atan bir savunucuyu oynadı. Kralın Dönüşü'nde Legolas'ın uyarı ateşiyle kazara ölen korsan gemisindeki baş tayfayı oynadı. King Kong'ta da Kong'u topa tutanlardan birini oynadı. Sıkı Aynasızlar filminde de çılgın bir Noel Baba'yı oynadı.

Peter Jackson, Bad Taste filminin yapımı sırasında tanıştığı senarist Fran Walsh ile 1987 yılından bu yana beraber yaşamaktadır. Katie Jackson (d.1996) ve Billy Jackson (d.1995) adlarında iki çocuğu vardır. Peter Jackson'ın oğlu Billy Jackson, doğumundan beri anne ve babasının filmlerinde yer aldı. Billy, Sevimli Hayaletler, Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve King Kong'ta yer aldı. Katie Jackson da Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve King Kong'ta ufak roller oynadı. Jackson yönettiği bütün filmlerde senaryoyu eşi Fran Walsh ile birlikte yazdı.

Çeşitli yardım faaliyetlerinde de bulunan Jackson, 2006 yılında Hücre Araştırmaları'na 500,000 Yeni Zelanda doları bağışladı. 2007 yılında ise Wellington'daki bir kiliseyi yıkımdan kurtarmak için yaklaşık 10 milyon dolar vererek satın aldı.

2005 yılında İngiltere’deki Empire dergisi tarafından Tüm Zamanların En İyi 7. Yönetmeni seçildi. Ayrıca 2005 yılında sinema dergisi Premiere'nin yıllık En Güçlü 50 Kişi listesinde 1. sırada yer aldı.

Ödülleri :
1994 - Venedik Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü - Cennet Yaratıkları (Heavenly Creatures)
2002 - Akademi Ödülleri, En İyi Yönetmen ödülü - Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
2004 - Akademi Ödülleri, En İyi Yönetmen vs. ödülü - Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
2004 - 61.Altın Küre Ödülleri - En İyi Film (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2004 - 61.Altın Küre Ödülleri - En İyi Yönetmen (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2004 - 76.Oscar Ödülleri - En İyi Yönetmen (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2004 - 76.Oscar Ödülleri - En İyi Film (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2006 - Akademi Ödülleri, En İyi Yönetmen vs. Ödülü - King Kong

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2019 - The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun (Sinema Filmi)
2018 - They Shall Not Grow Old (Documentary) (Sinema Filmi)
2014 - Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Sinema Filmi)
2013 - The Hobbit : The Desolation of Smaug (Sinema Filmi)
2012 - Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Sinema Filmi)
2009 - Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2005 - The Lost Spider Pit Sequence (Kısa Film)
2005 - King Kong (Sinema Filmi)
2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King /Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Sinema Filmi)
2002 - The Lord of the Rings: The Two Towers /Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Sinema Filmi)
2001 - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring /Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği (Sinema Filmi)
1996 - Sevimli Hayaletler (Sinema Filmi)
1995 - Kaybolan Gümüş (TV Filmi)
1994 - Heavenly Creatures (Sinema Filmi)
1992 - Braindead (Sinema Filmi)
1989 - Meet the Feebles (Sinema Filmi)
1987 - Kötü Zevk (Sinema Filmi)

Senaryo :
2018 - Mortal Engines / Ölümcül Makineler (Sinema Filmi)
2014 - Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Sinema Filmi)
2013 - The Hobbit : The Desolation of Smaug (Sinema Filmi)
2012 - Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Sinema Filmi)
2009 - Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King /Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Sinema Filmi)
2002 - The Lord of the Rings: The Two Towers /Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Sinema Filmi)
2001 - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring /Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği (Sinema Filmi)
1996 - Sevimli Hayaletler (Sinema Filmi)
1995 - Kaybolan Gümüş (TV Filmi)
1994 - Jack Brown Genius (Sinema Filmi)
1994 - Heavenly Creatures (Sinema Filmi)
1992 - Braindead (Sinema Filmi)
1989 - Meet the Feebles (Sinema Filmi)
1987 - Kötü Zevk (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2019 - The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun (Sinema Filmi)
2019 - Untitled Third Tintin Film (Sinema Filmi)
2018 - Mortal Engines / Ölümcül Makineler (Sinema Filmi)
2018 - They Shall Not Grow Old (Documentary) (Sinema Filmi)
2014 - Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Sinema Filmi)
2013 - Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakl... (Sinema Filmi)
2012 - West Of Memphis (Sinema Filmi)
2012 - Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Sinema Filmi)
2011 - Tenten'in Maceraları (Sinema Filmi)
2009 - Yasak Bölge 9 (Sinema Filmi)
2009 - Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King /Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Sinema Filmi)
2002 - The Lord of the Rings: The Two Towers /Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Sinema Filmi)
2001 - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring /Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği (Sinema Filmi)
1995 - Kaybolan Gümüş (TV Filmi)
1994 - Jack Brown Genius (Sinema Filmi)
1994 - Heavenly Creatures (Sinema Filmi)
1989 - Meet the Feebles (Sinema Filmi)
1987 - Kötü Zevk (Sinema Filmi)

Görüntü Yönetmeni :
1987 - Kötü Zevk (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2014 - Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Bilbo'nun babası ) (Sinema Filmi)
2013 - Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları (Albert Dreary) (Sinema Filmi)
2013 - The Five Doctors Reboot (Peter Jackson)(TV Filmi)
2012 - Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Sinema Filmi)
2009 - Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2007 - Man at Pharmacy (uncredited)(TV Dizisi)
2007 - Sıkı Aynasızlar (Thief Dressed as Santa) (Sinema Filmi)
2005 - Yüzük Tutkunları (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 - King Kong (Gunner ) (Sinema Filmi)
2004 - The 76th Annual Academy Awards (Kendisi)(TV Filmi)
2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King /Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü(Sinema Filmi)
2002 - The Lord of the Rings: The Two Towers /Yüzüklerin Efendisi: İki Kule(Rohirrim Savaşçısı) (Sinema Filmi)
2001 - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring /Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği(Albert Dreary) (Sinema Filmi)
1996 - Sevimli Hayaletler (Man with Piercings ) (Sinema Filmi)
1995 - Kaybolan Gümüş (Kendisi) (TV Filmi)
1994 - Heavenly Creatures (Bum outside theater ) (Sinema Filmi)
1992 - Braindead (Undertaker's Assistant ) (Sinema Filmi)
1987 - Kötü Zevk (Derek / Robert) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Peter Jackson filmleri

Tüm Peter Jackson filmleri

Peter Jackson için yapılan aramalar

Peter Jackson, Peter Jackson biyografi, Peter Jackson hayatı, Peter Jackson özgeçmişi, Peter Jackson hakkında, Peter Jackson doğum yeri, Peter Jackson fotoğraf, Peter Jackson video, Peter Jackson resim, Peter Jackson kimdir?, Peter Jackson kaç yaşında?, Peter Jackson nereli, Peter Jackson memleketi