FB TW PIN NWS
BioRank 6920

Ian Somerhalder

Doğum tarihi : 08.Aralık.1978
Ian Somerhalder kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Ian Somerhalder doğum yeri : Covington, Louisiana, Amerika

Ian Somerhalder Biyografisi

Ian Somerhalder, 1978 doğumlu Amerika’lı sinema-tv oyuncusu, model ve yapımcı. Young Americans adlı diziyle tanınan ve The Rules of Atraction’daki rolüyle sinemada da adını duyurmayı başaran Somerhalder, 2004’de yayınlanmaya başlayan Lost adlı dizide, ‘Boone Carlyle’ karakterini canlandırıyor.


Ian Joseph Somerhalder, 8 aralık 1978’de Robert ve Edna Somerhalder’ın üç çocuğundan biri olarak Covington, Louisiana’da dünyaya geldi. İngiliz ve Fransız soyundan gelen müteahhit babası ve İrlanda ve Choctaw soyundan gelen masaj terapisti annesi ile birlikte Mississippi’de büyüdü. Soyadı ‘Hull’ olan arazi sahibi, zengin ve İngiliz biyolojik büyük büyükbabasının, metreslerinden birinin hamile kalması üzerine, göçmen çalışanlarından birini onunla evlendirmesi ve doğan çocuğa soyadını vermesini sağlaması yüzünden Ian’ın soyadı, büyük büyükbabasından bu yana Somerhalder şeklinde geldi.

10 yaşındayken annesinin de desteğiyle modellik yapmaya başlayan Ian, New York, Paris, Milan, ve Londra’da modellik yaptı. Modellik yaptığı bazı markalar Calvin Klein, Dolce & Gabanna, Gucci, Versace gibi markalar için çalıştı. İki sezon boyunca Guess’in yüzü oldu. 13 yaşındayken ailesi boşanan Ian, annesinin yanında kaldı ve bir Katolik okuluna gitmeye başladı. Aynı zamanda oyunculuğa merak sarmaya başlayınca Covington’daki yerel bir tiyatro grubuna katıldı. DNA Models Ajansı’nda çalışmaya devam eden ve bir süre sonra oyunculuğunu da profosyonelliğe taşımaya karar veren Ian, 17 yaşında New York’ta oyunculuk yapmaya başladı ve iki yıl sonra da prestijli oyuncu koçu William Esper’la çalışmaya başladı.

The Big Easy (1997) ve Now and Again (1999) adlı dizilerde birer bölümde yer aldıktan sonra 2000’de popüler gençlik dizisi Young Americans’da oynadığı ‘Hamilton Fleming’ rolüyle başarıyı yakaladı. Televizyon için yapılan Anatomy of a Hate Crime adlı filmin (Russell Henderson rolünde) ardından 2001’de Life as a House (Josh rolünde) ve 2002’de Faye Dunaway’le birlikte oynadığı Changing Hearts (Jason Kelly rolünde) olmak üzere iki sinema filminde yeraldı.

Ian Somerhalder’ın ilk büyük rolü, Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan Roger Avary’nin The Rules of Attraction’daki (2002) ‘Paul Denton’ karakteri oldu. Bu filmde rolü gereği bir erkekle öpüşmesinin ardından, bir daha gay rollerde oynamak istemediğini açıkladı. Bu açıklaması üzerine Gaywired Magazine ve Logo Tv’s News’un web sitesi 365Gay tarafından Gay Hater (gay düşmanı) olarak ilan edilen Somerhalder, geri dönüş yaptı. Kendisinin de bazı arkadaşlarının gay olduğunu ve basının bütünü değil sadece öpüşme sahnesini ön plana çıkarmasından dolayı böyle bir açıklama yaptığını, ayrıca bu konu hakkında sorulmadıkça bir daha konuşmayacağını söyledi.

The Big Easy (1997), Now and Again (1999), CSI: Crime Scene Investigation (2002), CSI: Miami (2003), Law & Order: Special Victims Unit (SVU) (2003) adlı dizilerde çeşitli bölümlerde göründükten sonra 2004 sezonunda Smallville’de altı bölüm boyunca Adam Knight rolünü oynadı. 2004’de In Enemy Hands (Danny Miller rolünde), The Old Man and the Studio (Matt rolünde) filmlerinde rol alan ve aynı yıl, Recess adlı kısa filmde Cooley rolünü canlandıran Ian, aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlendi.

2004’de yayınlanmaya başlayan Emmy Ödüllü dizi Lost’da annesinin düğün organizasyonu işini yöneten başarılı iş adamı ‘Boone Carlyle' karakterini canlandırmaya başladı. Bu diziyle birlikte popülaritesi iyice artan Somerhalder, 2006’da çektiği Pulse filminde Dexter McCarthy, The Sensation of Sight’da Drifter karakterini canlandırdı.

2 Kasım 2000’de Mostbeautifulman.com adlı web sitesi tarafından erkek ünlüler arasında Ayın En Güzel Erkeği seçilen Somerhalder, mayıs 2006‘da DNA Models Ajansı’nın yayınladığı Top 10 Erkek Modeller listesinde de yeraldı.

Lost’da üvey kız kardeşi rolündeki ‘Shannon Rutherford’ karakterini canlandıran Maggie Grace ile birlikte olduğuna dair söylentiler ortaya atıldı ama her ikisi de bu haberler hakkında yorum yapmadılar. Kayak yapmaktan hoşlanan Somerhalder, tıpkı Matthew Fox gibi iyi bir binici.

25 Nisan 2015 tarihinde oyuncu Nikki Reed ile evlendi.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 - The Anomaly (Harkin Langham) (Sinema Filmi)
2012 - Cradlewood (Josh) (Sinema Filmi)
2010 - Teen Choice Awards 2010 (Kendisi) (Tv Programı)
2010 - How to Make Love to a Woman (Daniel) (Sinema Filmi)
2009 - 2013 - Vampir Günlükleri (Damon Salvatore) (TV Dizisi)
2008 - Turnuva (Miles Slater) (Sinema Filmi)
2007 - Tell Me You Love Me (Nick) (TV Dizisi)
2007 - Marco Polo (Marco Polo)(TV Filmi)
2006 - The Sensation of Sight (Drifter) (Sinema Filmi)
2006 - Nabız (Dexter McCarthy) (Sinema Filmi)
2004 - 2010 - Lost (Boone Carlyle) (TV Dizisi)
2004 - Düşman Ellerinde (Danny Miller) (Sinema Filmi)
2002 - Kural Ötesi (Paul Denton) (Sinema Filmi)
2001 - Yeni Bir Yaşam (Josh) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ian Somerhalder için yapılan aramalar

Ian Somerhalder, Ian Somerhalder biyografi, Ian Somerhalder hayatı, Ian Somerhalder özgeçmişi, Ian Somerhalder hakkında, Ian Somerhalder doğum yeri, Ian Somerhalder fotoğraf, Ian Somerhalder video, Ian Somerhalder resim, Ian Somerhalder kimdir?, Ian Somerhalder kaç yaşında?, Ian Somerhalder nereli, Ian Somerhalder memleketi