FB TW PIN NWS
BioRank 6241

Michael Emerson

Doğum tarihi : 07.Eylül.1954
Michael Emerson kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Michael Emerson doğum yeri : Cedar Rapids, Iowa, Amerika

Michael Emerson Biyografisi

Michael Emerson, 1954 doğumlu Emmy ödüllü Amerika’lı tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. 2004 yılında yayınlanmaya başlayan ödüllü dizi Lost’da Benjamin Linus’u (Henry Gale adıyla da biliniyor) canlandırıyor.


Michael Emerson, 7 Eylül 1954’de Cedar Rapids, Iowa’da dünyaya geldi ve Toledo, Iowa’da büyüdü. Iowa’da Drake University’de eğitim aldıktan sonra 1976’da tiyotro sanatlarında derece aldı ve New York’a taşındı.

Aktör olarak iş bulamayınca değişik işlerde çalışan Emerson, 1986 yılında ilk karısı ile birlikte Jacksonville, Florida’ya taşındı. 1986-1993 yılları arasında yerel prodüksiyonlarda rol aldı ve aktörlüğü bırakıp öğretmen olmayı düşünürken, MFA oyunculuk programına katıldı.

Bu program onun profesyonel tiyatrocular ve çok iyi yönetmenlerle tanışmasına yardımcı oldu ve 1993 yılında Alabama Üniversitesi’nin sponsorluğundaki güzel sanatlar ve profesyonel aktör yetiştirme programına (Master of Fine Arts/Professional Actor Training Program) kaydoldu. Bu eğitimden sonra New York’a geri döndü ve geleneksel Alabama Shakespeare Festivali’nin gösterim katoloğunda yer aldı.

En sonunda büyük çıkışını 1997 yılında Moises Kaufman’ın Broadway oyunu Oscar Wilde’da oynayarak yakaladı. Sonraki yıllarda tiyatroya devam etti ve 1998’de Uma Thurman’la The Misanthrope, Kevin Spacey ile The Iceman Coment’te (Willie Oben rolünde), Give Me Your Answer, Do! ve Hedda Gabler’da Kate Burton’la birlikte oynadı.

2000-2001 sezonunda The Practice adlı avukat dizisinde 'William Hinks' adlı suçlarını itiraf eden seri katil rolüyle bir çok bölümde yer aldı ve burdaki performansıyla 2001’de Öne Çıkan Konuk Oyuncu (Outstanding Guest Actor) dalında Emmy Ödülü kazandı. Without A Trace, Law & Order: Criminal Intent ve The X-Files dizilerinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

2002’de Diane Lane, Richard Gere ve Olivier Martinez’in başrollerinde olduğu Sadakatsiz‘de (Unfaithful) oynadı ve 2004’de ses getiren korku filmi Saw’da ‘Zep Hindle’ karakterini canlandırdı.

2004 yılında yayınlanmaya başlayan Emmy Ödüllü dizi Lost’da 'Benjamin Linus'u (önceden Henry Gale adıyla bilinen) canlandırdı. Başlarda az sayıda bölümde oynayan Emerson, dizinin 3. sezonunda ana karakter olarak diziye döndü. Dizideki performanslarıyla 2007, 2008 yıllarında Emmy’e aday gösterildi ve 2009 yılında Lost’un 5.sezonundaki performansıyla “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüne laik görüldü. J.J. Abrams’ın dizisinde Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Elizabeth Mitchell, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Naveen Andrews, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Emilie De Ravin, Michelle Rodriguez gibi oyuncular rol aldı.

Sinemaya da devam eden Emerson, 2005’de Zorro Efsanesi’nde (The Legend of Zorro) 'Harrigan' ve 2006’da Jumping Off Bridges filminde 'Frank Nelson' rollerini canlandırdı.

İlk eşinden boşanan Emerson, ikinci karısı aktris Carrie Preston ile eylül 1998‘de evlendi.

2011 - 2016 yılları arasında Person of Interest adlı TV dizisinde Harold Finch karakterini canlandırırken, başrolde Jim Caviezel ile beraber oynadı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2011 - 2016 - Person Of Interest (Harold Finch) (TV Dizisi)
2010 - The 67th Annual Golden Globe A... (Kendisi) (TV Filmi)
2008 - The Bonnie Hunt Show (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Bölüm)
2005 - Zorro Efsanesi (Harrigan) (Sinema Filmi)
2004 - Testere (Zep Hindle) (Sinema Filmi)
2004 - Straight-jacket (Victor) (Sinema Filmi)
2004 - 2010 - Lost (Benjamin Linus) (TV Dizisi)
2002 - Laramie Projesi (Reverend) (Sinema Filmi)
1998 - Çapraz Hayatlar (Bosco) (Sinema Filmi)
1998 - Sahtekârlar (Burtomun Asistanı) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Michael Emerson için yapılan aramalar

Michael Emerson, Michael Emerson biyografi, Michael Emerson hayatı, Michael Emerson özgeçmişi, Michael Emerson hakkında, Michael Emerson doğum yeri, Michael Emerson fotoğraf, Michael Emerson video, Michael Emerson resim, Michael Emerson kimdir?, Michael Emerson kaç yaşında?, Michael Emerson nereli, Michael Emerson memleketi