FB TW PIN NWS
BioRank 658

Matthew Fox

Doğum tarihi : 14.Temmuz.1966
Matthew Fox kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Matthew Fox doğum yeri : Crowheart, Wyoming, Amerika

Matthew Fox Biyografisi

Matthew Fox, 1966 doğumlu Amerika'lı dizi ve sinema oyuncusu. Lost adlı ödüllü ve çok sevilen dizide ‘Dr. Jack Shephard’ karakterini canlandıran Fox, 2004’de Golden Globe Ödülü'ne aday gösterildi.
Matthew Fox, 14 temmuz 1966’da Loretta ve Francis Fox’un üç oğullarından ortancası olarak Crowheart, Wyoming’deki ailesine ait at çiftliğinde dünyaya geldi. Wyoming yakınlarındaki Pavillion’da Wind River Lisesi’nden mezun olmasının ardından Kolombiya Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ne kabul edildi ve önce Massachusetts’deki özel Deerfield Akademisi’nde 1 yıl hazırlık sınıfını okudu. Kolombiya Üniversitesi’ne devam ettiği süre boyunca Columbia Lions (Kolombiya Aslanları) futbol kulübünün bir üyesi olan Fox, takımın 42 maç süren yenilgi serisini kırdığı geceki maçta oynadı.

1988’de mezun olan Fox, Wall Street’de bir kariyer yapmak için gittiği bir iş görüşmesinde oraya ve bu mesleğe ait olmadığını anladı. Kız arkadaşının model ajanlığı yapan annesinin tavsiyesiyle modelliğe başlayan Fox, Atlantik Tiyatro Ekibi (Atlantic Theatre Company) ile birlikte oyunculuk yapmaya başladı ve ardından New York’taki Film ve Televizyon Okulu’na (School for Film and Television) devam etti.

25 yaşında ilk oyunculuk sınavını Wings dizisinin bir bölümünde veren Matthew Fox, aynı sene kısa süren dizi Freshman Dorm’da baş rollerden birini oynadı. Hala yeterince tanınmamışken çeşitli yardımcı roller için teklifler almaya devam etti ve 1993’de My Boyfriend’s Back ile ilk kez daha büyük bir yapımda yer buldu. 1994’de Party Five adlı dizide, anne ve babasını araba kazasında kaybetmiş beş kardeşten birini (Charlie Salinger) canlandıran Fox, bu dizideki rolüyle birçok magazinde yeraldı ve genç kızların hayranlığını kazandı. 1996’da People Magazine tarafından Dünyanın 50 En Güzel İnsanı arasında seçildi.

Fox, altı sezon sonra Party Five dizisinin sona ermesinden birkaç yıl sonra bu kez The Haunted adlı dizide oynamaya başladı fakat dizi diğeri kadar ilgi görmedi.

2004’de Lost adlı dizide Dr. Jack Shephard’ı canlandırmaya başlayan Matthew Fox, aslında dizideki yardımcı rollerden James ‘Sawyer’ Ford rolü için denemelere katılmıştı. Ancak yapımcılardan J.J. Abrams’ın onu Dr. Shephard rolü için beğenmesiyle Fox, dizide başrolü almış oldu. Söylendiğine göre gizli olan tüm pilot senaryoyu okumasına izin verilen aktör, aynı zamanda dizide en yüksek ödemeyi alan oyuncu oldu. Dizide Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Elizabeth Mitchell, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Naveen Andrews, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Emilie De Ravin, Michelle Rodriguez gibi oyuncular rol aldı.

2005’de Lost’daki rolüyle Golden Globe’a aday gösterilen Fox, 2005 Satellite Award ve 2006 Televizyon Oyuncuları Derneği Ödülü’nü (Screen Actors Guild Award) kazandı.

Matthew Fox, 1992 yılından beri Margherita Ronchi ile evli ve çiftin Kyle ile Byron isimli iki çocukları var. Philadelphia Eagles ve Toronto Blue Jays takımlarını tutan Fox, her pazar Lost dizisindeki arkadaşlarıyla evinde parti düzenliyor.

Filmleri ve Dizileri :
2015 - Kemik Balta (Brooder)(Sinema Filmi)
2015 - Extinction (Patrick)(Sinema Filmi)
2013 - Dünya Savaşı Z (Parajumper)(Sinema Filmi)
2012 - Alex Cross (Picasso)(Sinema Filmi)
2012 - İmparator (General Bonner Fellers)(Sinema Filmi)
2004-2010 – Lost (Dr. Jack Shephard) (Tv Dizisi)
2008 - Speed Racer (Racer X) (Video oyunu)
2008 - Hızlı yarışçı ((Racer X))(Sinema Filmi)
2008 - Vantage Point / Bakış açısı (Kent Taylor)(Sinema Filmi)
2007-2008 - Lost: Missing Pieces (Jack Shephard) (Tv Dizisi)
2006 - Connecting Flight (Kısa Film)
2006 - Zafer Bizimdir (Red Dawson)(Sinema Filmi)
2006 - Saturday Night Live (Brad) (Tv Dizisi)
2006 - Smokin' Aces (Bill Security Super)(Sinema Filmi)
2003 - A Token for Your Thoughts (Rock Star) (Kısa Film)
2002 - Haunted (Frank Taylor) (Tv Dizisi)
1994-2000 - Party of Five (Charlie Salinger) (Tv Dizisi)
1999 - Behind the Mask (James Jones) (TV Filmi)
1995 - MADtv (Charlie Salinger) (Tv Dizisi)
1993 - CBS Schoolbreak Special (Charlie Deevers) (Tv Dizisi)
1993 - My Boyfriend's Back (Buck Van Patten)(Sinema Filmi)
1992 - Freshman Dorm (Danny Foley) (Tv Dizisi)
1992 - Wings (Ty Warner) (Tv Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Matthew Fox filmleri

Tüm Matthew Fox filmleri

Matthew Fox için yapılan aramalar

Matthew Fox, Matthew Fox biyografi, Matthew Fox hayatı, Matthew Fox özgeçmişi, Matthew Fox hakkında, Matthew Fox doğum yeri, Matthew Fox fotoğraf, Matthew Fox video, Matthew Fox resim, Matthew Fox kimdir?, Matthew Fox kaç yaşında?, Matthew Fox nereli, Matthew Fox memleketi