FB TW PIN NWS
BioRank 3670

Derya Can Göçen

Doğum tarihi : 12.Ekim.1979
Derya Can Göçen kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Sporcu
Derya Can Göçen doğum yeri : Çanakkale

Derya Can Göçen Biyografisi

16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 yarışmasına katıldı.

Derya Can Göçen, 12 Ekim 1979 yılında Çanakkale'de doğmuştur. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı. Lise yıllarında Tekvando ile tanışan Derya Can, 2000 olimpiyatları kadrosuna seçilmeyi başardı. Üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (Besyo) Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek okulundan beden eğitimi öğretmeni olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı.

Derya Can Göçen, dünya serbest dalış rekortmeni ve milli sporcudur.

Derya Can Göçen, sualtı korkusunu yenmek için 15 yaşında tüplü dalışa başladı. Çanakkale Dalış okulunda Serbest Dalış takımında olan bir yakının ısrarı üzerine serbest dalış sporu yapmaya başladı. İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Derya Can Göçen 21 Eylül 2002 tarihinde, ilk serbest dalış deneyimini gerçekleştirmiş, başladığı günden bu güne kadar ise serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde ederek Milli Sporcu olmuş, ayrıca 40’ın üzerinde Türkiye rekoru kırarak başarıya ulaşmıştır. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyaya sahip olan bir isimdir. Serbest dalış spor dalında, Ülkemizde Milli takıma en çok seçilen ve Uluslararası alanda yapılan yarışmalarda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu unvanına sahiptir.

Deniz’in kendisi için, iki nefes arasındaki sonsuzluk demek olduğunu ifade eden Derya Can Göçen, tek nefes ile 111 metreye dalabilmekte, nefesini 6,5 dakika tutup, havuzda yatay olarak tam 204 mt. yüzebilme başarısını gösterebilmektedir.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.

Tayfun Göçen ile evli olan Derya Can Göçen’in 2013 doğumlu Poyraz Mustafa adında bir oğlu ve 2016 doğumlu Derin Helen adında bir kız çocuğu vardır.

Derya Can Göçen, 16 Şubat 2020 tarihinde Acun Ilıcalı’nın Tv8 kanalında başlayan Survivor 2020 yarışmasına katıldı.

Ünlüler grubunda yarışacak olan Derya Can Göçen’nın takımında Aycan Yanaç, Mert Öcal, Şaziye İvegin Üner, Uğur Pektaş, Sercan Yıldırım, Barış Murat Yağcı, Parviz Abdullayev, Elif Yıldırım Gören, Tuğba Melis Türk, Ersin Korkut olurken, Gönüllüler takımında ise Yasin Obuz, Cemal Can Canseven, Ceyhun Uzun, Evrim Keklik, Fatma Günaydın, Makbule Karabudak, Meryem Kasap, Nisa Bölükbaşı, Sadık Ardahan Uzkanbaş, Tayfun Erdoğan, Burak Yurdugör yarışacak.

Kaynak:Biyografi.info

Derya Can Göçen videoları

Tüm Derya Can Göçen videoları

Derya Can Göçen için yapılan aramalar

Derya Can Göçen, Derya Can Göçen biyografi, Derya Can Göçen hayatı, Derya Can Göçen özgeçmişi, Derya Can Göçen hakkında, Derya Can Göçen doğum yeri, Derya Can Göçen fotoğraf, Derya Can Göçen video, Derya Can Göçen resim, Derya Can Göçen kimdir?, Derya Can Göçen kaç yaşında?, Derya Can Göçen nereli, Derya Can Göçen memleketi