FB TW PIN NWS
BioRank 462

Ayta Sözeri

Doğum tarihi : 31.Mart.1976
Ayta Sözeri kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Ayta Sözeri doğum yeri : Nürnberg, Almanya

Ayta Sözeri Biyografisi

Bir transseksüel olan Ayta Sözeri, LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya travesti) aktivistidir.

Ayta Sözeri, 31 Mart 1976 tarihinde Nürnberg, Almanya’da ailesinin erkek çocuğu olarak doğmuştur. Daha sonra 1982 yılında 6 yaşında iken annesi babası ve bir kız kardeşi, iki ablası ile beraber İzmir'e yerleşmişler. Ege Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda Türk Müziği eğitimi aldı. Avni Anıl şefliğinde onun şarkılarını söyleme şansı elde etti.

Ortaokul bittiğinde liseden önce annesine Hislerini anlattı, götürüldüğü psikiyatristler ileride belki trans birey olacak teşhisi koydular. Ege Üniversitesi’nin işletme bölümünde okurken bir doğum günü partisinde çok güzel oynadığı fark edip zenne oldu. Bir gün çalıştığı bir yerde solist gelmeyince sahneye çıktı ve şarkıcılık serüvenine başladı. 20’li yaşlarında cinsiyet ameliyatı olarak kadın oldu.

2000 yılından beri İstanbul’da yaşayan Ayta Sözeri, sinema ve dizilerde oyunculuk yapmanın yanı sıra şarkıcılık da yapmaktadır. Türkiye’nin ilk trans oyuncusu, sıkı bir insan hakları aktivisti ve uzun zamandır sahnelerde gördüğümüz bir şarkıcıdır. Arasında Sezen Aksu'nun da bulunduğu sanatçılara konserlerinde vokal yaptı. Levent Kırca Tiyatrosu’nda oynadı.

İstanbul’da Boncuk Restoran’da şarkıcı olarak çalışıyorken, bir gün ‘Hayat Bağları’ dizisinin set yemeği orada yapılırken şarkıcılık performansını çok beğenen dizinin yönetmenlerinden Mustafa Şevki Doğan “Mutlaka seni bir yerde oynatacağım” dedi. Ve ilk rolü ‘Hayat Bağları’ dizisinde hapishane müdiresi oldu. Bunu ‘Arka Sokaklar’, ‘Dudaktan Kalbe’, ‘Kuzey Rüzgarı’, ‘Dadı’ ve ‘Kayıp Şehir’ gibi diziler takip etti.

Tümay Özokur ajansına bağlı olarak oyunculuk yapmaktadır.

Ayta Sözeri, sıkı bir insan hakları aktivisti ve LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya travesti) aktivistidir.

Ayta Sözeri, 2012 yılında yönetmenliğini Cevdet Mercan ve Nisan Akman’ın yaptığı yaptığı “Kayıp Şehir” adlı Tv. Dizisinde Uğur Polat, Gökçe Bahadır, Ahmet Mekin, İlker Kaleli, Cansu Tosun, Nazan Kesal, Nik Xhelilaj, Şebnem Hassanisoughi, Elifcan Ongurlar ile beraber oynadı.

2017 yılında senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı, yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı ve yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı “Aile Arasında” adlı sinema filminde Engin Günaydın, Demet Evgar, Gülse Birsel, Fatih Artman, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Derya Karadaş, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Erdal Cindoruk, Şevket Çoruh, Ünal Yeter, Devin Özgür Çınar, Su Kutlu ile beraber rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 - Meryem (Mahpus) (TV Dizisi)
2017 - Aile Arasında (Behiye ) (Sinema Filmi)
2016 - Koca Dünya (Hayat Kadını) (Sinema Filmi)
2015 - Tehlikeyle Flört (Sinema Filmi)
2014 - Ulan İstanbul (Umay) (TV Dizisi)
2014 - 2016 - Paramparça (2) (Nezaket) (TV Dizisi)
2014 - Hadi Ya (Sinema Filmi)
2013 - 2014 - Yalan Dünya (TV Dizisi)
2012 - Kayıp Şehir (Duygu) (TV Dizisi)
2012 - Acayip Hikayeler (Cansu) (TV Dizisi)
2011 - Papatyam 4. Sezon (Şebnem) (TV Dizisi)
2010 - Kukuriku - Kadın Krallığı (Beton) (Sinema Filmi)
2009 - Teslimiyet (Aygül) (Sinema Filmi)
2009 - Kahramanlar (Arzu) (TV Dizisi)
2009 - Güneşi Gördüm (Tuana) (Sinema Filmi)
2009 - 2010 - Akasya Durağı (Naciye) (TV Dizisi)
2008 - Dudaktan Kalbe 2. Sezon (Mahkum) (TV Dizisi)
2007 - Parmaklıklar Ardında (Mahkum) (TV Dizisi)
2007 - Kuzey Rüzgarı (Okşan) (TV Dizisi)
2006 - Arka Sokaklar 1. Sezon (Aydan) (TV Dizisi)
2000 - Dadı (Şarkıcı) (TV Dizisi)
2000 - Hayat Bağları (Hapisane Müdürü) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Ayta Sözeri için yapılan aramalar

Ayta Sözeri, Ayta Sözeri biyografi, Ayta Sözeri hayatı, Ayta Sözeri özgeçmişi, Ayta Sözeri hakkında, Ayta Sözeri doğum yeri, Ayta Sözeri fotoğraf, Ayta Sözeri video, Ayta Sözeri resim, Ayta Sözeri kimdir?, Ayta Sözeri kaç yaşında?, Ayta Sözeri nereli, Ayta Sözeri memleketi