FB TW PIN NWS
BioRank 1028

Ozan Açıktan

Doğum tarihi : ??.??.1978
Ozan Açıktan kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu :
Ozan Açıktan doğum yeri : Eskişehir

Ozan Açıktan Biyografisi

2017 yılında senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı ve yapımcısı Necati Akpınar olan “Aile Arasında” adlı filmin yönetmenliğini yaptı.

Ozan Açıktan, 1978 yılında Eskişehir'de doğmuştur. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden 2000 yılında tamamladı. Ardından 2002-2004 yılları arasında Polonya Ulusal Film Okulu Lodz'da fotoğraf yönetmenliği bölümünde okudu.

Ankara'da çalışırken kısa filmler yönetmeye ve çekmeye başladı. Kısa filmleri Avrupa'da pek çok film festivalinde gösterildi ve ödüller aldı.

2006 yılında İstanbul'a dönen Ozan Açıktan, Metro-Tursak Kısa Film Yarışması’ndan MONO adlı kısa filmiyle en iyi 2. kısa film ödülünü aldı ve 2006 yılında Almanya'nın Ludwigsburg kentindeki Baden Württemberg Film Academy'de senaryo yazımı ve dramaturji üzerine eğitim almaya hak kazandı. Aynı yıl Berlinale Yetenek kampüsüne gitti.

2006'da Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen Kristal Elma ödüllerinden "En iyi reklam yönetmeni" ödülünü aldı. 2008'de yine Kristal Elma'da "Ipragaz" reklam filmi ile "En iyi reklam yönetmeni" ödülünü aldı. 2008 Akbank Jazz filmi ile Epica Awards Recreation& Leisure kategorisinde "en iyi film" ödülünü aldı. Yine aynı film ile Cannes Lions 2008 ve New York International Advertising Awards'da finalist oldu.

Ozan, film ve TV dizilerinde asistan yönetmen olarak çalışmaya başlayan Ozan Açıktan, uluslararası alanda gösterilen ve ödüllendirilen kısa filmler çekmeye başladı. 2005 yılında çektiği “Marlis” adlı kısa film ile 2005 - 16. Ankara Film Festivalinde Kurmaca Dalında En İyi Film Ödülünü aldı. Makedonya'da Manaki Kardeşler Film Festivali'nde "En İyi Sinematografi" ödülünü aldı. Newyork, Hırvatistan, Litvanya, Polonya, İsrail, İtalya ve Fransa film festivallerinde ve birçok uluslararası film festivalinde gösterildi.

Ozan Açıktan, 2010 yılında senaryosunu Eser Yenenler ve Oğuzhan Koç’un yazdığı, yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı “Çok Filim Hareketler Bunlar” filminin yönetmenliğini yaparken oyuncular Yılmaz Erdoğan, Eser Yenenler, Metin Yıldız, Şahin Irmak, Büşra Pekin, Metin Keçeci, Aydan Taş, Şevket Süha Tezel, Gülsüm Alkan, Emre Canpolat, Hamdi Kahraman, Nazmi Kahraman, Ersin Korkut, Ayça Erturan, Oğuzhan Koç, Murat Eken, İbrahim Büyükak olmuştur.

İkinci uzun metraj filmini 2011 yılında çekerken yine yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı “Sen Kimsin?” filminde Tolga Çevik, Köksal Engür, Toprak Sergen, Pelin Körmükçü, Zeynep Özder, Erdem Sakalıbüyük, Çetin Altay rol almıştır.

2015 yılında Ozan Açıktan’ın senaryosunu yazıp yönettiği, yapımcılığını Necati Akpınar'ın yaptığı “Annemin Yarası” adlı sinema filminde Meryem Uzerli, Ozan Güven, Belçim Bilgin ve Okan Yalabık gibi oyuncular yer aldı.

Ozan Açıktan, Pemra Ataç Açıktan ile evlidir.

2017 yılında senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı ve yapımcısı yine Necati Akpınar olan “Aile Arasında” adlı filmin yönetmenliğini Ozan Açıktan yaparken oyuncular Engin Günaydın, Demet Evgar, Gülse Birsel, Fatih Artman, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Derya Karadaş, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Erdal Cindoruk, Şevket Çoruh, Ünal Yeter, Devin Özgür Çınar, Su Kutlu ile beraber rol aldı.

Ödülleri:
2005 - 16. Ankara Film Festivali - Kurmaca (Kısa Film) Birincilik Ödülü (Marlis)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2017 - Aile Arasında (Sinema Filmi)
2015 - Annemin Yarası (Sinema Filmi)
2014 - Silsile (Sinema Filmi)
2011 - Sen Kimsin? (Sinema Filmi)
2010 - Çok Filim Hareketler Bunlar (Sinema Filmi)
2004 - Marlis (Kısa Film)

Senaryo :
2015 - Annemin Yarası (Sinema Filmi)
2011 - Sen Kimsin? (Sinema Filmi)
2004 - Marlis (Kısa Film)

Oyuncu :
2010 - 18 (Kısa Film)

Yönetmen Ekibi :
2004 - Hırsız Var! (Yönetmen Yardımcısı) (Sinema Filmi)
2003 - Vizontele Tuuba (4. Yönetmen Yardımcısı) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ozan Açıktan videoları

Tüm Ozan Açıktan videoları

Ozan Açıktan filmleri

Tüm Ozan Açıktan filmleri

Ozan Açıktan için yapılan aramalar

Ozan Açıktan, Ozan Açıktan biyografi, Ozan Açıktan hayatı, Ozan Açıktan özgeçmişi, Ozan Açıktan hakkında, Ozan Açıktan doğum yeri, Ozan Açıktan fotoğraf, Ozan Açıktan video, Ozan Açıktan resim, Ozan Açıktan kimdir?, Ozan Açıktan kaç yaşında?, Ozan Açıktan nereli, Ozan Açıktan memleketi