FB TW PIN NWS

Darphane Hazine ve Maliye Bakanlığının onayı ile Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle 5 TL lik madeni para bastı.

2023-10-29
Darphane Hazine ve Maliye Bakanlığının onayı ile Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle 5 TL lik madeni para bastı.
Darphane, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın onayı ile Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle 5 TL'lik madeni para bastı.

Darphane, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in onayı ile Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle 5 TL'lik madeni para bastı. 100 milyon adet basılan 5 TL'ler 29 Ekim Pazar günü tedavüle girecek.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Bakanlığımızın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı için 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirmiştir." denildi.

5 TL'NİN ÖZELLİKLERİ

100. yıl temalı 5 TL tedavül hatıra paranın; iç göbeğinde "Türkiye Yüzyılı" logosu kullanıldı. Logonun üzerinde "5" ibaresi, alt kısmında ise "Türk Lirası" ibaresi bulunuyor. Dış halkada sekiz köşeli "Selçuklu Yıldızı" motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı. Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda "₺", sağında ise "TC" sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Altta ise basım yılı "2023" tarihi yer alıyor. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldı. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir.

Hatıra parası basılmaması tepkisine notla cevap

İktidarın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ve FETÖ ile anılan Türkçe Olimpiyatları’nın 10.yılına özel hatıra paraları bastırmasına rağmen cumhuriyetin 100. yılı için hatıra parası çıkarmaması eleştiriliyordu.

Açıklamada eleştirilere yönelik “Genel müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır” denildi.