FB TW PIN NWS
BioRank 988

Mehmet Şimşek

Doğum tarihi : 01.Ocak.1967
Mehmet Şimşek kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Politikacı, Bakan
Mehmet Şimşek doğum yeri : Gercüş, Batman

Mehmet Şimşek Biyografisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem, 24 Dönem Milletvekili ve maliye bakanıdır. 3 Haziran 2023 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman Gercüş ilçesinin Arıca köyünde 9 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye'dir. Annesi 5 yaşındayken öldü. İlkokulun büyük bölümünü köyünde okudu, Nazmi abisi öğretmendi onun öğretmen olduğu köyde okudu ilkokulun gerisini. Abisinin Batman'a tayini çıkınca orada devam etti okumaya. Ortaokul ve Liseyi de Gercüş'te bitirdi. Liseyi bitirdikten sonra okumak için Ankara'ya gitti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında Etibank Bursu ile İngiltere'ye lisan öğrenmek ve master yapmak üzere gitti. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. İngiltere’de okurken babası vefat etti. Sonra Ankara’da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı. 1993 yılında mecburi hizmet için geldiği Türkiye'de verilen görevde çalışırken, Hürriyet Gazetesi'ndeki iş ilanlarına baktı, ABD Büyükelçiliği ekonomist arıyormuş. Müracaat etti, işe alındı. Etibank'a olan burs borcunu da 5 yılda taksitlerle ödedi. ABD büyükelçiliğinde Türkiye ekonomisi üzerine bir takım analizler yapılan bir bölümde 4 yıl çalıştı. 1997'de Amerika'da oturma izni çıktı, New York'a gitti. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Birimi'nde görev yaptı. 1998 başında New York'tan İstanbul'a dönen Mehmet Şimşek Deutsche - Bender Menkul Değerler'de çalışmaya başlar ve 2 yıl kadar bu işte kalır. Bu arada 1998’de İstanbul’da tanıştığı, finansçı Amerikalı Annalise Granwald ile 20 Ocak 1999’da Türkiye’de evlendi.

Daha sonra 2000 yılı yazında başlayarak uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch'te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. 2005 yılı sonunda aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevine getirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’deki görevinden Mayıs 2007’de ayrıldı.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri'nde Ak Parti Gaziantep miletvekili seçildi, Haziran 2011 Seçimleri'nde de Ak Parti Batman milletvekili olarak meclise girdi. 60. hükümette 2007 yılından Nisan 2009'a kadar "Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı" görevini yürüttü, 1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Batman 1. sıra milletvekili olarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde yeniden Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Mehmet Şimşek Maliye Bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Ayrıca, 2007-2009 yılları arasında IMF ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Mehmet Şimşek, 1998’de İstanbul’da tanıştığı, 20 Ocak 1999’da Türkiye’de evlendiği, 10 yıllık eşi ABD uyruklu Annalise Granwald Şimşek’ten 23 Temmuz 2009 tarihinde boşandı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Mehmet Şimşek, 9 Ocak 2010 tarihinden beri Gaziantepli peyzaj mimarı Esra Kara ile evlendi. 27 Ocak 2014 tarihinde Azra Esma, Sare Nur adlarında ikiz çocukları oldu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin yanı sıra İngiltere vatandaşlığı da bulunmaktadır.

7 Haziran 2015 Seçimleri'nde Ak Parti Gaziantep miletvekili olarak meclise girdi. 1 Kasım 2015 tarihinde tekrar milletvekili seçildi. Maliye Bakanlığı görevini 24 Kasım 2015 tarihine kadar yaptı.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Mehmet Şimşek'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Başbakan Yardımcı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcı olarak görevine devam etti.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Hazine ve Maliye Bakanı görevi yapan Nureddin Nebati, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Mersin milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Şimşek hakkında haberler

Tüm Mehmet Şimşek haberleri

Mehmet Şimşek kitapları

Tüm Mehmet Şimşek kitapları

Mehmet Şimşek için yapılan aramalar

Mehmet Şimşek, Mehmet Şimşek biyografi, Mehmet Şimşek hayatı, Mehmet Şimşek özgeçmişi, Mehmet Şimşek hakkında, Mehmet Şimşek doğum yeri, Mehmet Şimşek fotoğraf, Mehmet Şimşek video, Mehmet Şimşek resim, Mehmet Şimşek kimdir?, Mehmet Şimşek kaç yaşında?, Mehmet Şimşek nereli, Mehmet Şimşek memleketi