FB TW PIN NWS
BioRank 1087

Yusuf Aslan

Doğum tarihi : ??.??.1947 Ölüm tarihi : 06.Mayıs.1972
Yusuf Aslan kaç yaşında öldü : 25
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Yusuf Aslan doğum yeri : Yozgat
Ölüm yeri : Ankara

Yusuf Aslan Biyografisi

Yusuf Aslan, 1947 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne girdi. ODTÜ Sosyalist Fikir Klübü ve Dev-Genç ile birlikte çalışmalarda yer aldı. Hüseyin İnan’nın önderlik ettiği hazırlık okulu boykotunda ve mühendislik fakültesi boykotlarında yer aldı.

68 kuşağının sembol eylemlerinden biri olan, dönemin Amerikan Büyükelçisi Robert Commer’in arabasının ODTÜ’de yakılması eylemi yüzünden CIA ajanı olduğu iddiası ile yargılandı.

Üyesi olduğu grup ve partilerden olan bir grup ile birlikte Filistin Kurtuluş Örgütü’nde İsrail’e karşı mücadele verdiği sırada helikopter ve uçak da dahil olmak üzere hertürlü motorlu taşıtı kullanmayı öğrendi.

Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş ile birlikte Nurhak’taki gerilla mücadelesine katılmaya gittiği sırada, Sivas’ın Sarıkışla ilçesinde yakalandı. Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılanmasının ardından idama mahkum oldu ve 6 Mayıs 1972 tarihinde Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş ile birlikte idam edildi.

Yusuf Aslan’ın hakkında verilen idam kararını öğrendikten sonra ailesine yazdığı mektup;

Bu mektubu aldığın zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım. Ne kadar sarsılacağını tahmin ediyorum. Bir buçuk seneden beri, benim yüzümden nasıl üzüntü içinde olduğunuz malum. Bu son olayı da metanetle karşılamanızı sadece dileyebiliyorum. Babacığım, bu olayda da annemin ve Yücel'in, senin tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok. Bunun için ne kadar metin olursan hem senin sağlığın için hem de onlar için o kadar iyi olur. Elbette ki yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğlun bir günde öldürülmesi, kolay göğüslenecek bir olay değildir. Fakat siz benim ne için, kimlere karşı mücadele verdiğimi biliyorsunuz. Ben bu açıdan rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum. Sizlerin de bu bakımdan rahat ve huzur içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum. Babacığım, annemi ve Yücel'in, senin desteklerine muhtaç olduklarını söylemiştim. Onları rahat ettirmek için bütün gücünü kullanacağından zaten eminim. Babacığım, burada şunu ilave edeyim ki Yücel'in hastalığından kendimi sorumlu hissediyorum. Yücel için her şeyinizi ortaya koyacağınız konusunda da kuşkum yok. Ablamlar için söyleyeceğim, fazla üzülmesinler, olayın sarsıntıları geçtikten sonra normal hayatlarını devam ettirsinler. Mehtap'a ne diyeyim. Benim için her zaman bol bol öpün. Babacığım, cezaevinde kalan arkadaşları ara sıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. Her birisi oğlun sayılır. Dışarıda bizler için uğraşan dostlarım ve dostlarını hiçbir zaman unutmayacağını biliyorum.

Mektubum burada biterken sizi, annemi, yücel'i, ablamı, aziz abiyi, hasretle kucaklarım babacığım. Sağlıcakla kalın.Kaynak:Biyografi.info

Yusuf Aslan kitapları

 • Fethiye'nin Işıkları Fethiye'nin Işıkları

  Yarın tarihi : 2011-11-02


  Yayınevi : CİNİUS YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (yerli)

 • İdam Görüşmeleri İdam Görüşmeleri

  Yarın tarihi : 2009-01-01


  Yayınevi : ALTER YAYINCILIK


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Araştırma-İnceleme

 • Aile Hayatı Aile Hayatı

  Yarın tarihi : 2006-12-14


  Yayınevi : RAĞBET YAYINLARI


  İslam » Kültür

Tüm Yusuf Aslan kitapları

Yusuf Aslan için yapılan aramalar

Yusuf Aslan, Yusuf Aslan biyografi, Yusuf Aslan hayatı, Yusuf Aslan özgeçmişi, Yusuf Aslan hakkında, Yusuf Aslan doğum yeri, Yusuf Aslan fotoğraf, Yusuf Aslan video, Yusuf Aslan resim, Yusuf Aslan kimdir?, Yusuf Aslan kaç yaşında?, Yusuf Aslan nereli, Yusuf Aslan memleketi