FB TW PIN NWS
BioRank 1316

Ahmet Yatman

Doğum tarihi : ??.??.1897 Ölüm tarihi : 13.Kasım.1973
Ahmet Yatman kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Ahmet Yatman doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Elazığ

Ahmet Yatman Biyografisi

Ahmet Yatman 20.yüzyılın en önemli kanun icracılarındandır.

Ahmet Yatman, 1897 yılında İstanbul’da doğmuştur. Amatör bir mûsikîşinas olan ve keman çalan Mehmet Bey ile Saide Hanım’ın oğludur. Çok küçükken babasının bir görevi sebebiyle geldikleri İzmir’e ailece göç etmişler. İzmir’de İlkokulu Yusuf Rıza İptida Mektebi’nde okurken bile kanun çalmaya çalışmıştır. Ahmet Yatman’ın babası da müzisyendi. İlk müzik derslerini babası, Hafız Mahmut Efendi ve asıl hanendelik yapan ve kanun da çalmış bulunan Ağyazar Efendi’den aldı. Kanun çalmaya on yaşında başlayan Ahmet Yatman, Ağyazar Efendi ile kanun çalışır ve Ama Ali, udi Serkis, Sotiri ve klarnet İbrahim’den faydalanır. Birkaç yıl sonra sahnelerde de çıkmaya başlamıştır.

Babasının yanında sahnelerde kanun çalmaya başlayan Ahmet Yatman, 1908 yılında İstanbul'a geldiklerinde babası meşhur udi Serkis Ergüzer Efendi ile birlikte rıhtımda çalarken, Ahmet Yatman da onların yanında çalmaya başlar. Yaşı ilerledikçe fasıl mûsikîsine başladı.

Bundan sonra özellikle İstanbul sahnelerinde aranan ve sevilen bir sanatkâr olan Ahmet Yatman, 1927 yılında saz sanatçısı olarak İstanbul Radyosu’na da girmiştir.

Ahmet Yatman, İstanbul Radyosu’na kadrolu iken radyo dışında bir konserde Hafız Burhan birlikte izinsiz çıktığı için radyo Müdürü Hayreddin Hayreden tarafından radyodaki görevi sonlandırılır. Ahmet Yatman daha sonra Hafız Burhan birlikte gazinolarda çalışmaya devam etmiştir.

Birçok sanatçıya da plâk çalışmalarında eşlik etmiş olan Ahmet Yatman, birçok öğrenci yetiştirmiştir. İsmail Şençalar, Nuri Şenneyli, Hilmi Rit, Bahattin Duyarlar, Cüneyt Kosal ve Coşkun Erdem bunlardan bazılarıdır.

Ahmet Yatman 20.yüzyılın en önemli kanun icracılarındandır. Yatman, çağdaşı olan Artaki Candan, Hasan Ferit Alnar, Vecihe Daryal gibi dönemin en önemli kanun icracılarıyla birlikte kendi üslup özellikleri bakımından tarihteki yerini almıştır. Özellikle ajiliteli icra şeklini benimseyen Yatman, icrasında uyguladığı birçok teknikle dönemin diğer kanun icracıları arasından kolaylıkla sıyrılmış ve farklılığını ortaya koymuştur. Yatman’ın icralarında kullanmış olduğu süsleme teknikleri ve kalıplaşmış nağme bütünlükleri halen birçok icracı tarafından kullanılmaktadır.

Ahmet Yatman Kurtuluş savaşı sırasında Ankara’ya gidip savaşa katıldı.

Ahmet Yatman, 60 yılı aşkın bir süre içinde Türkiye sahnelerinde çalışmıştır. Yunanistan, Mısır, Almanya, Amerika, Suriye gibi ülkelerde konserlere katılmıştır.

1929 yılında Yunanistan’da Safiye Ayla Targan, Yesari Asım Arsoy, Cevdet Çağla ve Hafız Burhan ile birlikte konserlere katıldı.

Ahmet Yatman, Sabiha Yatman'la evli idi ve iki erkek, iki kız çocuğu vardı.

Çocuklarının Amerika’da okuması sebebiyle birçok defalar Amerika seyahatleri gerçekleştiren Ahmet Yatman, burada da müzikal çalışmalar gerçekleştirdi. Bunlar arasında tanınmış cazcılardan "Seromc Ric" Lee Morgen (Trompet) ile birlikte gerçekleştirdiği caz plağı sayılabilir. Ahmet Yatman tarafından caz plağındaki kanun taksimi Amerikalılar tarafından büyük hayranlıkla karşılanır. 1962’de Amerika’ya giden Yatman üç buçuk yıl burada kaldı ve geri dönüşünde Perihan Altındağ Sözeri ile çalıştı..

Ahmet Yatman, turnede bulunduğu sırada 13 Kasım 1973 Tarihinde Elazığ’da 76 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Yatman videoları

Tüm Ahmet Yatman videoları

Ahmet Yatman için yapılan aramalar

Ahmet Yatman, Ahmet Yatman biyografi, Ahmet Yatman hayatı, Ahmet Yatman özgeçmişi, Ahmet Yatman hakkında, Ahmet Yatman doğum yeri, Ahmet Yatman fotoğraf, Ahmet Yatman video, Ahmet Yatman resim, Ahmet Yatman kimdir?, Ahmet Yatman kaç yaşında?, Ahmet Yatman nereli, Ahmet Yatman memleketi