FB TW PIN NWS
BioRank 163

Hüseyin İnan

Doğum tarihi : ??.??.1949 Ölüm tarihi : 06.Mayıs.1972
Hüseyin İnan kaç yaşında öldü : 23
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Hüseyin İnan doğum yeri : Bozüyük, Gurun, Sivas
Ölüm yeri : Ankara

Hüseyin İnan Biyografisi

Hüseyin İnan, 1949 yılında Sivas’ın Gurun ilçesi’nin Bozüyük köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta okul öğrenimini Sarız’da tamamladıktan sonra Kayseri’ye giderek lise eğitimini burada tamamladı.

1966 yılında gelindiğinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin İdari Bilimler Bölümü’ne giren İnan, bu okulda öğrenim gördüğü sıralarda Sosyalist Fikir Klübü ve Dev-Genç’e üye oldu. ODTÜ yurtlarında kaldığı sıralarda TIP’e de üye olarak çeşitli etkinliklerde yer aldı. Bu dönemde büyük şehirlerde emperyalizm karşıtı eylemlere katıldı. ABD 6. Filo’suna karşı gerçekleştirilen gösterilerde yer aldı. ODTÜ hazırlık boykotunun gerçekleştirilmesine önayak oldu.

1968 yılına gelindiğinde üyesi olduğu parti ve örgütler içinde gruplaşmalar oluşturan İnan, gerilla yöntemini kullanarak emperyalizm karşıtı fikirlerini uygulama yöntemi geliştirmeye çalıştı. Aynı yıl okuldan uzaklaştırıldı ancak, yurtlarda kalmaya devam etti. 1969 yılında, üyesi olduğu grup ve partiler içinde yer almış olan bir grup ile beraber, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün aktivitelerinde önemli bir pay sahibi olan El-Fetih grubunun kamplarında yer aldı. Bu örgüt ile beraber İsrail’e karşı mücadele verdi. 1970 yılında Türkiye dönen İnan, Diyarbakır’da yakalandı ve mahkemeye sevk edildi. Yargılama sürecinin sonunda, 1970 yılında serbest bırakıldı.

Tahliyesinin ardından Ankara’ya dönen İnan, temellerini atmış olduğu gerilla mücadelesi fikrini paylaştığı arkadaşlarıyla THKO’yu kurdu. İçlerinde Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil ve Cihan Alptekin’in de yer aldığı THKO’nun lideri haline geldi. Bu örgütün gerçekleştirdiği bütün eylemlerde aktif rol aldı. THKO örgütü ve Hüseyin İnan, 29 Aralık 1970 tarihinde, Dev-Genç üyesi İlker Mahsunoğlu’nun öldürülmesinin ardından gerçekleştirilen Kavaklıdere Polis Karakolu’nun kurşunlanması, 1 Ocak 1971 tarihindeki Türkiye İş Bankası Soygunu ve Amerikan askeri tesislerinden bir Amerikan askerinin kaçırılması eylemlerini gerçekleştirdi.

24 Mart 1971 tarihinde, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yakalanan Hüseyin İnan, Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından suçlu bulunarak, 9 Kasım 1971’de idama mahkum oldu. İdamın önlenmesi için örgüt ve kamuoyu tarafından yapılan çabaların sonuçsuz kalmasının ardından, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.

Hüseyin İnan’ın idam edilmeden önceki son mektubu;

Babama, anneme, kardeşlerime ve yakın akrabalarıma, söyleyecek fazla söz bulamıyorum. Bir insanın sonunda karşılaşacağı tabii sonuç, bildiğiniz sebeplerden dolayı erken karşıma çıktı. üzüntü ve acınızı tahmin ediyorum. İleride durumumu çok daha iyi anlayacağınız inancındayım. metin olunuz. Üzüntü ve acılarınızı unutmaya çalışınız. bütün varlığımla hepinize kucak dolusu selamlar sevgiler! Yazılacak çok şey var, fakat hem mümkün değil, hem de sırası değil.. candan selamlar.


Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin İnan kitapları

 • Türkiye Devriminin Yolu Türkiye Devriminin Yolu

  Yarın tarihi : 1976-01-01


  Yayınevi : ULUSAL KÜLTÜR YAYINLARI


  Siyaset » Araştırma-İnceleme

 • İdam Görüşmeleri İdam Görüşmeleri

  Yarın tarihi : 2009-01-01


  Yayınevi : ALTER YAYINCILIK


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Araştırma-İnceleme

Tüm Hüseyin İnan kitapları

Hüseyin İnan için yapılan aramalar

Hüseyin İnan, Hüseyin İnan biyografi, Hüseyin İnan hayatı, Hüseyin İnan özgeçmişi, Hüseyin İnan hakkında, Hüseyin İnan doğum yeri, Hüseyin İnan fotoğraf, Hüseyin İnan video, Hüseyin İnan resim, Hüseyin İnan kimdir?, Hüseyin İnan kaç yaşında?, Hüseyin İnan nereli, Hüseyin İnan memleketi