FB TW PIN NWS
BioRank 3937

Barlas Erinç

Doğum tarihi : ??.??.1968
Barlas Erinç kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Barlas Erinç doğum yeri : Ankara

Barlas Erinç Biyografisi

Barlas Erinç, 1968 yılında Ankara'da doğmuştur. Tam adı Barlas Eşber Erinç'dir. Alper Erinç (1966) adında abisi vardır. Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde okudu. Bu sırada 2 yılını İngiltere'de geçirdi, rock müziğini yerinde inceledi. Müzik dünyasında sadece Barlas ismini kullandı.
15-16 yaşlarındayken sahneyle tanışan Barlas Erinç, müziğe 1980'li yılların başında Ankara'da çalan  punk rock grubu Hardline ve AXE isimli Heavy Metal grubuyla başladı. Axe cover şarkı çalmıyordu. Hem Ankara hem de İstanbul'da konserler veren grupta şarkı söyleyen Barlas Erinç, bir yandan grubun şarkı yazarlığını da yürütüyordu.

Barlas Erinç, izleyen yıllarda kendisi de aranjör olacak kardeşi Alper Erinç  ile birlikte Physical Scandal grubundan sonra müzik hayatına bireysel olarak devam etti. TV dizilerine müzik yazan, besteleriyle uzun yıllar yerli pop müzik piyasasını besleyen Barlas, yapıtlarını kendi de albümlerde, EP’lerde, teklilerde değerlendirdi

Erken yıllarda İngilizce sözler yazan Barlas Erinç, daha sonra heavy metal geçmişi ve pop rock eğilimiyle batılı tarzda yaptığı bestelere Türkçe sözler yazmaya başlamıştır. O zamanlar İngilizce cover şarkılar çalan ve sonradan çoğu Türk pop rock müzisyeni olan pek çok müzisyene de şarkı yazmaya başlamıştır. Barlas Erinç kendi albümlerinin yanı sıra başka sanatçılara verdiği şarkılarıyla da tanınmaktadır.

Barlas Erinç, kendi albümlerinin yanı sıra başka sanatçılar için beste ve söz yazarlığı yapmaya ise 90'lı yılların ortalarında  Umay Umay'ın ilk albümüyle başladı. Bu albümdeki şarkıların tamamının söz ve müzikleri Barlas Erinç'e aittir.

Barlas Erinç'in "Hareket Vakti" adlı şarkısı Emre Aydın'ın "Afili Yalnızlık" albümünde yayınlandı.

"Aşk Her Şeyi Affeder mi?", "Ne Ekmek Ne de Su", "Hareket Vakti", "Beni Yakan Aşkın Kurşun mu" gibi 30'dan fazla "hit" olmuş besteye, 100'ün üzerinde Türkçe ve İngilizce sözlü pop, rock, alternatif gibi farklı türlerde üretilmiş esere imzasını atmıştır.

Barlas Erinç'in bugüne dek yazdığı yaklaşık 300'den fazla şarkının 30 kadarı hit olmuştur. Özlem Tekin'in büyük çıkış yaptığı ilk single'ı "Aşk her şeyi affeder mi?" bu hitlerden biridir. Bu şarkı Hepsi gurubunun cover albümü, "Şaka"da da yer almaktadır. Barlas imzalı, kitlelere ulaşan şarkılar arasında Özlem Tekin'in söylediği "Aşka Dair", "Bahar", "Biri var", Teoman'ın söylediği Roxy Müzik Günleri'nde en iyi beste ödülünü alan "Ne Ekmek Ne de Su", "Dursun Dünya" gibi şarkıları sayılabilir.

Barlas Erinç'in şarkı verdiği sanatçılar arasında Özlem Tekin ve Teoman'ın yanı sıra Murat GöğebakanBarış AkarsuSarp SaninAslı Gökyokuş gibi pek çok rock şarkıcısı vardır. Barlas sadece pop rock tarzında değil, Candan Erçetin'in "Melek" albümündeki "Ağlıyor musun?", Ayşegül Aldinç'in "Ben kimselere yar olmam", Yeşim Salkım'ın "Kara Yazılım" ve daha pek çok farklı tarzlardaki sanatçılara da beste vermiştir.

Yonca Evcimik'in 2001 yılındaki "Herkes Baksın Dalgasına" albümünde iki tane bestesi vardır. Ayrıca Yonca Evcimik'in 2012 çıkışlı "Yallah Sevgilim" adlı teklisinin sözlerini yazmıştır.

Gülhan'ın "Gülhan" ve "Aynıyız Seninle" ile Dilek Budak'ın "Dilek Budak" albümleri gibi sanatçıların da albümlerinin prodüksiyonun gerçekleştiren Barlas ayrıca  Galatasaray  marşlarından "Kalbimizde Şampiyon"un da bestecisidir.

Ödülleri:
2008 - 'Hareket Vakti' ve 'Bahar' şarkıları Blue Jean Dergisi'nin Tüm zamanların en iyi 50 Türkçe rock şarkı listesine girdi.

Albümleri:
1996 - Bara Gidelim
1999 - Küt Küt / Kelebek
2002 - Dünya Bi Acayip
2008 - Daha Derin
2012 - Sende Kalan
2013 - Öyle Yaşıyorum İşte
2020 - Tık Tık
2021 - Bu Ne Dünya Kardeşim

EP:
2016 - Kelebek/Küt Küt
2018 - Hani Nerde Aşk

Tekli :
2013 - Her Akşam Votka Rakı
2018 - Kanasın
2018 - Kanasın (Remixes) Abdullah Özdoğan eşliğinde -
2018 - Ayrılık Trenleri
2019 - Bozdur Yeminleri
2022 - Siyahın Matemi


Kaynak:Biyografi.info

Barlas Erinç için yapılan aramalar

Barlas Erinç, Barlas Erinç biyografi, Barlas Erinç hayatı, Barlas Erinç özgeçmişi, Barlas Erinç hakkında, Barlas Erinç doğum yeri, Barlas Erinç fotoğraf, Barlas Erinç video, Barlas Erinç resim, Barlas Erinç kimdir?, Barlas Erinç kaç yaşında?, Barlas Erinç nereli, Barlas Erinç memleketi