FB TW PIN NWS
BioRank 3881

Agamemnon

Doğum tarihi : -
Agamemnon kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Agamemnon doğum yeri :

Agamemnon Biyografisi

Yunan mitolojisinin güçlü figürlerinden biri olan Agamemnon, Miken Kralıdır.

Agamemnon, Yunan mitolojisinin güçlü figürlerinden biri olan Agamemnon, Miken Kralıdır. Aynı zamanda, Sparta Kralı Menelaosun da büyük kardeşidir. Tarih ve mitoloji sahnesindeki popülaritesini ise, Truva (Troy) savaşı için dönemin en büyük ordusunu Ege Denizinin karşısına geçirmesine borçludur.

Agamemnon, annesi Girit kralı Katreus'un kızı Aerope, babası Miken Kralı Atreus'dur. Agamemnon, Klytemnestra ile evliydi. Bu evlilikten Orestes adında bir erkek çocuk ile Elektra, İphigeneia ve Khrysothemis adında üç kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Agamemnon’un kardeşi Menelaus kayınpederi Tyndareus’un ölümünden sonra Sparta kralı olmuştur. Bir süre sonra Troya kralının ortanca oğlu Paris Sparta’ya giderek Menelaus’u ziyaret etmiştir. Daha önceden Paris’e dünyanın en güzel kadını Helen’in kendisine âşık olacağı sözünü veren Afrodit’in de yardımıyla Paris, Helen’i beraberinde Troya’ya kaçırmıştır. Menelaus’un evlilik töreni sırasında Yunan kent devlet krallarının tümü gerektiğinde Menelaus’a yardım etmeye söz verdiği için, Agamemnon’un araya girip krallara sözlerini hatırlatmasıyla güzel Helen’i Yunanistan’a geri getirebilmek için hep birlikte Troya’ya savaş ilan etmişlerdir.

Tanrı ve tanrıça figürlerinin yoğun olarak geçtiği efsanelerde, bu kutsallarla yakın ilişki içinde olduğu da görülebilmektedir. Bu efsanelerden biri de, Agamemnon'un kardeşi Sparta Kralı Menelaos'un karısı Helen Truvalılar tarafından kaçırılınca, Yunan birliklerini bir araya toplayarak Truva'ya saldırma kararı alır. Yunan orduları Truva'ya gitmek için toplandığında, gemilerin hareketi için gerekli olan rüzgarın zerresinin olmaması sebebiyle, Agamemnon'un Artemis'e olan kurban kesme olayı ile ilgilidir. Öyle ki, Artemis'in rüzgarları serbest bırakması adına, kızı Iphigenia'yı kurban vermeye kalkışmıştır. Kızını tam kesileceği sırada Artemis, bir tane dişi geyik göndermiş ve kızın yerine bu geyiğin kesilmesini sağlamıştır. Hayatta kalan kız, Artemis tapınağı'na rahibelik yapmıştır. Sonuç olarak ise, Yunan ordularının Truva'ya gitmesini sağlayacak olan rüzgarlar esmeye başlamıştır. Agamemnon'un güçlü kişiliği, Yunan Mitolojisi içinde yer alan hikayelerin bir kısmında, Onun, tanrılar tanrısı Zeus'tan da üstün tutulabilmesine sebebiyet vermiştir. Kimi anlatılanlara göre olağanüstü bir kahraman, kimi değerlendirmelerde ise ahlak yoksunu bir zorbadır. Ancak, nasıl anılırsa anılsın, Yunan Mitolojisinin öne çıkan ve eşsiz figürlerinden birisidir.

Agamemnon, siyasi anlamda da önemli ve kritik bir komutandır. Yunanistan genelindeki, neredeyse tüm şehir devletleri, Agamemnon'un komutası altındadır. Eğer Agamemnon bir ülkeye savaş açmak isterse, emri altındaki tüm şehir orduları, savaşa katılmak zorundadır. Bölgelerin krallarının gerçekleştirdiği konsey ya da toplantılarda, yine son söz söyleyici ve karar verici, Agamemnon'dur. Bu durumlardan dolayı da, aynı tanrılar tanrısı sıfatı ile anılan Zeus gibi, “krallar kralı” sıfatı, kendisine uygun görülmüştür.

Agamemnon’un, gücünü tanrıdan aldığı, tıpkı kut anlayışı gibi, bu tanrısal gücü kudretle kullandığı anlatılmaktadır. Hatta, kimi anlatılarda, tanrısal güçleri tanrılardan bile daha iyi kullandığı söylenmektedir. Ancak, her ne kadar ulvi ve dokunulamaz gibi lanse edilmişse de, Yunanistan'ın herhangi bir yerinde, herhangi bir insan tarafından eleştirilebilir ve tartışılabilir olmuştur. Üzerindeki tüm kral erdemlerini ve buna paralel olarak bütün zayıflıklarını rahatça belli eden bir karaktere de sahip halde yaşamıştır.

Yunan Mitolojisi ile ilgili en önemli eserlerden biri olan Homeros’un, İlyadasında neredeyse bütün konu, Agamemnon ve soyu ile alakalıdır. Truva Savaşı da, bu yapıtta anlatılan bir başka olaydır.

Agamemnon’un ölümü ise, ne trajiktir, ne de komedi… Kesilen geyik kurbanın ardından, Artemis'in de rüzgarları serbest bırakması ile, Agamemnon tüm ordusunu suyun karşısına geçirmiştir. Uzun süren ve tarihte büyük bir iz bırakan Truva Savaşını kazandıktan sonra, çok güzel bir kız olan Kasandrayı da yanına alarak yurduna dönen Agamemnon, bir bakıma sonunu hazırlamıştır. Agamemnon'un karısı Klytaimnestra, zaten kızları Iphigenia’nın kurban edilmesi düşüncesi zamanlarından bu yana Agamemnon'a öfkeliyken, üstüne bir de Kasandırayı getiren kocasından nefret eder olmuştur.

Takip eden süreçte ise, Klytaimnestra ve sevgilisi Aigisthos, bir şölen sırasında banyo yaparken baltayla Agamemnonu öldürmüşlerdir. Agamemnon’un oğlu Orestes ise, daha sonradan annesi ve annesinin sevgilisini öldürerek, babasının intikamını almıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Agamemnon için yapılan aramalar

Agamemnon, Agamemnon biyografi, Agamemnon hayatı, Agamemnon özgeçmişi, Agamemnon hakkında, Agamemnon doğum yeri, Agamemnon fotoğraf, Agamemnon video, Agamemnon resim, Agamemnon kimdir?, Agamemnon kaç yaşında?, Agamemnon nereli, Agamemnon memleketi