FB TW PIN NWS
BioRank 253

Nadir Güllü

Doğum tarihi : ??.??.1954
Nadir Güllü kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Nadir Güllü doğum yeri : İstanbul

Nadir Güllü Biyografisi

Nadir Güllü, Baklava denilince duayen isimlerden olan Güllüoğlu firmasının sahiplerindendir.

Nadir Güllü, 1954 yılında İstanbul'da doğmuştur. Tam adı Muharrem Nadir Güllü'dür. Aslen Gazianteplidir. Babası Mustafa Güllü'dür. 6 kardeş olan Nadir Güllü'nün kendi gibi baklavacılık yapan Nejat Güllü, Faruk Güllü, Ömer Güllü adlarında kardeşleri vardır. Ve bir kız kardeşi ile bir onkolog olan İbrahim Güllü adında kardeşi vardır.

Nadir Güllü, Karaköy Güllüoğlu Baklavalarının ustası ve sahibidir. Nadir Güllü, 1996 yılında İstanbul Mumhane Caddesi’ndeki baklava fabrikasını kurdu. Hem Yönetim Kurulu Başkanlığı hem de baklava ustalığı yapan Nadir Güllü; kardeşi Ömer Güllü, çocukları Ebru Güllü Abanoz, Tuğba Güllü Sürmeli ve Murat Güllü ile birlikte aile mesleğini sürdürüyor.

1990 yılında şirketleşerek “Güllüoğlu Gıda San. ve Tic. A.Ş.” ticarî unvanını alan ve “Karaköy Güllüoğlu” olarak bilinen firma, “Güllüoğlu” adını taşıyan diğer firmalardan tamamen ayrıdır. Karaköy Güllüoğlu; logosundaki Galata Kulesi, Nadir Güllü logosu ve lezzetiyle diğerlerinden rahatlıkla ayırt edilebilir.

Ailede 1871 yılında baklavacılığa ilk başlayan kişinin, Gaziantep’te “Güllü Çelebi” diye anılan Hacı Mehmed Güllü olduğu biliniyor. Gaziantep’te tatlıcılık mesleğine giren Güllü Çelebi, meslekte ilerleyebilmek için tatlıcılıkta en ileri bölgeler olan Halep ve Şam’a gitti ve altı ay kalıp baklavacılığın inceliklerini öğrendi.

Güllü Çelebi, Gaziantep’e dönünce de bir baklava tezgâhı kurdu. Güllü Çelebi’nin vefatından sonra oğlu Hacı Mahmud Güllü, baba mesleğini sürdürdü ve oklava ile tek tek açılan ince yufkadan baklava yapımını başlattı. Hacı Mahmud Güllü’nün dört oğlu da baklavacı olarak yetişince, Güllü Ailesi’nde baklavacılık bir gelenek halini aldı.

1930’larda tahta kutular içinde civar illere gönderilen kuru baklavalar, Güllü Ailesi’nin ününü Gaziantep dışına taşıdı. Baklavaların rağbet görmesinden cesaret alan Hacı Mahmud Güllü’nün torunu Mustafa Güllü, baklavacılığı İstanbul’a taşımaya karar verdi. 1949 yılında Karaköy’de açılan İstanbul’un ilk baklava dükkânı, aynı zamanda Gaziantep dışındaki ilk fırınlı baklava dükkânıdır. O günden bugüne baklavanın İstanbul’daki ilk adresi olarak Karaköy Güllüoğlu gösterilir.

Sonraki yıllarda baklavacılık, İstanbul’da yaygınlaştı; birçok baklava dükkanı açıldı. Bunların bir kısmı Güllü Ailesi’nin başka bireylerine ait, bir kısmı da Mustafa Güllü’nün yanında yetişmiş ustalarına ve oğullarına aittir.

1949 yılında küçücük bir dükkânda faaliyete başlayan Karaköy Güllüoğlu, şimdi dünyanın ilk baklava fabrikasına sahip, yine Karaköy’de Mumhane Caddesi No: 171 adresindeki fabrikada, günde yaklaşık 2,5 ton baklava üretiliyor.

Nadir Güllü'nün başında olduğu Karaköy Güllüoğlu’nun katlı otopark altında ve fabrikanın zemin katındaki iki mağazasından başka satış yeri yok.

Baklavacılık mesleğine yön veren ve birçok baklava ustası yetiştiren büyük usta Hacı Mustafa Güllü, 21 Şubat 2012 tarihinde vefat etti. Rahmetli Hacı Mustafa Güllü’nün beş oğlundan dördü, halen baba mesleğini sürdürüyor. En büyük oğlu Nejat Güllü, 1983’de, diğer oğlu Faruk Güllü ise, 1993’de müesseseden ayrılıp kendi başlarına mesleği devam ettirme kararı aldılar. Nadir Güllü ve Ömer Güllü kardeşler ise, Karaköy’deki müessesede babalarının yanında kaldılar.

Nadir Güllü, çocukluğundan beri fabrika çapında bir imalathane hayal etmişti. İşin başına geçince bu hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvadı ve 1996 yılında Mumhane Caddesi’ndeki baklava fabrikasını kurdu. Hem Yönetim Kurulu Başkanlığı hem de baklava ustalığı yapan Nadir Güllü; kardeşi Ömer Güllü, çocukları Ebru Güllü Abanoz, Tuğba Güllü Sürmeli ve Murat Güllü ile birlikte aile mesleğini sürdürüyor.

1990 yılında şirketleşerek “Güllüoğlu Gıda San. ve Tic. A.Ş.” ticarî unvanını alan ve “Karaköy Güllüoğlu” olarak bilinen firma, “Güllüoğlu” adını taşıyan diğer firmalardan tamamen ayrıdır. Karaköy Güllüoğlu; logosundaki Galata Kulesi, Nadir Güllü logosu ve lezzetiyle diğerlerinden rahatlıkla ayırt edilebilir.

Nadir Güllü evlidir ve Ebru Güllü Abanoz, Tuğba Güllü Sürmeli ve Murat Güllü adlarında çocukları vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Nadir Güllü için yapılan aramalar

Nadir Güllü, Nadir Güllü biyografi, Nadir Güllü hayatı, Nadir Güllü özgeçmişi, Nadir Güllü hakkında, Nadir Güllü doğum yeri, Nadir Güllü fotoğraf, Nadir Güllü video, Nadir Güllü resim, Nadir Güllü kimdir?, Nadir Güllü kaç yaşında?, Nadir Güllü nereli, Nadir Güllü memleketi