FB TW PIN NWS
BioRank 3346

Will Smith

Doğum tarihi : 25.Eylül.1968
Will Smith kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Will Smith doğum yeri : Philadelphia, Pennsylvania, Amerika

Will Smith Biyografisi

Afrika asıllı Amerikalı sinema oyuncusu, şarkıcı. Gerçek adı Willard Christopher "Will" Smith, Jr.'dır. DJ Jazzy Jeff'le başladığı müzik kariyerini daha sonra solo çalışmalarıyla devam ettiren Will Smith, 3 kez müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Grammy'lerin de sahibi oldu. Büyük bütçeli ve bol efektli blockbuster yapımlarda ağırlıklı olarak aksiyon türünde izleyiciyle buluşan Smith,bir drama oyuncusu olarak da oldukça başarılı olabileceğini Ali ve Pursuit Of Happiness filmlerinde gösterdi. Oyuncu 2 defa Oscar'a aday oldu ve Golden Globe'da en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Tüm dünyanın en sevdiği aktörlerden biri olan Smith'in önemli filmleri arasında Ali, Men In Black, I, Robot, Hitch, Independence Day, Pursuit of Happiness ve Legend bulunmaktadır.
25 Eylül 1968'de dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak Philadelphia, Pennsylvania, Amerika'da dünyaya geldi. Annesi Caroline Smith bir okulun yönetim kurulunda görevliydi;babası Willard C Smith Sr. ise buzdolabı üreten bir firmanın sahibiydi. Smith, Afrika asıllı Amerikalı bir aileden geliyordu. Sıkı baptist geleneklerine göre yetiştirilen aktörün anne babası, o henüz 13 yaşındayken boşandılar. Batı Philadelphia'da Wynnefield olarak anılan orta sınıf bir yerleşim biriminde büyüdü. Overbrook High School'a devam eden başarılı bir öğrenciydi. Will Smith küçük yaşlarda bir yıldız gibi davrandığı ve popüler olduğu için Prince lakabı yakıştırıldı. Zira kısa bir süre sonra bu lakap Fresh Prince'e dönüşecek ve Smith uzun seneler bu şekilde anılacaktı.

Ergenlik yıllarında rap müzikle ilgilenmeye başlayan oyuncu, gittiği partilerden birinde Jeffrey ‘DJ Jazzy Jeff’ Townes ile tanıştı ve ikili ilk gruplarını kurarak müziğe adım attılar. Gruplarının adı kendi lakaplarından oluşan “DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince”di. İlk albümlerinden çıkan "Parents Just Don't Understand" ve "Summertime" isimli single'lar büyük başarı kazandı ve ikili rap kategorisinde o yıl (1988) ilk defa verilecek olan Grammy ödülünün sahibi olarak yeteneklerini tescillediler. Bu harika başlangıç bir yana Smith o dönem Amerika'nın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Massachusetts Institute of Technology (MIT)'dan burs kazanmıştı. Ancak bu konuya hiç ilgi duymayan oyuncu, müzik alannda kariyer yapmak istediği için bursu geri çevirdi.

1990 yılında The Fresh Prince of Bel-Air isimli sit com programını hazırlaması için NBC televizyonundan teklif alan oyuncunun yıldızı parlamaya devam ediyordu. Artık o tüm Amerika'nın tanıyıp sevdiği bir isimdi ve bu yapımcıların da gözünden kaçmıyordu. Zira fazlasıyla sempatik bulunduğu için Hollywood'dan ard arda teklifler almaya başlamıştı. Tarih 1993'ü gösterdiğinde ilk filmi “Six Degrees Of Separation” ile kamera karşısındaydı. Ardından 1995 tarihli Bad Boys geldi. Smith'in blockbuster'larla arası oldukça iyi olacağa benziyordu ki 1996 yılında sona eren “The Fresh Prince Of Bel-Air” den sonra “Independence Day” ve “Men In Black” filmlerinde rol alması bunu doğruluyordu. Büyük bütçeli, bol efektli, gişe başarısı yüksek yapımlar sayesinde oyuncu, sinema kariyerinde de emin adımlarla ilerliyordu.

Ancak Smith'in ilk göz ağrısı müzikti ve bir yandan bu konuda da birşeyler yapmak istiyordu. Bu yüzden 1997 yılında ilk stüdyo albümü “Big Willie Style” müzik marketlerdeki yerini aldı. Oyuncu, müzik alanındaki yeteneklerini ilk solo albümünde fazlasıyla gözler önüne seriyordu. Zira Amerika listelerinde 8 numaraya kadar yükselen albüm, “Gettin’Jiggy Wit It”, “Men In Black”, “Just Two Of Us” ve “Miami” isimli single'larla o yılın en çok sevilen çalışmalarından biri olmuştu. Will Smith, “Gettin’ Jiggy Wit It” ile üçüncü kez “En İyi Rap Performansı” dalında verilen Grammy ödülünün sahibi oldu.

1999'da Wild Wild West vizyona girdi ve Smith bu filmde, Kevin Kline ve Salma Hayek'le başrolleri paylaşıyordu. Ticari başarısı yüksek olan film için yaptığı aynı adı taşıyan single Wild Wild West yeni albümü “Willennium”da yer aldı ve çalışma Amerika listelerinde 5 numara oldu.

2000 yapımı “Men In Black Alien Attack”in ardından, 2001 senesinde efsanevi boksör Muhammed Alinin otobiyografik filminde ünlü sporcuyu canlandıran Smith, bu performansıyla Golden Globe törenlerinde iyi erkek oyuncu ödülünü kucakladı. Bu ödül Will Smith'in oyuncluğunda gelebileceği noktanın anlaşılması üzerine önemli bir fikir veriyordu ve Smith ilk Oscar adaylığını da bu karakterle aldı. 2002'de “Born To Reign” adlı 3. albümünü yayınlayan oyuncu-müzisyen, bu albümüyle de Amerika listelerinde 12 numaraya yerleşti. Aynı yıl devam niteliğinde olan “Men In Black II” filminde rol aldı ve “Greatest Hits” adlı derleme albümünü yayınladı.

2004'te I, Robot filmiyle izleyiciyle buluşan oyuncu Interscope Records ile anlaştı ve “Lost & Found” albümünü yayınladı. Albüm, 600,000’lik bir satış yakalayarak Smith'e altın plak kazandırdı. Mary J. Blige ile “Tell Me Why”, Snoop Dogg ile de “Pump Ya Brakes” isimli şarkılarda birlikte çalışan oyuncu, ilk single “Switch” ile hayranlarını yine mutlu etmeyi başardı. Smith aynı yıl romantik komedi türünde hatrı sayılır bir başarı elde ettiği Hitch isimli filmle kamera önüne geçti.

Will Smith 2006'da vizyona giren Pursuit Of Happiness adlı filmde oğluyla birlikte başrolleri paylaştı bu kez. Filmografisinde oldukça önemli bir yerde olan yapım Smith'e en iyi erkek oyuncu dalında oscar adaylığı kazandırdı. Zira oyuncu drama türünde Ali'den sonra ilk kez izleyiciyle buluşmuş ve oldukça başarılı bir performans sergilemişti.

9 Mayıs 1992 tarihinde evlendiği ilk eşi Sheree Smith'ten bir çocuğu bulunan Smith 10 Aralık 1995'te boşandı. 31 Aralık 1997 tarihinde Jada Pinkett Smith'le evlenen oyuncunun bu evlilikten de 2 çocuğu dünyaya geldi.

27 Mart 2022 tarihinde Hollywood, Kaliforniya, Los Angeles'de Dolby Theatre'da yapılan 94'ncü Oscar Ödül Töreni gerçekleştirildi. Törende ödüller de sahiplerini buldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne King Richard filmiyle Will Smith layık görüldü.

Ödülleri :
2022 - 94'ncü Oscar Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2012 - İyi Olan Kazansın (Sinema Filmi)
2012 - Free Angela and All Political ... (Sinema Filmi)
2008 - Yedi Yaşam (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2022 - Emancipation (Peter)(Sinema Filmi)
2022 - This Joka (TV Dizisi)
2020 - Will from Home (TV Dizisi)
2020 - The Council (Nicky Barnes) (Sinema Filmi)
2020 - King Richard (Richard Williams) (Sinema Filmi)
2020 - Bad Boys Her Zaman Çılgın (Mike) (Sinema Filmi)
2019 - Ajanlar İş Başında (Lance (seslendirme))(Sinema Filmi)
2019 - Gemini Man / İkizler Projesi (Henry Brogan) (Sinema Filmi)
2019 - Aladdin (Cin) (Sinema Filmi)
2017 - Davetsiz Aşk (Leon Rowlands) (Sinema Filmi)
2017 - Bright (Scott Ward) (Sinema Filmi)
2016 - Suicide Squad: Gerçek Kötüler (Floyd Lawton / Deadshot) (Sinema Filmi)
2016 - Collateral Beauty / Gizli Güzellik (Howard Inlet) (Sinema Filmi)
2015 - Focus (Nicky) (Sinema Filmi)
2015 - Doğruyu Söyle ( Dr. Bennet Omalu) (Sinema Filmi)
2014 - Winter s Tale / Kış Masalı (Şeytan) (Sinema Filmi)
2013 - Dünya: Yeni Bir Başlangıç (Cypher Raige) (Sinema Filmi)
2012 - Siyah Giyen Adamlar 3 (Ajant J) (Sinema Filmi)
2010 - A Man's Story (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 - Yedi Yaşam (Ben Thomas) (Sinema Filmi)
2008 - Hancock (John Hancock) (Sinema Filmi)
2007 - I Am Legend / Ben Efsaneyim (Robert Neville) (Sinema Filmi)
2006 - The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme (Chris Gardner) (Sinema Filmi)
2006 - El Hormiguero (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
2005 - i Love The '90s: Part Deux (Kendisi) (TV Dizisi) (Arşiv Görüntüsü)
2005 - Hitch / Aşk Doktoru (Hitch) (Sinema Filmi)
2004 - The 76th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2004 - Tavis Smiley (Kendisi) (Tv Programı) (2 Bölüm)
2004 - Le Grand Journal De Canal+ (Kendisi) (Tv Programı) (2 Bölüm)
2004 - Köpekbalığı Hikayesi (Oscar-Seslendirme) (Sinema Filmi)
2004 - Ben, Robot (Del Spooner) (Sinema Filmi)
2004 - Babasının Kızı (Kendisi) (Sinema Filmi)
2003 - Çılgın İkili 2 (Dedektif Mike Lowrey) (Sinema Filmi)
2002 - Siyah Giyen Adamlar 2 (Temsilci Jay ) (Sinema Filmi)
2001 - Ali (Cassius Clay – Muhammed Ali) (Sinema Filmi)
2000 - Twentieth Century Fox: The Blo... (Kaptan Steven Hiller (Arşiv Görüntüleri)) (TV Filmi)
2000 - Efsanenin Dönüşü (Bagger Vance) (Sinema Filmi)
1999 - Vahşi Vahşi Batı (James West) (Sinema Filmi)
1998 - Enemy of the State / Devlet Düşmanı (Robert Clayton Dean) (Sinema Filmi)
1997 - Siyah Giyen Adamlar (James Edwards) (Sinema Filmi)
1996 - Kurtuluş Günü (Yüzbaşı Steven Hiller ) (Sinema Filmi)
1995 - Belalı İkili (Mike Lowrey) (Sinema Filmi)
1993 - NY Sosyetesi (Paul) (Sinema Filmi)
1993 - Made in America (Tea Cake Walters) (Sinema Filmi)
1992 - Where The Day Takes You (Manny) (Sinema Filmi)
1987 - Biography (Kendisi) (TV Dizisi)
1981 - Entertainment Tonight (Kendisi) (TV Dizisi) (24 Bölüm)

Müzik :
2002 - Siyah Giyen Adamlar 2 (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Will Smith filmleri

Tüm Will Smith filmleri

Will Smith için yapılan aramalar

Will Smith, Will Smith biyografi, Will Smith hayatı, Will Smith özgeçmişi, Will Smith hakkında, Will Smith doğum yeri, Will Smith fotoğraf, Will Smith video, Will Smith resim, Will Smith kimdir?, Will Smith kaç yaşında?, Will Smith nereli, Will Smith memleketi