FB TW PIN NWS
BioRank 3713

Guy Ritchie

Doğum tarihi : 10.Eylül.1968
Guy Ritchie kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Yönetmen
Guy Ritchie doğum yeri : Hatfield, Hertfordshire, İngiltere

Guy Ritchie Biyografisi

Guy Ritchie, 1968 doğumlu İngiliz klip ve film yönetmeni. Ritchie, 22 aralık 2000’de ünlü şarkıcı Madonna ile İskoçya’daki Skibo Kalesi'nde evlendi.


Guy Ritchie, 19 eylül 1968’de İngiltere'de Hertfordshire’da dünyaya geldi. Loton Park baroneti Sir Michael Leighton’un üvey oğlu olmasına ve I.Edward soyundan gelmesine rağmen çalışan sınıfın aksanıyla konuşmayı benimseyen Ritchie, disleksi hastasıydı. Bu yüzden de bu konuda özel olarak eğitim veren en iyi okullardan biri olan Stanbridge Earls’de eğitim aldı. 15 Yaşındayken kız kardeşiyle birlikte Oxfordshire’da bulunan Sibford Yatılı Okulu’na devam eden Ritchie, buradan uyuşturucu kullandığı için kovuldu.

Reklam filmleri ve müzik grupları için çeşitli video klipler çekmeye başlayan Guy Ritchie, bu işteki başarısını gösterdi ve ardından 1995 yılında The Hard Case adlı 20 dakikalık kısa filmi yönetti. İlk uzun metrajlı filmi Lock, Stock and Two Smoking Barrels’ı (Ateşten Kalbe Akıldan Dumana)1998 yılında çekti. Adının daha geniş kitlelere duyulmasını sağlayan bu film sayesinde, aynı zamanda sinema oyuncusu Jason Statham’ın (filmde Bacon rolünde) da tanınmasını sağladı ve eski futbol oyuncusu Vinnie Jones’a (Big Chris) aktör olarak yeni bir kariyer sağladı.

İkinci çarpıcı filmi Snatch (Kapışma) ise 2000 yılında gösterime girdi. Diamonds olarak ta bilinen Ritchie’nin başarılı filminde, ‘Lock,Stock and Two Smoking Barrels’ ta birlikte çalıştığı Major Stüdyo yine arkasında durdu. Snatch’de Brad Pitt, Benicio Del Toro, Dennis Farina gibi Hollywood’un büyük isimlerinin yanı sıra daha önce de çalıştığı Vinnie Jones ve Jason Statham’ı da bir araya getirdi. Karakterlerin birbirlerinin yaşamlarına girip çıkarak etkiledikleri karmaşık ve yaratıcı bir hikaye yapısı kullanan ve zamanla oynayıp, olayları farklı perspektiflerden gösterdiği bu filmde, Stanley Kubrick klasiği ‘The Killing’i anımsattı. Ritchie’nin bu filmi çok sevildi ve oldukça iyi eleştiriler aldı.

Guy Ritchie’nin bir sonraki filmi, Revolver adında orijinal Vegas temalı bir soygun filmi oldu. Fakat bu film eleştirmenler tarafından sorunlu bulundu. Ritchie’nin bir diğer projesi, İngiliz Kanal 5 Televizyonu için hazırladığı, bir gizli kamera şovu olan Swag oldu. Swag, suçluları dublörler kullanarak, iş üzerindeyken canlandırmak üzerine kurulu bir programdı.

Madonna ile evlendikten sonra, ünlü karısına odaklanan Ritchie, Madonna’nın ‘What It Feels Like for a Girl’ parçasının klibini ve kısa film serisi BMWStar’ı çekti. Bir sonraki çalışması yine Madonna için, 1960 yapımı Lina Wertmüller filmi Swept Away’in yeniden çevrimi oldu. Film zengin ve nezaketsiz bir sosyete mensubu olan Amber Leighton’ın (Madonna) bindiği botun motorunun bozulması sonucu, bir balıkçıyla birlikte ıssız bir adaya düşmesini ve onun tarafından kendisine öğretilen hayat dersini konu alıyordu. Amber Leighton aynı zamanda Guy Ritchie’nin annesinin ismiydi. Film hem ticari olarak başarısız oldu hem de film eleştirmenlerince hayal kırıklığı olarak nitelendirildi. Film kariyeri üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlayan Ritchie, 18 mayıs 2000’de 20 yaşındaki bir gence saldırıda bulunduğu iddiasıyla polis tarafından gözaltına alındı ama daha sonra dava düştü.

Guy Ritchie, 22 Aralık 2000’de ünlü şarkıcı Madonna ile İskoçya’daki Skibo Kalesi'nde evlendi. Madonna’nın Carlos Leon’la olan birlikteliği sırasında doğan Lourdes Maria ‘Lola’ Ciccone Leon (14 ekim 1996) adındaki kızının yanısıra, çiftin birlikte Rocco John Ritchie (11 ağustos 2001) adında bir de oğulları var. 21 Kasım 2008 tarihinde boşandılar.

Her ikisi de mistik Kabala dinine inanan Ritchie ve Madonna, aynı zamanda bu organizasyonun öğretilerini yaymak için oldukça fazla miktarda para ve zaman harcıyor. Çiftin Los Angeles, New York ve Londra’da evlerinin yanısıra, Dorset şehrinde inzivaya çekildikleri Ashcombe House adında bir malikaneleri bulunuyor. Aynı zamanda Guy Ritchie, Chelsea Futbol Takımı'nın bir taraftarı.

Guy Ritchie,30 Temmuz 2015 tarihinde model Jacqui Ainsley ile evlendi. Bu evliliğinden Rafael Ritchie (d.2011), Rivka Ritchie (d.2012), Levi Ritchie (d.2014) adlarında 3 çocuğu vardır.

Filmleri :
Yönetmen :
2021 - Five Eyes (Sinema Filmi)
2020 - Wrath of Man (Sinema Filmi)
2020 - The Gentlemen (Sinema Filmi)
2019 - Aladdin (Sinema Filmi)
2017 - King Arthur: Legend of the Sword / Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Sinema Filmi)
2015 - Kod Adı: U.N.C.L.E.(Sinema Filmi)
2011 - Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sinema Filmi)
2009 - Sherlock Holmes (Sinema Filmi)
2008 - RocknRolla (Sinema Filmi)
2005 - Revolver (Sinema Filmi)
2002 - Swept Away (Sinema Filmi)
2000 - Snatch / Kapışma (Sinema Filmi)
1998 - Lock Stock & Two Smoking Barrels /Ateşten Kalbe Akıldan Dumana (Sinema Filmi)

Senaryo :
2020 - Wrath of Man (Sinema Filmi)
2020 - The Gentlemen (Sinema Filmi)
2019 - Aladdin (Sinema Filmi)
2017 - King Arthur: Legend of the Sword / Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Sinema Filmi)
2015 - Kod Adı: U.N.C.L.E. (Sinema Filmi)
2008 - RocknRolla (Sinema Filmi)
2005 - Revolver (Sinema Filmi)
2002 - Swept Away (Sinema Filmi)
2000 - Snatch / Kapışma (Sinema Filmi)
1998 - Lock Stock & Two Smoking Barrels /Ateşten Kalbe Akıldan Dumana (Sinema Filmi)

Oyuncu:
2010 - National Movie Awards (Kendisi)(TV Filmi)
2009 - Live From Studio Five (Kendisi)(Tv Programı) (3 Bölüm)
2000 - Kapışma (Gazete Okuyan Adam) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Guy Ritchie hakkında haberler

Tüm Guy Ritchie haberleri

Guy Ritchie filmleri

Tüm Guy Ritchie filmleri

Guy Ritchie için yapılan aramalar

Guy Ritchie, Guy Ritchie biyografi, Guy Ritchie hayatı, Guy Ritchie özgeçmişi, Guy Ritchie hakkında, Guy Ritchie doğum yeri, Guy Ritchie fotoğraf, Guy Ritchie video, Guy Ritchie resim, Guy Ritchie kimdir?, Guy Ritchie kaç yaşında?, Guy Ritchie nereli, Guy Ritchie memleketi