FB TW PIN NWS
BioRank 2288

Clive Owen

Doğum tarihi : 03.Ekim.1964
Clive Owen kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Clive Owen doğum yeri : Keresley, Coventry, Warwickshire, İngiltere

Clive Owen Biyografisi

İngiliz oyuncu. Tiyatro temelli Owen, karakter oyuncusu olarak ün yapmış, TV dizilerinden Hollywood’a geçiş sürecinde oldukça başarılı performansları olmuştur. Tiyatro oyununda da rol aldığı Closer’ın Mike Nichols yönetimindeki film versiyonunda canlandırdığı Larry karakteriyle oskara aday olmuş, BAFTA ve Golden Globe ödüllerini kazanmıştır.
3 Ekim 1964’te beş erkek çocuğun dördüncüsü olarak Keresley, Coventry, Warwickshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Hannah ve Eve isimlerinde iki ablası da vardı. Country şarkıları söyleyen bir müzisyen olan babası, Owen henüz üç yaşındayken evi terk etti. Demiryollarında yazman olan üvey babası ve annesi tarafından büyütülen Owen, 19 yaşında öz babasıyla yeniden karşılaşacaktı.

Binley Park Comprehensive School’da öğrenim gören Owen, Artful Dodger’ın "Oliver!” adlı oyununda gösterdiği başarılı performansla 13 yaşında genç tiyatrocular topluluğuna seçildi. Başlangıçta oyunculuk eğitimi almak istemeyen, ancak 1984’te kararını değiştiren Owen, uzun süre iş aradıktan sonra Royal Academy of Dramatic Art’a kaydoldu. 1987’de mezun olduğu okulda Ralph Fiennes ve Jane Horrocks gibi ünlü isimler de öğrenim görmüşlerdi. Mezuniyetinin hemen ardından Young Vic Theatre Company’ye katılan ve William Shakespeare’in birkaç oyununda rol alan Owen, Romeo ve Juliet’te birlikte rol aldığı ve Juliet rolünü canlandıran Sarah-Jane Fenton’a aşık oldu.

Rockliffe's Babies isimli TV dizisiyle oyunculuk kariyeri start alan Owen’ın ilk filmi 1988’de Beeban Kidron’ın yönetmenliğini yaptığı ve David Thewlis’le başrolleri paylaştığı Vroom adlı yapımdı. 19901991 arasında TV izleyicisinin evine konuk olduğu ve onu tüm İngiltere’de ünlü yapan TV dizisi Chancer’da Derek Love karakterini canlandırdı. Aynı yıl Stephen Poliakoff’un yönetmenliğini yaptığı Close My Eyes isimli filmdeki oyunculuğuyla eleştirmenlerden büyük övgü alan Owen, kazandığı başarıya rağmen, medyanın ilgisinden pek hoşnut değildi ve uzun süre TV programlarına çıkmama kararı aldı.

İngiltere’de hatırı sayılır bir popülarite elde eden Owen, Century, The Turnaround, Privateer 2: The Darkening gibi uzun metrajlı filmlerde ve birçok TV dizisinde rol aldıktan sonra filmografisindeki ilk Hollywood yapımı için kamera karşısına geçti. Başrollerini Halle Berry’yle birlikte paylaştıkları The Rich Man's Wife’tan sonra yine olumlu eleştiriler alan Croupier’de performans gösterdi.

BBC’deki ilk dizi tecrübesi Split Second’dan sonra, The Echo ve Second Sight gibi yine BBC yapımı dizilerle oyunculuğa devam eden Owen, Robert Altman'ın yönettiği ve Helen Mirren’la birlikte Ryan Phillipe’le başrolleri paylaştığı Gosford Park’la sinemaya geri döndü.

1997’de daha sonra filminde de başrolde oynayacağı Closer isimli oyun için Londra sahnelerine geri dönen Owen, Dan rolünü canlandırdı.

2002’de büyük gişe başarısı yakalayan Hollywood prodüksiyonu The Bourne Identity’de Matt Damon’la birlikte kamera karşısına geçen aktör, Hostage, Beat the Devil ve Ticker gibi TV dizileriyle sinemaya yine bir süre ara verdi. 2003 yılında İngiliz yapımı I'll Sleep When I'm Dead’de başrolde oynadıktan sonra aynı yıl Angelina Jolie’yle birlikte Beyond Borders için kamera karşısına geçti. Antoine Fuqua’nun yönetiminde, beyazperdedeki en iddialı rollerinden biri olan King Arthur’daki oyunuyla epik türünün de altından başarıyla kalktığını gösteren aktör, 2004’te daha önce tiyatroda oynadığı Closer’ın film versiyonu için kolları sıvadı. Bu kez diğer erkek karakter Larry’yi canlandıran aktörün eski rolünde Jude Law görülüyordu. Closer’daki oyunuyla akademinin de takdirini kazanan Owen, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oskara aday oldu. Ancak aynı dalda verilen Golden Globe ve BAFTA ödüllerini kazanarak oyunculuğu tescillendi.

Owen, Sin City, Derailed, The Pink Panther, Inside Man ve Children of Men’den sonra Owen, 2007 tarihli The Golden Age ve Shoot 'Em Up filmlerinde performans gösterdi.

Koyu bir David Bowie hayranı olan Owen, şarkıcının kendisine büyük ilham verdiğini belirtmiştir. Owen, Liverpool taraftarıdır. 2006’da GQ magazine tarafından en iyi giyinen aktör seçilen Owen’ın 1995 yılında evlendiği eşi Sarah-Jane Fenton’dan Hannah ve Eve adlarında 2 kız çocuğu vardır.

Filmleri ve Dizileri :
2019 - Gemini Man / İkizler Projesi (Clay Verris) (Sinema Filmi)
2018 - Three Seconds (Sinema Filmi)
2018 - Ophelia ( Claudius) (Sinema Filmi)
2018 - Anon ( Sal Frieland) (Sinema Filmi)
2017 - Valerian and the City of a Thousand Planets / Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (Arun Filitt) (Sinema Filmi)
2016 - The Confirmation (Walt) (Sinema Filmi)
2015 - Last Knights (Raiden) (Sinema Filmi)
2014 - The Knick (Dr. John W. Thackery) (TV Dizisi)
2014 - Sözcükler ve Resimler (Jack Marcus) (Sinema Filmi)
2013 - Kan Bağları (Chris) (Sinema Filmi)
2012 - Hemingway and Gellhorn (Ernest Hemingway) (TV Filmi)
2012 - Gölgede Dans (Mac) (Sinema Filmi)
2011 - Killer Elite (Spike) (Sinema Filmi)
2011 - Intruders (John Farrow) (Sinema Filmi)
2010 - Trust (Will Cameron) (Sinema Filmi)
2009 - Uluslararası (Louis Salinger) (Sinema Filmi)
2009 - The Boys Are Back (Joe Warr) (Sinema Filmi)
2009 - Sahtekarlar (Ray Koval ) (Sinema Filmi)
2007 - SHOOT EM UP / Hepsini Vur (Smith ) (Sinema Filmi)
2007 - Elizabeth: Altın Çağ (Sör Walter Raleigh ) (Sinema Filmi)
2006 - İçerideki Adam (Dalton Russell) (Sinema Filmi)
2006 - Son Umut (Theo Faron) (Sinema Filmi)
2005 - Raydan Çıkanlar (Charles Schine) (Sinema Filmi)
2005 - Günah Şehri (Sinema Filmi)
2004 - Le Grand Journal De Canal+ (Kendisi) (Tv Programı) (2 Bölüm)
2004 - Kral Arthur (Arthur) (Sinema Filmi)
2004 - Daha Yaklaş (Larry) (Sinema Filmi)
2003 - Öldüğümde Uyuyacağım (Will Graham) (Sinema Filmi)
2003 - Sınırların Ötesinde (Nick Callahan) (Sinema Filmi)
2002 - Geçmişi Olmayan Adam (Profesör) (Sinema Filmi)
2001 - Gosford Park (Robert Parks) (Sinema Filmi)
2000 - Yeşil Parmaklar (Colin Briggs) (Sinema Filmi)
1998 - Croupier (Jack Manfred) (Sinema Filmi)
1997 - Bent (Max) (Sinema Filmi)
1996 - Zenginin Karısı (Jake Golden) (Sinema Filmi)
1994 - The Return of the Native (Damon Wildeve) (Sinema Filmi)
1991 - Kapat Gözlerimi (Richard) (Sinema Filmi)
1988 - Vroom (Jake) (Sinema Filmi)
1984 - Cinema 3 3 (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Bölüm)


Kaynak:Biyografi.info

Clive Owen filmleri

Tüm Clive Owen filmleri

Clive Owen için yapılan aramalar

Clive Owen, Clive Owen biyografi, Clive Owen hayatı, Clive Owen özgeçmişi, Clive Owen hakkında, Clive Owen doğum yeri, Clive Owen fotoğraf, Clive Owen video, Clive Owen resim, Clive Owen kimdir?, Clive Owen kaç yaşında?, Clive Owen nereli, Clive Owen memleketi