FB TW PIN NWS
BioRank 6443

Kevin Kline

Doğum tarihi : 24.Kasım.1947
Kevin Kline kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Kevin Kline doğum yeri : Missouri, Amerika

Kevin Kline Biyografisi

Kevin Delaney Kline, 1947 doğumlu Amerikalı aktör. Kariyerine tiyatroyla başlayan oyuncu, Oskar, Altın Küre ve Tony gibi birçok prestijli ödülün sahibi oldu. Wanda Adında Bir Balık, Sophie’nin Seçimi gibi önemli yapımlarda rol aldı, sanatçının adına bir ödül de veriliyor.
Kevin Kline, 24 Kasım 1947’de Missouri, Amerika’da doğdu. Annesi Peggy Kline ve bir oyuncak dükkanı sahibi babası Robert Joseph Kline’ın 4 çocuğunun 2.siydi. Babası bir Yahudi, annesi ise İrlanda soyundan gelen bir Katolikti. Kline, bir Katolik olarak yetiştirildi ve 1965’te Saint Louis Priory School adlı Katolik okulundan mezun oldu. Indiana Üniversitesi’ne kaydoldu, bu okula piyanist olmak için girmişti ancak okulun tiyatro grubu "Vest Pocker Players"a katıldıktan sonra tiyatroya aşık oldu. Piyano bölümünden tiyatro blümüne geçiş yaptı ve bu okuldan 1970’te mezun oldu.

1970 yılında Kline, New York’taki Juilliard School isimli tiyatro okulundan bir burs kazandı. 1972’de buradan mezun oluktan sonra buradaki arkadaşlarıyla birlikte "City Center Acting Company" adlı tiyatro şirketini kurdu. Şirkete bağlı oyuncular, Amerika’yı dolaşarak Shakespeare’in oyunlarını ve diğer klasik yapıtları sergilediler.

1976 yılında Kline tiyatro şirketinden ayrılarak New York’a yerleşti. "Search for Tomorrow" adlı dizide rol almaya başladı. 1978’de tiyatro sahnesine dönüş yaparak "On the Twentieth Century"de rol aldı ve ilk Tony Ödülü’nün sahibi oldu. 1981’de "The Pirates of Penzance"taki başarısı aktöre ikinci Tony Ödülü’nü kazandırdı.

1982 yılında Kline, Meryl Streep’le birlikte "Sophie’s Choice" (Sophie’nin Seçimi) adlı filmde rol aldı. Streep, bu filmdeki başarısıyle bir Oskar Ödülü sahibi oldu. 1990 yılına kadar oyuncu, "The Big Chill", "Silverado", "Grand Canyon", "I Love You to Death", "French Kiss" gibi birçok filmde rol aldı. 1989 yılında, "A Fish Called Wanda" (Wanda Adında Bir Balık) filmindeki performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu Oskar’ını aldı.

Kline’ın yükseldiği yıllar boyunca birçok yapımcı ve yönetmen, oyuncuya onlarca film teklifinde bulundu. Ancak Kline her zaman Hollywood’dan bir adım geride durdu, mesafesini korumayı tercih etti ve rol seçimlerinde ince eleyip sık dokudu. Oyuncu, Altın Küre de dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi oldu.

Evliliğinden önce Kline, Patti Lupone, Gilda Radner, Linda Ronstadt gibi isimlerle birlikte oldu. 1989’da, kendisi gibi bir oyuncu olan Phoebe Cates ile evlendi. New York’ta yaşamaya başlayan çiftin 3 çocuğu oldu: 1991 doğumlu Owen Kline, 1994 doğumlu Greta Kline ve 2005 doğumlu Autumn Belle. Owen Kline da annesinin ve babasının mesleğini seçti, "The Squid and the Whale" adlı filmde rol aldı.

Oğluna şeker hastalığı teşhisi konmasının ardından Kline aktif bir şekilde şeker hastalığı araştırma derneklerinde görev almaya başladı. Sanatçının başarısı, adına bir ödül konmasını sağladı. "Kevin Kline Ödülleri", tiyatro dalında başarılı sanatçıları onurlandırdı ve 2006 yılında ilk sahiplerini buldu.

Oyuncu, 2006 yılında vizyona giren "Pembe Panter", "A Prairie Home Companion", "As You Like It" filmlerinde rol aldı. 2007’de gösterime girecek filmi ise "Trade". 1.88 metre boyunda, şu anda ailesiyle birlikte New York’ta yaşıyor. Ayrıca Oskar tarihinde, mizahi bir performansla Oskar alan ender oyunculardan biri olma özelliğini taşıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Kevin Kline filmleri

Tüm Kevin Kline filmleri

Kevin Kline için yapılan aramalar

Kevin Kline, Kevin Kline biyografi, Kevin Kline hayatı, Kevin Kline özgeçmişi, Kevin Kline hakkında, Kevin Kline doğum yeri, Kevin Kline fotoğraf, Kevin Kline video, Kevin Kline resim, Kevin Kline kimdir?, Kevin Kline kaç yaşında?, Kevin Kline nereli, Kevin Kline memleketi