FB TW PIN NWS
BioRank 606

Şener Üşümezsoy

Doğum tarihi : ??.??.1950
Şener Üşümezsoy kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Mühendis
Şener Üşümezsoy doğum yeri : İstanbul

Şener Üşümezsoy Biyografisi

Jeoloji Mühendisi

Deprem konusundaki çalışmalarıyla tanındı. Özellikle 17 Ağustos 1999 İstanbul depreminin ardından deprem konusunda halkı doğru bilgilendirmek için mücadele verdi. Öngörülerinin tümü doğru çıktı.

Şener Üşümezsoy, 1950 yılında İstanbul Üsküdar'da doğmuştur. Kırım'dan gelen tatar bir ailenin çocuğudur. 1964-1969 yıllarında Pertevniyal Lisesi’ndende okudu.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını bitirdi. 1991’te profesör oldu. Almanya'da bir üniversitede de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bir dönem MTA'da da çalıştı. Halen İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Jeoloji Mühendisliği bölümünde okurken bir yandan da vücut geliştirme sporuna başladı. Ve uzun zamandır Vucüt geliştirme sporu yapmaktadır.

Şener Üşümezsoy, Deprem konusundaki çalışmalarıyla tanındı. Özellikle 17 Ağustos 1999 İstanbul depreminin ardından deprem konusunda halkı doğru bilgilendirmek için mücadele verdi. Öngörülerinin tümü doğru çıktı.

İstanbul Üniversitesi'nde görevli bir öğretim üyesiyle evlendi. Bu evlilik kürek çekme ve reçel yetiştirme işkencesi yüzünden son buldu: Üşümezsoy yaz-kış demeden Adalar'dan yüzerek İstanbul'a dönerdi. Eşi de o yüzerken sandalla yanı sıra kürek çeker bir yandan da Şener Bey'e kavanoz kavanoz reçel yedirirdi.

İstanbul Depremi ve Türkiye’deki deprem kuşakları üzerine yayınlanmış pek çok bilimsel makalesi ve üç kitabı yayınlanmıştır: “17 Ağustos Sonrası Marmara’da Deprem Riski”, “Vatandaş için Deprem Rehberi”, “İstanbul Depremi”

Ekonomi, tarih ve strateji üzerine siyasi ve ideolojik incelemelerde bulundu, bu konularda pek çok kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, aynı zamanda Ulusal Parti İdeolojik Büro Başkanı’dır.

Evi ve arabası olmayan Şener Üşümezsoy, garip adlı Himalaya cinsi tombul kedisiyle yaşıyor.

Şener Üşümezsoy, 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve çekimleri Kenya'da yapılan Trophy Türk adlı yarışma programında yer almıştır. Şener Üşümezsoy ile birlikte Billur Kalkavan, Berksan Özer, Hale Caneroğlu, Ceyda Ersoy, Esra Ersoy, Zaza Enden, Leyla Bilginel, Serkan Tanırgan, Ertem Şener, Burcu Çetinkaya, Tuğba Özay ve Önder Bekensir ve Helin Avşar da yarışmacı ekip içindeydi.

Şener Üşümezsoy, Nisan 2013 tarihinde başlayıp Show TV’de yayınlanan “Ben Burdan Atlarım” yarışmacıları arasında oldu. Yapımcılığını Med Yapım'ın yaptığı 12 Nisan 2013'de ilk bölümü Show TV'den canlı olarak yayınlan yarışmada yarışmacılar Şener Üşümezsoy, Asena Onur Çakmak, Bayhan Gürhan, Gökhan Taşkın, Atilla Taş, Leyla Bilginel, Neslihan Önder, Nur Gümüşdoğrayan, Önder Bekensir, Sema Çelebi, Semih Yuvakuran, Semiha Yankı, Günay Musayeva, Serkan Tanırgan, Timur Kunt, Tony Hill, Tuğba Özay, Verda Penso olmuştur. Birinciliği Önder Bekensir almıştır.

Kitapları :
17 Ağustos Sonrası Marmara’da Deprem Riski
Vatandaş için Deprem Rehberi
İstanbul Depremi
Yeni Dünya Petrol Düzeni ve Körfez Savaşları
Türk Jeostratejisi
Petrol Şoku ve Yeni Ortadoğu Haritası
Dünya Sistemi ve Emperyalizm
Kürt ‘Kim’liği
Ulusal Sol’da Örgütlenme

Kaynak:Biyografi.info

Şener Üşümezsoy videoları

Tüm Şener Üşümezsoy videoları

Şener Üşümezsoy kitapları

Tüm Şener Üşümezsoy kitapları

Şener Üşümezsoy için yapılan aramalar

Şener Üşümezsoy, Şener Üşümezsoy biyografi, Şener Üşümezsoy hayatı, Şener Üşümezsoy özgeçmişi, Şener Üşümezsoy hakkında, Şener Üşümezsoy doğum yeri, Şener Üşümezsoy fotoğraf, Şener Üşümezsoy video, Şener Üşümezsoy resim, Şener Üşümezsoy kimdir?, Şener Üşümezsoy kaç yaşında?, Şener Üşümezsoy nereli, Şener Üşümezsoy memleketi